fbpx
Таг: Саудиска Арабија

таг: Саудиска Арабија

Вистиномер: Фотошопирана фотографија – Бин Салман не направил безобразен гест при поздравот со Бајден

Оваа објава на социјалната мрежа Фејсбук ги манипулира корисниците преку видоизменетата фотографија и преку невистинитата содржина на самиот пост. Се работи за фотошопирана фотографија. На оригиналната фотографија може да се види дека Џо Бајден и Мохамед Бин Салман се поздравиле со стиснати тупаници. Исто така, не е точно тврдењето во постот дека Турција, Египет и Саудиска Арабија се новите...

ДСЗИ: На аџилак во Мека само со примени вакцини

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) ги предупредува муслиманите кои ќе патуваат на аџилак во Мека дека според Законот за заштита на населението, ќе мора да патуваат во групи не помали од 40 лица, како и да ги имаат примено соодветни вакцини. Групите аџии од земјава ќе може да излезат и во неа да влезат само преку скопскиот аеродром и...

Иванов ги прими акредитивите на новите амбасадори на Обединетото Кралство и Саудиска Арабија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во вила Билјана во Охрид ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска и на Кралството Саудиска Арабија во Република Македонија. Како што соопшти кабинетот на претседателот, на предавањето на акредитивните писма од страна на новоименуваниот британски амбасадор Рејчел Галовеј, претседателот Иванов оценил дека постои...

Во нападите на арапската коалиција во Јемен убиени 109 цивили, соопшти ОН

Во воздушните напади на арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија во Јемен загинале 109 цивили за десет дена, соопшти денеска координаторот на Обединетите нации (ОН) за хуманитарни прашања, Џејми Мекголдрик, јавуваат светските агенции. Според него, меѓу жртвите се 54 лица кои биле убиени во воздушните напади на пазар во западната провинција Таиз, како и 14 лица од едно исто...

Иранскиот лидер е новиот Хитлер на Блискиот Исток, тврди саудискиот принц Бин Салман

Саудискиот принц престолонаследник, Мухамед бин Салман, изјави дека врховниот лидер на Иран, ајатолахот Хаменеи, е „новиот Хитлер на Блискиот Исток“. Бин Салман, кој е саудиски министер за одбрана, за „Њујорк тајмс“ изјави дека треба да се стави крај на експанзијата на Иран. - Но, ние научивме од Европа дека смирувањето не функционира. Не сакаме новиот Хитер во Иран да го повтори...

Во воздушни напади во Јемен, убиени 23 лица

Најмалку 23 лица загинаа во воздушните напади на коалицијата предводена од Саудиска Арабија во јеменската провинција Хаџа, соопштија јеменските власти. Безбедносните и племенските претставници велат дека мета на нападот биле куќите на локалните шеици, кои ги посетил шефот на врховниот политички совет на бунтовниците Хути, Салех ел Самад. Меѓу убиените има жени и деца. Саудиските медиуми јавуваат дека во нападите е...

Саудискиот принц Мохамед го обвини Иран за директна агресија

Саудискиот принц престолонаследник Мохамед бин Саламан денеска изјави дека тоа што Иран ја снабдува јеменската милиција со ракети е акт на „директна воена агресија“. Таа агресија, според него, би можела да биде „акт на војна“, пренесуваат денеска саудиските медиуми. Изјавата на принцот доаѓа откако противвоздушната одбрана на Саудиска Арабија пресретнала и уништила ракета која на Ријад, наводно, ја испукала милицијата Хути,...

ОН бараат да се одблокира Јемен, на луѓето им се заканува глад

Обединетите нации ја повикаа коалицијата предвидена од Саудиска Арабија, која го запре доставувањето хуманитарна помош во Јемен, да ја оконча блокадата. ОН предупредуваат дека околу седум милиони луѓе може да бидат погодени од глад. - Доколку овие канали, кои значат живот, не бидат отворени, ќе биде катастрофално за луѓето кои се во регионот, погоден од најголемата хуманитарна криза – рече портпаролот на...

Уапсени најмалку 17 принцови и функционери во Саудиска Арабија

Новоформираната Антикорупциска комисија во Саудиска Арабија уапси најмалку 17 принцови и државни функционери, јавија светските медиуми. Според информациите, тие се притворени во луксузни хотели, а не во затвори. Меѓу уапсените е и принцот Алвалид бин Тала, милијардер што поседува 95 отсто од „Кингдом холдинг“, голема корпорација што има удели во глобални компании како „Твитер“, „Епл“, „Сити груп“ и „Њус корп“. Уапсени се...

Саудиска Арабија разби ќелија на ИД

Саудиска Арабија разбила ќелија на Исламска држава во престолнината Ријад, јави државната телевизија „Ал Арабија“, повикувајќи се на соопштение на новоформираната државна безбедност. Саудиските сили за безбедност убиле двајца припадници на ќелијата на ИД, уапсиле пет и извршиле претрес на три локации. ИД изврши повеќе бомбашки напади против безбедносните сили и шиитските муслимани во Саудиска Арабија, чие раководство со години беше...

Жените во Саудиска Арабија конечно добија право да возат

Жените во Саудиска Арабија добија право да возат, што претставува пресврт во саудискиот конзерватизам, откако активисти бараа реформи во фундаменталистичкото кралство. Кралот Салман ја воведе реформата во кралскиот декрет што беше донесен синоќа, барајќи издавање на возачки дозволи за жени кои сакаат да возат. Претходно овој месец, саудиски имам проповедаше дека на жените не треба да им биде дозволено да...

Египет, Саудиска Арабија, УАЕ и Бахреин одлучуваат за судбината на Катар

Министрите за надворешни работи на Египет, Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати и на Бахреин во Каиро имаат состанок за катарската криза. На состанокот ќе разговараат за реакцијата на Катар на 13 барања што четирите заливски држави ѝ ги доставија на Доха. Саудиска Арабија. Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Египет на 5 јуни објавија дека ги прекинуваат односите со Катар, а потоа на...

Масовна тепачка меѓу арапски магнати пред кризата во Катар

Делегации од Катар и од Саудиска Арабија направиле тепачка на конференцијата на Унијата на работници од нафтената област што се одржуваше во Кувајт. Видеоснимката ја објави ирачкиот политичар Валид ел Азави. Според него, инцидентот се случил на 20 март оваа година, на маргините на настанот. Саудиските нафтени претставници почнале да ги навредуваат своите катарски колеги, кои на крајот го загубиле...

Трамп се заложи за единство на земјите од Персискиот Залив

Американскиот претседател Доналд Трамп се заложи за единство на земјите членки на Советот за соработка во Персискиот Залив, во телефонскиот разговор со саудискиот крал Салман, соопшти Белата куќа. Во синоќешното соопштение се наведува дека Трамп му рекол на Салман дека единството на Персискиот Залив е „клучно за успешна борба против тероризмот и за промовирање на регионалната стабилност“. Оваа е промена на...

Катар ги повика арапските земји на дијалог

Шефот на катарската дипломатија, Мухамед бин Абдул Рахман, денеска ги повика на дијалог арапските земји кои ги прекинаа дипломатските односи со неговата земја, уверувајќи дека врските на Катар со Соединетите Американски Држави ќе останат цврсти, јавуваат светските агенции. Помалку од 24 часа од одлуката на Саудиска Арабија, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Јемен, Египет и на Либија да ги прекинат дипломатските...

Саудиски воен хеликоптер се урна во Јемен, 12 лица загинаа

Најмалку 12 лица загинаа при уривање на саудиски воен хеликоптер во Јемен, јави саудиската новинска агенција СПА. Сè уште се истражува причината за падот на хеликоптерот, кој се урна во покраината Мариб, источно од Сана. Ова е една од најголемите човечки загуби на саудиските сили во поединечен инцидент откако коалицијата на арапски држави поведе воени операции против движењето Хути во 2015...

Во Саудиска Арабија, 15 лица осудени на смрт поради шпионажа

Саудискиот суд денеска осуди 15 лица на смрт поради шпионирање во полза на Иран, соопшти денеска саудиската државна телевизија „Ал Арабија“. Осудените се дел од групата од 32 лица, кои се уапсени во 2013 година под обвинение дека шпиониреле за Иран. Судењето на групата, која ја сочинуваат 30 саудиски шиитски муслимани, еден Иранец и еден Авганистанец, почна во февруари годинава. Засега не...

Време е жените во Саудиска Арабија да возат, порача саудискиот принц Алвалид бин Талал

Саудискиот принц Алвалид бин Талал повика на укинување на забраната жени да возат автомобили. Принцот преку „Твитер“ порача дека дека е крајно време саудиските власти да им дозволат на жените да управуваат автомобили. „Сопрете ги дебатите: време е жените да возат“, напиша принцот Алвалид бин Талал. https://twitter.com/Alwaleed_Talal/status/803672332485017600 По краткиот твит, канцеларијата на принцот објави некарактеристично долго соопштение на англиски и на арапски во...

Саудиска Арабија е против продолжување на примирјето во Јемен

Дводневното примирје по двогодишната војна во Јемен истече денеска напладне и нема да биде обновено, рече портпаролот на коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија. Примирјето кое еднострано го објави саудиската коалиција, не помогна да се запрат борбите во земјата меѓу Хутите, кои ги поддржуваат Иран и коалиционите сили. И двете страни меѓусебно се обвинуваат за кршење на примирјето. Во текот на 20 месеци, откако...

Бунтовниците од Јемен истрелале ракета кон Мека

Саудиска Арабија денеска соопшти дека бунтовниците во Јемен истрелале балистичка ракета кон светиот муслимански град Мека. Саудиската војска навела дека пресретнала и уништила ракета на 65 километри од Мека, каде се наоѓа Каба, градба кон која сите муслимани се вртат кога се молат пет пати дневно. Како што е наведено, ракетата не причинила штета. Арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија од март 2015...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...