fbpx
Таг: Сашко Николов

таг: Сашко Николов

Вистиномер: Проектот „Сто типски куќи“ во Штип во фаза на урбанистичка подготовка

„Мета“ пренесува проверка на изборно ветување на градоначалникот на Штип, Сашко Николов: Ветување: Реализација на проект „100 типски куќи“– населба Света Недела, наменети за социјално загрозено население. ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Во текот на предизборната кампања за предвремените локални избори во Штип, одржани на 13 декември 2020 година, актуелниот градоначалник Сашко Николов најави изградба на сто типски куќи за ранливите категории граѓани. Како локација за...

Бугарскиот амбасадор не знае дали Игор Спасов има бугарско државјанство, ќе поминат месеци за екстрадиција

Амбасадорот на Бугарија во Македонија, Ангел Ангелов, при денешниот престој во Штип кажа дека не знае дали Игор Спасов, кој се бара за доиздржување на казната затвор за убиство, има бугарско државјанство. Амбасадорот потврди дека почната е постпката за негова екстрадиција, но предупреди дека ќе треба време. „Како што знаете, покрај тоа што се вклучени министерствата за внатрешни работи, тука...

Општина Штип вработува советник за возен парк со завршен Рударски факултет

Преку јавно објавен оглас, Општина Штип бара шест нови извршители, меѓу кои и замената за пензионираниот раководител на финансии, но и советник за водење на антикорупциска политика и политика на интегритет. Сепак, најголемо внимание во јавноста привлече работното место советник за возен парк, каде за плата од 26.700 денари месечно, се бара некој со завршен Рударски факултет. „Условите се наместени...

Новиот градоначалник на Штип, официјално ја презеде функцијата

На новоизбраниот градоначлник на Штип, Сашко Николов денеска му беше врачено решението од Општинската изборна комисија (ОИК), по што и официјално ја презеде фунцијата од в.д. градоначалникот Јане Миланов. Само еден час порано, Државната изборна комисија (ДИК) констатира завршување на пратеничкиот мандат на Николов во Собранието на РСМ со предлог на негово место да се верификува мандатот на велешанецот Мухамед...

Сашко Николов и Алија Јаоски официјално прогласени за градоначалници на Штип и Пласница

Државната изборна комисија објави дека на вонредните избори за градоначалник во Штип право на глас го оствариле 14.528 од вкупно 41.777 запишани во избирачкиот список. Сашко Николов и официјално е прогласен за победник со освоени 11.668 гласови, односно 80,31 проценти од гласовите. За кандидатот на Интегра, Симон Поликарп гласале 8,25 проценти односно 1.198 гласови, и за кандидатот на ТМРО,...

СДСМ објави дека е постигнат цензус и прогласи победа на изборите за градоначалник во Штип

Постигнат е цензус на изборите за градоначалник во Штип и според Државната изборна комисија, до 18.30 часот, излезноста е 34,30 проценти односно, излегле да гласаат вкупно 14.328 гласачи. Според партискиот штаб на СДСМ до 19 часот гласале над 14.500 граѓани, со што е исполнет потребниот цензус. Иако почнува процесот на броење на гласовите, штипските социјалдемократи тврдат дека нивниот кандидат, д-р...

Османи: С. Македонија нема да ги признае референдумите во Украина за приклучување кон Русија

Референдумите во окупираните украински територии имаат за цел да послужат како алиби за нелегална анексија на територија, што посебно ги загрозува малите држави, како Северна Македонија и земјава нема...