fbpx
Таг: Себастијан Курц

таг: Себастијан Курц

Уапсена клучната личност во аферата околу Курц: Пред апсењето го избришала хард дискот од нејзиниот компјутер

Денес во Автрија е уапсена истражувачката на јавното мислење, Забина Бајнсхаб. Жената за која весникот „Кронен цајтунг“ пишува дека е клучна личност во аферата околу Себастијан Курц, во врска со лажните анкети на јавното мислење е осомничена за фалсификување истражувања во корист на партијата ОВП на доскорешниот австриски премиер. Во тие истражувања, Курц секогаш бил прикажуван особено позитивно, додека неговиот...

Новиот канцелар на Австрија, Александар Шаленберг, положи заклетва

По оставката на Себастијан Курц, министерот за надворешни работи, Александар Шаленберг, положи заклетва со што стана новиот канцелар на Австрија, пренесе Ројтерс. Курц претходно изјави дека „неговата оставка е привремена и дека планира да се врати на функцијата кога обвинувањата на обвинителството ќе се покажат како неосновани.“ Тој и уште деветмина, вклучително и високи соработници, беа под истрага минатата недела под...

Австрискиот канцелар Курц поднесе оставка поради вмешаност во корупциски скандал

Австрискиот канцелар Себастијан Курц поднесе оставка, откако беше вмешан во корупциски скандал, а неговото место ќе го презеде министерот за надворешни работи, Александар Шаленберг. На прес-конференцијата синоќа, најави дека „неговата оставка е привремена и дека планира да се врати на функцијата кога обвинувањата на обвинителството ќе се покажат како неосновани.“ „Се повлекувам за да спречам хаос и за да се реши...

Заев од Виена побара политичките гласови за европските вредности да бидат погласни

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на покана на австрискиот канцелар Себастијан Курц. На конференцијата за новинарите, премиерот Заев информираше дека во македонско-бугарскиот пријателски дијалог, е направен голем европски исчекор и изрази силно уверување дека низ овој процес, наскоро, Западен Балкан на Европа ќе и донесе нова...

Честитки до Пендаровски од Столтенберг, Хан и Курц

Честитки за новиот претседател, Стево Пендаровски, стигнаа и од еврокомесарот Јоханес Хан, Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, но и од австрискиот канцелар Себастиан Курц. „Со нетрпение очекувам континуирана соработка за ЕУ-агендата во контекст на минатогодишните заклучоци на Советот кои го отворија патот кон старт на преговорите за членство во јуни“, напиша Хан на Твитер, додавајќи дека Македонија може да...

Заев: Австриска компанија заинтересирана да инвестира во новиот Клинички центар

Премиерот Зоран Заев вчера беше во работна посета на Република Австрија каде што се сретна со австрискиот канцелар Себастијан Курц, а беше и негов почесен гостин на Виенскиот бал. „Австрија важи за една од нашите најголеми поддржувачи. Веќе добивме една конкретна понуда која што дома ќе ја разгледаме, за австриска компанија и нејзин влез во инвестициите на Клиничкиот центар, преку евтино...

Курц: Беше многу важно да се реши спорот за името на Македонија

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, од говорницата на Европскиот парламент, утрово го поздрави враќањето на Западниот Балкан во центарот на европските преокупации и ја истакна важноста од решавањето на спорот за името во овој контекст. Себастијан Курц утрово се обрати пред европските пратеници во Стразбур во рамки на дебатата за австриското претседателство на ЕУ. Канцеларот ги наброја постигнувањата и приоритетите на...

Анѓушев место Заев на работниот појадок кај Курц со премиерите од Западен Балкан

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, денеска присуствуваше на работниот појадок кој го организираше канцеларот на Австрија, Себастијан Курц за премиерите од Западен Балкан. Анѓушев присуствуваше на појадокот наместо премиерот Зоран Заев откако тој го откажа неговото учество поради внатрешните политички случувања во земјата. Од Владата информираат дека главна тема била регионалната соработка која има важна улога во процесот на...

Премиерите на Западен Балкан на појадок кај Курц, Заев го откажа учеството

Премиерите на Западен Балкан денеска во Виена ќе имаат работен појадок со австрискиот канцелар Себастијан Курц, на кој ќе присуствуваат и европскиот комесар за проширување и соседска политика, Јоханес Хан и за дигитална економија и дигитално општество, Марија Габриел. Македонскиот премиер Зоран Заев, го откажа учеството поради внатрешно политички случувања во земјата. Според информациите од кабинетот на Курц, на појадокот ќе...

Курц: Позитивно ќе биде да излезете на референдумот и да гласате за перспектива

Австрија е пријател на Македонија и на целиот регион и би сакале да живееме и во заедничка иднина. Како претседавач со Европската Унија, можам да кажам дека ЕУ ќе биде комплетна кога во неа ќе биде интегриран и Западен Балкан. За Македонија решението за спорот за името ќе донесе динамика. Најпрво сакам срдечно да го поздравам тоа што е...

Курц дојде во Скопје со поддршка за Договорот

Македонија е на историска пресвртница на патот кон ЕУ. Во пресрет на референдумот, закажан за 30 септември, решението за прашањето за името ја има нашата целосна поддршка, порача во видео порака австрискиот канцелар Себастијан Курц,  кој претпладнево пристигна во посета на Скопје. Курц заедно со австриската делегација претпладнево беше свечено пречекан на платото пред Владата на Република Македонија, а подоцна...

Во пресрет на референдумот, покрај Меркел неделава доаѓаат Курц и Столтенберг

Премиерот Зоран Заев синоќа најави дека оваа недела ќе дојдат канцеларите на Германија, Ангела Меркел и на Австрија, Себастијан Курц како и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. На трибината во Берово, тој истакна дека „тоа што тројца светски државници неделава ќе го посетат Скопје е уште еден позитивен сигнал, признание и поддршка за Македонија“. - Во среда вечер доаѓа Столтенберг,...

Курц ќе ја посети Македонија на 7 септември за поддршка на референдумот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција. Курц во Македонија доаѓа на покана на премиерот Зоран Заев, кој пред референдумот има покането и неколку други европски лидери. При последната посета на...

Курц: Балканот ни е приоритет, ЕУ да ги прекине преговорите со Турција

Договорот меѓу Скопје и Атина покажува дека упорните преговори и дипломатијата носат резултат, вели канцеларот на Австрија, Себастијан Курц во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ и ја потенцира австриската поддршка за европската перспектива на земјите од Западен Балкан. - Топло го поздравуваме договорот меѓу двете страни. Тој покажува дека упорните преговори и дипломатијата носат резултат. За Австрија, регионот на Западен...

Курц: Западен Балкан заслужува членство во ЕУ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, на пленарната седница на Европскиот Парламент ги презентираше приоритетите на австриското претседавање со ЕУ, кое започна на 1 јули и ќе трае до 31 декември 2018 година, нагласувајќи дека Западен Балкан ќе фигурира на врвот на оваа листа. – Европскиот проект ќе биде целосен само кога Западен Балкан ќе и припаѓа на нашата заедница на нации...

Заев и Курц ја повикаа Франција да не ја блокира Македонија за влез во ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во Виена имаше средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц по што двајцата лидери одржаа прес-конференција на која Курц потенцираше дека Австрија и дава силна поддршка на Македонија за отворање на претпристапни преговори со ЕУ. Курц рече дека Македонија заслужува од ЕУ отворање претпристапни преговори и најави дека Австрија ќе направи се што може ЕУ Советот да...

Владата во Австрија ќе ја забрани кампањата на турските политичари пред изборите

Австриската десно ориентирана коалициска влада, која силно со противи кон приклучувањето на Турција на Европска унија, ќе им забрани на политичарите да водат кампања во оваа земја пред изборите во Турција во јуни, изјави канцеларот Себастијан Курц. „Предизборни настапи на турските политичари во Австрија не се пожелни и повеќе нема да ги дозволиме“, изјави Курц. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган оваа...

Курц: На мигрантите да им се помогне во нивните матични земји

Австрискиот канцелар Себастијан Курц во интервју за весникот „Билд ам Зонтаг“ повика да се запрат обидите за наметнување на квоти за раселување на бегалците и предложи да им се помогне на бегалците во земјите од каде што доаѓаат. Додека беше министер за надворешни работи, Курц ја критикуваше одлуката на германската канцеларка Ангела Меркел во 2015 година во својата земја да...

Заев на средба со Курц: Очекуваме почеток на преговори со ЕУ во 2018 година

На маргините на Виенскиот економски форум, премиерот Зоран Заев се сретна со актуелниот министер за надворешни работи на Австрија и мандатар за составување на новата австриска влада, Себастијан Курц. На средбата Заев и Курц ја потврдиле активната политичка, економска и секторска соработка. Курц му честитал на Заев за демократски спроведените избори, а Заев го информирал за напредокот во реализацијата на...

Заев утре на економски форум во Виена

Премиерот Зоран Заев утре ќе учествува на Економскиот форум „Дијалог за иднината 2017“, што се одржува во Виена, Австрија. Заедно со него, на форумот ќе учествува и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, најавија од Владата. Заев ќе учествува во дебатата „Регионалната соработка како дел од европските интеграции“, а вицепремиерот Анѓушев ќе говори на првата пленарна сесија „Живееме во дигитално време! Визија и...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...