fbpx
Таг: самоубиства

таг: самоубиства

Нема статистика за самоубиства во руските и украинските затвори

Во оваа објава на Фејсбук намерно се пропушта контекстот и се прави пропаганда дека руската армија е хумана со украинските воени заробеници. Притоа се манипулира со несреќите предизвикани од руската инвазија врз Украина, а руските затвори се претставуваат како хумани места, иако бројните извештаи говорат дека во нив има тортура, репресија, тепање, нечовечко постапување и мачење на украински заробеници....

Намален бројот на абортуси кај жени и девојчиња на возраст под 20 години

Стапката на абортуси се намалила од 19 абортуси на 100 живородени деца во 2019 година на 17,1 во 2021 година. Во истиот период значајно е намален и бројот на абортуси кај жени и девојчиња на возраст под 20 години, покажуваат податоците од областа на сексуалното и репродуктивното здравје кои се обработени во новата публикација на Државниот завод за статистика...

Ефектот „Copycat“ и известувањето за самоубиствата на пациентите со ковид-19

Во Албанија, четворица пациенти хоспитализирани во таканаречените ковид болници „Шефќет Ндоќи“ и „Инвектив“, извршиле самоубиство скокајќи од прозорците и одделите каде што биле сместени, дејствија за кои Обвинителството во Тирана започна истрага. Самоубиства на пациенти заразени со вирусот ковид-19 не се пријавени во ниту една од земјите на Западен Балкан. Националните и меѓународните институции, како и високите медиумски власти...

Во 2019 година за 4,8 отсто намален бројот на починати од насилна смрт

Минатата година од насилна смрт починале 454 лица, што е намалување од 4,8 отсто во однос на 2018 година. Според полот, како и во претходните години, и во 2019 година поголемо учество во цифрите за насилна смрт имаат машките лица, покажуваат податоците од Државниот завод за статистика (ДЗС). Во вкупниот број случаи на насилна смрт, најголемо учество имаат несреќните случаи...

Светски ден на интерпункцискиот знак ; за подигање на свеста за менталните нарушувања и превенција од самоубиства

Интерпункцискиот знак (;) точка-запира, се користи кога реченица може да се заврши, но сепак следува дообјаснување или завршна мисла. Секоја година 16 април се одбележува денот на овој интерпукциски знак со цел подигање на свеста за менталните нарушувања. Целта на овој ден е да им се оддаде почит на оние кои се обиделе или помислиле на самоубиство, а воедно и...

СЕММ и ЗНМ бараат внимателност при известувањето за самоубиства

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) и Здружението на новинарите (ЗНМ), по повод известувањето на медиумите во врска со случаите на самоубиство ги повикуваат новинарите на почитување на етичките стандарди и норми и воздржување од сензационалистичко информирање. "Притоа, потсетуваме на член 7 од Кодексот на новинарите, според кој „новинарот ќе ја почитува приватноста на личноста, освен кога тоа е во...

Деца во бегалските кампови во Грција се обидуваат да се самоубијат

Бегалци и мигранти заробени во грчките кампови, во кои се наоѓаат и деца на возраст од девет години, се самоповредуваат, соопшти меѓународната хуманитарна организација „Да ги спасиме децата“ (Save the children). Во извештајот се наведува дека тие се обидуваат да се убијат и користат дрога за да се изборат со „бескрајното страдање“. Организацијата наведува дека „менталното здравје бргу им се влошува“, поради...

Нови апсења во Турција поради нападите на аеродромот „Ататурк“

Турската полиција уапси и поднесе обвинение против нови седум лица осомничени во врска со нападите на аеродромот во Истанбул, во кој беа убиени 47 луѓе, јавуваат турските агенции. Со ова, вкупниот број на обвинети лица поврзани со овој напад се искачи на 37. Според властите, се работи за 22 странци и за 15 Турци кои се осомничени за членство во вооружена...

Спасена девојка што сакала да се самоубие во тетовско Џепчиште

Шестнаесетгодишна девојка од тетовското село Џепчиште, синоќа сакала да си го одземе животот, со скокање од покривот од нејзината куќа. Девојката се качила на балконот од потпокривот на куќата во која живеела со намера да скокне оттаму. Нејзиниот татко веднаш реагирал и случајот го пријавил во полиција, која за кусо време пристигнала на местото, заедно со медицински персонал и со противпожарна...

ДЗС: Намален бројот на починати од насилна смрт за 10,7 отсто

Бројот на починати лица од насилна смрт во 2014 година е намален за 10,7 осто во споредба со претходната година и изнесува 493 лица, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Според податоците, умрените од насилна смрт во вкупниот морталитет учествуваат со 2,5 отсто. „Во структурата на умрените од насилна смрт според полот, и во 2014 година, како и во...

Мерките за штедење го зголемиле бројот на самоубиства во Грција

Мерките за штедење, кои ѝ беа воведени на Грција во 2011 година поради должничката криза, довеле до зголемување на степенот на самоубиства за една третина. Оваа студија денеска ја објавија група американски и грчки научници во британскиот медицински магазин „БМЈ Опен“. Тие ја следеле месечната статистика за бројот на самоубиства во Грција од 1983 година до 2012 година, поврзани...

Животот стана најевтина стока: Десет убиства за седум месеци

Последните случаи на убиства, вчерашното во Злетово и тоа пред неколку недели во Кавадраци, по својата зачестеност и по бројот на жртви, алармираат и укажуваат на сериозни аномалии во општеството. Убиства и самоубиства во идентични околности имаше и во мај, и во јули, во Скопје. Пет убиства за седум месеци, од кои две трикратни и едно двократно. Сите тие по многу...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...