fbpx
Таг: СДСМ

таг: СДСМ

Груевски: Ја чекаме стратегијата на СДСМ

Чекаме да ја видиме стратегијата на СДСМ, не сакаме да им се мешаме, изјави денеска во Тетово премиерот Никола Груевски. - Околу тоа што го најавија, ние побаравме од нив да го објават. Сега кажаа дека имале стратегија и чекаме да ја видиме. Не сакаме да им се мешаме во таа стратегија - изјави Груевски, по одбележувањето 13 години од основањето...

Спасовски: Ќе докажеме дека Македонија има шанси

Се измени Изборниот законик пред изборите минатата година, имаше можности да се реагира на одредени работи што ни се случуваа во изборниот процес. Меѓутоа, силната партизација на државата, силната партизација на сите регулаторни и надзорни тела во Република Македонија, не создава можност. Едноставно, сè што доаѓа од страна на опозицијата е одбиено, истакна Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ на синоќешната...

СДСМ: Драконската казна за Љубе Бошкоски е уште една политичка санкција

Драконската казна за Љубе Бошкоски е уште една политичка санкција, велат од СДСМ за пресудата изречена во случајот „Ровер“ против поранешниот министер за внатрешни работи. „Кривичниот суд денеска драконски го казни Љубе Бошковски и останатите обвинети, во судски процес за кој постојат сериозни сомнежи околу текот на постапката и за кој Апелацискиот суд ја укина првичната пресуда. Ваквите пресуди се нов доказ...

Зоран Заев се сретна со амбасадорот на Словенија, Бранко Раковец

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од претседателката на Комисијата за европски прашања, Лидија Димова, денеска оствари средба со амбасадорот на Република Словенија, Бранко Раковец. Недостигот од демократија и од слобода во Македонија, економските проблеми на земјата, назадувањето на Македонија на европскиот пат, беа теми на разговорот, се вели во партиското соопштение. Словенечкиот амбасадор особено се интересирал за политичката состојба во земјава...

СДСМ: Власта да не ги полни буџетските дупки преку хонорарците

СДСМ најостро се спротивставува на донесениот закон со којшто фирмите и граѓаните од 2015 година се изложени на нови трошоци! - Станува збор за новите издатоци при договорите на дело и авторските договори. Тоа се дополнителни плаќања за придонеси за здравствено, пензиско и за инвалидско осигурување при примања хонорари, чијашто сума е поголема од проектираната минимална плата, т.е. 9.500,00 денари, без...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да објави сè што има

Веќе подолг временски период опозицијата во нашата земја најавува некакви бомби, изненадувања, пумпа атмосфера и креира некоја лажна еуфорија за сопственото членство. Затоа го повикуваме претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по најавите за „бомба“, да објави сè што има да објави, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. „Таа бомба, според нив, ќе треба за три дена да ја натера Владата со наведната...

СДСМ: Дали зад големите пари во естрадата стои корупција со амин на власта?

Министерството за култура не даде одговор дали е донатор на наградите во вкупна вредност од дури 45.000 евра за „Скопски фестивал“! Оваа информација ја соопшти Министерството за внатрешни работи во својот првичен извештај од истрагата, по скандалот со местенките. Но, без разлика дали е тоа Министерството за култура или, како што тврди МРТВ, односно самата Македонска радиотелевизија, имаме право да знаеме...

Шеќеринска: Доказите за криминалот на власта им ги должиме на граѓаните

На синоќешната трибина во Гевгелија, заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, ги повика граѓаните да се придружат во битката за уривање на оваа власт и порача дека опозицијата тргнува во битка без штедење. Според неа, не е нормално да има казни за фалсификаторите на изборот за песна за „Евровизија“, а да нема казни за фалсификаторите на избори. - Каква е таа држава...

СДСМ: Грција сè уште живее во минатото

Недозволиво е министерот за надоворешни работи на Грција, Евангелос Велизелос, да го злоупотребува членството на неговата земја во Европска Унија и од таа позиција да си дозволува да ја условува Македонија во врска со наметнатиот спор. „Ерга омнес“ е нелогично барање на Грција, што не води кон решавање на проблемот, реагираат денеска од СДСМ на вчерашната изјава на грчкиот...

СДСМ: Власта вети пешачки мост во Инџиково, ама се пишмани

Граѓаните во Инџиково веќе неколку години чекаат изградба на пешачки мост преку автопатот што ги поврзува населените места Инџиково и Хиподром. За да го преминат автопатот, граѓаните користат див премин, на кој секоја година гине најмалку по еден наш сограѓанин, истакна Дејан Ристиќ, претседател на ОО на СДСМ Гази Баба. - Овој пешачки мост е ветување и на градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, и...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата ќе продолжи да го унапредува образованието

Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ останува силно посветена на унапредување на квалитетот на образовниот систем во земјата, како од аспект на воспитно-образовниот процес, така и од аспект на инфраструктурните услови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во писмена реакција на прес-конференцијата на СДСМ. „Развојот на образованието е еден од клучните приоритети во работењето на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, а за тоа, доволно зборува податокот дека од...

СДСМ: Заштитата од семејно насилство не функционира

Опозициската партија СДСМ денеска обвини дека заштитата од семејно насилство лошо се применува на терен, а показател за тоа, според партијата, е последниот случај на тројното убиство во Кавадарци. Мила Царовска од СДСМ посочи дека згрижувачките центрите не работат, полициските станици наплаќаат за посета на семејства каде има пријава за семејно насилство, здравствените институции сметаат дека пријавувањето жртви на семејно насилство...

СДСМ одржа трибина со иселениците во Швајцарија

Делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев, синоќа одржа трибина во швајцарскиот град Локарно со претставниците на македонската дијаспора. - Вклучете се, заедно да ѝ помогнеме на Македонија - повика Заев на трибината насловен „Иднината на Македонија“. Како што се наведува во соопштението од партијата, иселениците дале поддршка на отворените политики на претседателот Заев и на раководството на СДСМ и порачале партијата да...

СДСМ: Прилепската болница е без греење и без топла вода

Опозицискиот СДСМ денеска соопшти дека во прилепската болница „Борка Талески“ нема греење и топла вода, ниту во болничките соби, ниту во амбулантите, ниту во операционите сали. - Сметката на болницата е блокирана за долг од околу 120 милиони денари, набавката на мамограф за рано откривање на малигни болести никако да се случи, а во сите одделенија недостигаат апарати и специјалистички...

СДСМ: Груевски не одговори на ниту едно прашање

Ставрески и Груевски дури ни скриени зад соопштенијата на ВМРО-ДПМНЕ, не можат да ги отфрлат како неточни сомнежите дали постојат и други наводни странски инвеститори, за каков што што го прогласија нивниот близок партнер Субрата Рој, порача СДСМ откако ВМРО-ДПМНЕ реагираше на денешната прес-конференција на Кире Наумов од СДСМ. „Ги нема премиерот и министерот за финансии да кажат колкави штети...

Јакимовски: Лицето кое ни се претстави како новинар е член на СДСМ

Лицето што вчера предизвика инцидент на седницата на Советот на Општина Карпош, кое лажно се претстави како Ивица Ивановски, новинар на „Вечер“, е лице со име Никола Савовски. Тој е член на Социјалдемократскиот сојуз и бил на советничката листа на СДСМ со реден број 23 за време на локалните избори во 2013 година, истакна на денешната прес-конференција градоначалникот на...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Бакрачески си поиграа со 20 вработени во градинка во Охрид

Со судбината на околу 20 вработени во детската градинка „Јасна Ристеска“ во Охрид си поиграа ВМРО-ДПМНЕ и Никола Бакрачески. Иако во буџетот беа предвидени 6,56 милиони денари за да бидат исплатени како привремено вработени, сега луѓето се оставени во неизвесност да работат како волонтери, обвинија од општинската организација на СДСМ во Охрид. - Со новиот ребаланс, оваа ставка ја намалија...

СДСМ: Власта не ни дозволи да направиме трибина во Дом на АРМ

Смрт или слобода е идејата-водилка на секоја генерација којашто се обидувала низ историјата да ја оствари слободата на Македонија. Единствен пример кога слободата е извојувана е Народно-ослободителната борба и денес сме среќни што можеме да го прославиме 70-годишниот јубилеј од ослободувањето на Скопје. Фашизмот е победен пред 70 години, но наша задача, наша должност, наша обврска е денес повторно...

Заев: Груевски го нема никаде затоа што знае колку му е валкано владеењето

Убеденоста во овие докази и аргументи што потврдуваат дека не постои слобода и демократија во Македонија, дека не постои слободно изразена волја на граѓаните за време на избори, е толку силна, што секако ни дава право да го ставиме во залог нашиот политички кредибилитет како политичари, истакна лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на синоќешната трибина во Крива Паланка. - Некој...

Средба на раководството на СДСМ со Едвард Ауер

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заменик претседателката Радмила Шекеринска и претседателката на Комисијата за европски прашања Лидија Димова, денеска во седиштето на партијата се сретнаа со Едвард Ауер, директор на Директоратот на ЕУ за Западен Балкан. Тема на разговорот била актуелната политичка криза во Република Македонија. Според партиското соопштение, дипломатот од ЕУ се интересирал за шансите за дијалог помеѓу власта и...

АНАЛИЗА: Раст на долговите – државните и локалните институции со неплатени сметки од скоро 400 милиони евра

Нов раст на долговите на државните институции, министерства, агенции, општини. Новите податоци од Министерството за финансии покажуваат дека во првата половина од годинава доспеаните, а неплатени обврски на институциите...