fbpx
Таг: СДСМ

таг: СДСМ

Јакимовски: СДСМ е единствена партија во Европа која се финасира со задолжување

Еден од начините за финансирање е со кредитно задолжување, реагираат од Општина Карпош на прес-конференцијата на СДСМ на која обвинија дека Општината ќе се задолжи за нови 2,5 милиони евра. - Кога станав градоначалник во 2009 година, Општина Карпош имаше два кредити од речиси еден милион евра, коишто ги зел мојот претходник, Андреј Петров. Граѓаните знаат дека, сепак, е стопати помалку направено...

СДСМ: Стевчо Јакимовски ќе ги задолжи граѓаните за нови 2,5 милиони евра

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, на денешната седница на Советот предлага да се донесе одлука за долгорочно задолжување на Општината за нови 2,5 милиони евра. Ова ново задолжување со кредит од 2,5 милиони евра ќе треба да го враќаме ние, граѓаните на Карпош, информираше денеска на прес-конференција Магдалена Несторовска, советничка во Советот на Општина Карпош. - За советниците на СДСМ...

СДСМ: Зошто полицијата дозволи да бидат одземени три човечки животи

Тројно убиство во Кавадарци е класичен пример дека системот што треба да спречи насилство, не функционира. Институциите должни да ги заштитат граѓаните, целосно потфрлија. Сторителот на убиството бил пријавуван неколкупати во полиција и во центрите за социјални работи! Зошто полицијата и центрите за социјална работа дозволија да бидат одземени три човечки животи иако биле предупредени што може да се случи?!,...

ВМРО-ДПМНЕ: Прес-конференциите на Шилегов се сеење магла

Во случајот со „Сахара груп“ нема штета за државата, истакнува ВМРО-ДПМНЕ во денешната реакција на прес-конференцијата на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. - СДСМ е партијата која не успеа за сите години владеење да донесе макар една инвестиција. Само да ги потсетиме Шилегов и СДСМ, Владата на ВМРО-ДПМНЕ во изминатиот период успеа да привлече десетици големи странски инвестиции и компании. Во...

СДСМ: Трајановски да изгради водовод наместо плоштад на ВМРО-ДПМНЕ

Наместо уредување на околината на партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ, еден милион и 377 илјади евра да се пренаменат за изградба на водовод во општината Шуто Оризари и да се воведе секојдневен бесплатен јавен превоз за студентите, предлагаат советниците на СДСМ од Град Скопје. - Недозволиво е некои од граѓаните на Скопје да немаат пристап до чиста и здрава вода за пиење,...

Шилегов: Не се враќаме во Собранието, сè друго е манипулација

Не се враќаме во Собранието, а сето друго е дрска манипулација, одговори Петре Шилегов на новинарско прашање за тврдењето на телевизија „Алфа“ дека пратениците му поставиле ултиматум на Заев оти доколку за три дена не ја активира „бомбата“, тие ќе ги повлечат оставките. - И вчера кажавме дека не се враќаме во Собранието. Сè друго што се објавува е манипулација –...

СДСМ: Груевски и Ставрески да ја платат штетата од наводниот индиски инвеститор

Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, скриени зад соопштение, синиќа се охрабрија и признаа дека инвеститорот и милијаредерот Субрата Рој бил наводен, истакна Петре Шилегов, портпарол на СДСМ на денешната прес-конференција. Тој истакна дека вчера од ВМРО-ДПМНЕ „соопштија дека премиерот никогаш не рекол дека индискиот пратнер, кој им заврши во затвор поради криминал, ќе инвесира во Македонија“. - Еве документи за потсетување на она што се...

СДСМ бара да се обезбедат подобри услови во училиштата

Алармантна е финансиската ситуација во основното и во средното образование. Училиштата во Карпош должат повеќе од еден милион евра, во Струга и во Кичево нема пари за нафта и за греење, во селата во Велес родителите не ги пуштаат учениците на настава поради нехигиена, Битола има проблеми со превозот на ученици, обвинува СДСМ. Според партијата, има неколку причини за лошите услови...

Собранието не ги констатираше оставките, оставена можност за дијалог

Собранието ја почна процедурата за одземање на пратеничките мандати на 31 пратеник на опозицискиот СДСМ, кои во рок од шест месеци ниту еднаш не седнаа во пратеничките клупи. На претпладневната средба на координаторите на пратеничките групи, договорено е да се овласти Генералниот секретар на Собранието, Жарко Денковски, во рок од седум дена да подготви извештај за присуството на претниците на...

ВМРО-ДПМНЕ: „Сахара груп“ не оштети никого

Во случајот со индиската компанија „Сахара груп“, граѓаните не се оштетени од ниту еден аспект и државата постапи одговорно, заштитувајќи се и поставувајќи барања за банкарски гаранции, реаграат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на СДСМ. Како што тврдат од владејачката партија, Владата и премиерот Груевски никогаш не рекле дека ќе инвестира, ниту дека нема да инвестира. - Владата единствено соопшти дека компанијата...

Денеска треба да почне процедурата за одземање на мандатите на пратениците од СДСМ

Денеска истекува рокот од шест месеци откако беа верификувани мандатите на опозициската коалиција на чело со СДСМ, но 31 пратеник, од вкупно 34 освоени, ниту еднаш не седнаа во собраниските клупи. Според собраниската процедура, Трајко Вељаноски, претседателот на Собранието, на денешната координација на пратенички групи ќе побара од генералниот секретар на Собранието, Жарко Денковски, да направи список за присуство на...

Малчески: МОН ги испочитува забелешките на Комисијата за „Кембриџ“

Точно е дека бев претседател на Комисијата за избор на учебници според новата наставна програма изготвена од Центарот за образовни програми од „Кембриџ“, но сакам да ги демантирам кажувањата на СДСМ, вели во својот демант професорот Ристо Малчески. Тој информира дека до Комисијата пристигнале два комплети учебници од прво до трето одделение од издавачките куќи „Просветно дело“ и „Арсламина“, а...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ конечно почна да ги прославува хероите и празниците од нашето минато

Го поздравуваме фактот што СДСМ конечно почна да ги прославува хероите и празниците од нашето револуционерно минато. Се надеваме дека пожртвуваноста и влогот на револуционерите ќе биде поука СДСМ да престане да биде деструктивен и да почне да работи во полза на интересите на Македонија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на претседателката на Градската организација на СДСМ, Софија Куновска. - Очекуваме...

СДСМ: Нема проект „Кембриџ“ во образованието

Има бизнис-скандал „Кембриџ“, тежок 12 милиони евра, во којшто се вмешани Владата и Министерството за образование, обвинува СДСМ. - Имаме писмо од професор Ристо Малчески, кој се обраќа до членовите на математичката академска заедница, меѓу другото, и во врска со донесените учебници. Еве го писмото. Во него професор Малчески вели дека на огласот за рецензенти за учебниците од „Кембриџ“, што го...

СДСМ: Градската организација подготви еднонеделно одбележување на 13 Ноември

Живееме период во кој актуелната власт наметнува искривена слика за антифашистичката борба на Македонија. Придонесот на НОБ и на учесниците се понижува и се фрла во заборав со креирање лажна историја. 13 Ноември е можност да покажеме дека СДСМ се спротивставува на обидот за пресметка со историските горостаси, творците на независна Македонија, истакна Софија Куновска, претседателка на Градската организација на СДСМ,...

СДСМ: Реформата е само купопродажен договор од 12 милиони евра?

Дали молкот на Абдулаќим Адеми и на Спиро Ристовски значи дека проектот „Кембриџ“ е обичен купопродажен договор помеѓу Министерството за образование и издавачка куќа од Велика Британија, вреден 12 милиони евра, праша Сашо Тодоровски, член на комисијата за образование и наука на СДСМ. - Министерството за образование е должно да го покаже договорот помеѓу МОН и институцијата „Кембриџ“ во Лондон....

СДСМ вечерва на трибина во Штип

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва ќе одржи трибина во Штип, со почеток во 19 часот, во Големата сала на Собранието на Општина Штип. „Целта е да разговараме со граѓаните за проблемите во државата, изворно да слушнеме што мислат граѓаните и да ги соопштиме нашите решенија, како да ја вратиме Македонија во нормален колосек. Ги покануваме граѓаните и медиумите да бидат...

ВМРО-ДПМНЕ: Со Кембриџ-програмата сме лидери во регионот

Од оваа година нови наставни програми и учебници добија учениците од прво до трето одделение, за што, многупати информиравме дека вложени се 148 милиони денари, или околу 2,4 милиони евра, а не 12 милиони евра, реагираат од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на СДСМ. „Од 1 септември 2014 година, Република Македонија стана единствената земја во регионот којашто го воведува образовниот систем...

СДСМ: Јавно да се објави договорот за Кембриџ-програмата во училиштата

Јавно да се објави договорот за Кембриџ-програмата, јавно да се обелодени за што МОН потроши 12 милиони евра и јавно да се покаже извештајот од комисијата при Министерството за образование што ја одобрила програмата, побара денеска најголемата опозициска партија СДСМ. Сашо Тодоровски од комисијата за образование и наука на СДСМ, рече дека дека до нив пристигнале голем број поплаки од родители...

Шекеринска во работна посета на Франција

На покана на француската Социјалистичка партија, потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, престојува во неколкудневна работна посета на Франција, информираат од СДСМ. Во Париз, Шекеринска ќе оствари повеќе средби, меѓу кои и таа со првиот човек на Социјалистичката партија - првиот секретар Жан Кристоф Камбадели и со неговиот дипломатски советник Пјер Канити. Социјалистичката партија e најсилната политичка партија во францускиот парламент, а...

Филмот на Сорентино „Раката на Господ“ на 19 август го отвора фестивалот „Браќа Манаки

„Оваа година на Интернационалниот фестивал за филмска камера „Браќа Манаки“ ќе има неверојатни филмски остварувања од најголемите светски фестивали, главна ѕвезда ќе биде Ентони Дод Ментел, директорот на фотографија...