fbpx
Таг: Санела Шкријељ

таг: Санела Шкријељ

Академија за женско лидерство: Aнтиродовите активисти користат пропаганда и дезинформации за да ја шират својата порака

Aнтиродовите активисти користат пропаганда и дезинформации за да ја шират својата порака и да ги поткопаат напорите за промовирање на родовата еднаквост. Најчесто ова вклучува ширење лажни информации за родовата теорија или користење емоционални апели за прикажување на родовата еднаквост како закана за традиционалните вредности. Покрај дезинформациите, антородовите активисти делуваат и преку организирање протести, демонстрации и онлајн кампањи за...

Санела Шкријељ: Жените се многу поодговорни како лидерки и помалку подложни на корупција

Пратеничката во македонското собрание Санела Шкријељ на третиот модул „Управување со време и приоритети“ од Програмата „Future is Feminist“ што викендов се одржа во Охрид потенцираше дека најважната работа кај делегирањето задачи е довербата, а крајната цел е да се научи како да се управува со важни задачи пред тие да станат итни, информираат од СИГА. Таа посочи дека истражувањата...

Агим Нухиу нов министер за внатрешни работи, по Пржинскиот договор смени и во другите министерства

Откако ДИК ги соопшти официјалните конечни резултати од предвремените парламентарни избори, денеска се вршат и министерските смени во техничката влада во согласност со Пржинскиот договор. Досегашниот министер за внатрешни работи Наќе Чулев денеска официјално му ја примопредаде должноста министер за внатрешни работи на Агим Нухиу, кој како кадар на ДУИ досега беше заменик министер на МВР. Во согласност со постоечките...

Министерски смени ќе следат по објавувањето на конечните изборни резултати од ДИК

Откако Државната изборна комисија (ДИК) ќе ги објави конечните резултати од предвремените парламентарни избори, во актуелната техничка влада треба да следуваат министерски смени во согласност со Пржинскиот договор. Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев штом се соопштат конечните резултати ќе мора да си замине од оваа функција, заедно со дополнителната заменик министерка Славјанка Петровска. До изборот на новата влада,...

АВРМ досега примила над 2.300 барања за паричен надомест за лицата кои останаа без работа

Агенцијата за вработување (АВРМ) до 26 јуни ќе ги прима барањата на лицата кои потпишале спогодбен отказ или дале лична изјава за прекин на работниот однос во периодот од 11 март до 30 април. Дополнителната заменик министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, во „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ изјави дека досега до АВРМ се пристигнати над 2.300...

Лицата без лични документи законски ќе добијат прв извод

Со Законот за неевидентирани лица во матична книга на родени, што го усвои Собранието, обезбедена е институционално-правна рамка за тие конечно да добијат граѓански идентитет, информираше заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ. Целта на овој закон е лицата кои не се евидентирани во матична книга на родени да се евидентираат во посебна матична книга на родени, по што...

Исплатата на социјалната помош како и другите социјални трансфери ќе се одвива редовно

Исплатата на социјалната помош како и другите социјални трансфери ќе се одвива редовно. Граѓаните треба да бидат спокојни, како и во изминатиот две и пол годишен период, и овој и наредните месеци ќе ја добиваат регуларно својата месечна помош, рече дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ во емисијата „Економски магазин“ на „Алсат-М“ телевизија. „Овие позициите на техничка...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...