fbpx
Таг: СДСМ

таг: СДСМ

СДСМ: Долго време требаше ВМРО-ДПМНЕ да го признае загадувањето во Битола

ВМРО-ДПМНЕ го призна загадувањето на воздухот во Битола, по многу алармирања од  СДСМ, изјави денеска претседателот на Општинската организација (ОО) на СДСМ во Битола, Васко Ковачевски. Тој посочи дека освен признанието, не е преземена сериозна мерка, туку само комичен обид. - ВМРО-ДПМНЕ го призна проблемот со загадувањето на воздухот во Битола. Но, наместо да преземе контретни мерки и да се...

Реакција на Министерството за здравство за прес-конференцијата на СДСМ

Во врска со одржаната прес-конференција на Гоце Чакаровски од СДСМ, реакција испрати Министерството за здравство. „Министерството за здравство испрати допис до директорите на јавните здравствени установи, со кој им укажа на начинот на организирање на работното време, во согласност со претходно одржаните состаноци со Лекарската комора, како и контактите со Синдикатот. Во овој допис е точно утврден начинот на организирање...

(ВИДЕО) СДСМ: „Мој термин“ постојано откажува

Проектот „Мој термин“ постојано откажува. Редовно продуцира проблеми на штета на граѓаните и на лекарите. Проектот стана ничиј термин. Низ клиничките ходници се создаваат редици од нервозни граѓани и лекари. Медицинскиот персонал не може да прегледува нормално. Лекарите не можат да издадат електричен упат поради блокада на системот. Наместо електронски, се пишуваат рецепти и упати на хартија, кои потоа...

(ВИДЕО) СДСМ: Владата е виновна за големото загадување

Македонската влада дозволи енормно повисоко загадување на воздухот, над максимално дозволените граници, со години. И покрај бројните апели за ризични последици, Владата не спроведе никаква заштита за здравјето на граѓаните и е директно одговорна затоа што секоја година се регистрираат нови 4.500 заболени од рак, од кои најголемиот број се од Скопје и од Полог, вели Пеце Мирчевски, претседател на...

Жерновски: Не може неколку поединци да ја држат во заложништво целата опозиција

На средбата со американскиот амбасадор Пол Волерс, градоначалникот на Општина Центар и лидер на ЛДП, Андреј Жерновски, денеска изразил загриженост за стратегијата на Владата секогаш да нуди настани што ќе го одвлечат вниманието на јавноста од она што нејзе ù се случува. - Јас ја кажав мојата загриженост за стратегијата на Владата која секогаш кога ќе се појави некој проблематичен настан за...

Реакција на СДСМ по написите за враќање на опозицијата во Собранието

Владините медиуми постојано се обидуваат, со невистини и со тенденциозно пласирање шпекулации, да ја анализираат работата на СДСМ и на опозицијата и погрешно да ги пренесуваат нејзините ставови, се вели во соопштението на СДСМ. „Последен пример се насловите и текстовите во „Курир“, „Прес24“, „Република“ и останатите владини медиуми, кои немаат никаква врска со вистината и создаваат амбиент на континуирано неточно...

Првите количини линдан од ОХИС заминаа за Франција

Првите количини линдан од малата депонија во ОХИС денеска заминаа за Франција. Вкупно 477,1 тони отпад од HCH ископани и спакувани во 1936 буриња и натоварени во седум контејнери...