fbpx
Таг: сеќавање

таг: сеќавање

Пендаровски: Ромскиот народ е нераскинлив дел од македонскиот општествен мозаик

Претседателот Стево Пендаровски по повод 2. август, Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите, упати порака во која вели дека не смее да се заборави на над 4.300 деца, жени и мажи Роми, погубени во нацистичкиот логор во Аушвиц-Биркенау. „Во тој ужасен период од историјата на сила беа закони кои го обезвреднуваа човековиот живот и вроденото достоинство на различни...

Скопје годинава одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје и годинава со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога градот се разбуди во урнатини под кои 1.070 лица го загубија животот, а 3.000 беа повредени. „Традиционално во понеделник (26.07.2021 година) во 10 часот пред Споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес на Градските гробишта во Бутел, официјални делегации и претставници на...

Новите генерации заборавија на Холокаустот – 63 отсто од младите во САД не знаат за 6 милиони убиени Евреи

Тажни бројки за сеќавањето за масовното, систематско убивање на околу 6 милиони Евреи во текот на Втората светска војна од страна нацистичкиот режим во Германија. Анкетно истражување на 1.000 млади лица на возраст од 18 до 39 години во САД покажа дека 63 отсто од младите не знаат дека 6 милиони Евреи биле убиени за време на Холокаустот, пренесува...

Париз се сеќава на жртвите од минатогодишните терористички напади

Францускиот претседател, Франсоа Оланд, и други високи државни функционери денеска присуствуваа на специјална церемонија на која беше оддадена почит на сите жртви од терористичките напади што минатата година се случија во Париз. Оланд и градоначалничката на Париз, Ан Идалго, ја открија комеморативната плоча, поставена во знак на сеќавање на жртвите од нападот на парискиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“ и на супермаркет во...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...