fbpx
Таг: самохрани мајки

таг: самохрани мајки

„Шорткат“ во Јегуновце: Депонија со шестовалентен хром опасна за луѓето и животната средина

Во новата епизода на емисијата „Шорткат“ што ќе се емитува вечерва во 19 часот ја пренесуваме сликата од уште една жешка еколошка точка во земјава – индустриската депонија во тетовското село Јегуновце, каде е складиран канцерогениот шестовалентен хром, но и други отпадни суровини од работењето на фабриката „Југохром“. https://www.youtube.com/watch?v=tJGcnwXh8VU Погледнете ги новостите и за расфрланиот арсен во Лојане и Табановце, како...

Самохраните мајки и еднородителските семејства на протест: „Не сакаме сожалување, сакаме права“

Дефинирање на термините „самохран родител“ и „еднородителско семејство“ во соодветните закони на соодветно инклузивен начин, решавање на станбеното прашање и квалитетно вработување на самохраните родители, како и зголемување на учеството на жените-самохрани мајки во општеството преку квоти, се дел од барањата кои беа упатени на првиот протестен марш во историјата на Северна Македонија посветен на самохраните родители. Во организација на...

„Мамо си одиш, не ме оставај“, објавена публикација со дојави од самохрани мајки

„Компилација мегафон 1: Анонимна реалност/дојави на еднородителски семејства и самохрани мајки во Република С. Македонија“, е името на публикацијата која неодамна ја објави здружението „Една може!“, а чија авторка е претседателката на здружението Дороти Пачкова. Целта на објавувањето на една ваква компилација од анонимни дојави на самохрани мајки и еднородителски семејства, е да се обелоденат предизвиците со кои се...

КСЗД: МОН да го повлече од употреба учебникот со вознемирувачка содржина

По поднесена претставка од страна на Коалиција МАРГИНИ, Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) утврди продолжено и повеќекратно вознемирување врз основа на род, сексуална ориентација, родов идентитет, социјално потекло и припадност на маргинализирана група во учебникот Социологија за трета година реформирано гимназиско образование, од страна на: авторите Кеснофон Угриновски и Трајан Крстевски, рецензентите Илија Ацевски, Момир Стаменковиќ и Зоран Петрушевски и Министерството...

Како мислите децата да ни седат сами дома додека ние работиме, прашуваат самохраните мајки

По денешната владина одлука, од 23 септември да се вратат на работа родителите кои изминативе шест месеци ја користеа мерката да бидат ослободени од одење на работа, реагираше Здружението на самохрани мајки „Една може!“. Оттаму истакнуваат дека со започнување на вонредната состојба, специфични мерки беа креирани за различни групи, а самохраните родители беа изоставени и за нив не беа...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...