fbpx
Таг: самит

таг: самит

Џафери: На самитот на НАТО во Лондон ќе се виори и македонското знаме

Процесот на ратификација на Протоколот за наше полноправно членство во НАТО оди со добра динамика, во јуни очекуваме американскиот Сенат да го ратификува протоколот и јас сум сигурен дека уште оваа година, ние и формално ќе станеме полноправна членка на НАТО Алијансата. Односно, на самитот на НАТО во Лондон во декември, знамето на Република Северна Македонија ќе се виори...

Денеска во Скопје ќе започне Самитот на европски слободни економски зони

Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони организира Самит на европски слободни економски зони на кој ќе учествуваат над 350 претставници од целиот свет Државната помош и нелегалната трговија во зоните ќе бидат само некои од темите на Самитот кој ќе трае до 4 мај, а ќе се потпише и меморандум за соработка со светските економски зони со цел, како што истакна,...

„Охридско лето“ помеѓу најдобрите фестивали на европската културна сцена

Фестивалот „Охридско лето“ е на високото трето место во Европската асоцијација на фестивали (ЕФА). Директорката на „Охридско лето“, Наташа Поповиќ вели дека европските делегати едногласно ја дале поддршката на нашиот фестивал за да биде меѓу најдобрите на европската културна сцена, поради големината на богатата историја на оваа културна манифестација. Претставниците на европските фестивали-членки на Асоцијацијата исто така биле едногласни и во...

Заев во Загреб не се сретнал со Орбан

Премиерот Зоран Заев учествува на Самитот на шефовите на влади на земјите членки на Централно-европската иницијатива во Загреб. Тој го оцени овој настан како добра можност за Македонија да го повтори своето очекување за поддршка од земјите пријатели, за членство на нашата држава во НАТО и почеток на преговорите со ЕУ. - Ја побаравме поддршката од земјите членки за процесите во ЕУ...

Дигитализацијата и новите технологии во фокусот на третиот ден од „Македонија 2025“

Денеска на последниот ден и затворање на самитот „Македонија 2025“, врвни експерти зборуваа на теми поврзани со дигитална трансформација, примена на новите технологии во медицината, претприемништво, одговорно лидерство и други. Кристијан Руп, портпарол на платформата „дигитална Австрија“ и координатор на иницијативата „СМЕ диџитал“ (SME DIGITAL) во Стопанската федерална комора на Австрија, истакна дека дигитализацијата мора да биде засебен стратегиски план...

Започна седмиот самит „Македонија 2025“ на кој учествуваат 350 гости од регионот

Со панел-дискусии посветени на образование, лидерство и успешни македонски бизнис-приказни во светот, започна седмото издание на самитот „Македонија 2025“. Денеска и утре, повеќе од 350 реномирани гости од целиот регион, ќе имаат можност да слушнат за најдобрите светски практики во бројни актуелни области, меѓу кои: дигитална трансформација во бизнисот, производство на канабис за медицински цели, примена на најсовремените технологии во...

Арсовска на Самитот на „Економист“: Услов за инвестиции е владеење на правото

Бизнис-делегација на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), предводена од претседателката Данела Арсовска е во Белград, на дводневниот 7. Самит: ЕУ и Југоисточна Европа - Одржлива обнова на Балканот, кој е во организација на реномираниот лондонски магазин „Економист“ (The Economist). Самитот го отворија премиерката на Србија, Ана Брнабиќ и вицепремиерот Ивица Дачиќ, додека претставници на НАТО, Европската комисија, влади...

Заврши самитот во Лондон, Британија ја удвојува финансиската поддршка за Македонија

Премиерот Зоран Заев и владината делегација го завршија учеството на Самитот ЕУ - Западен Балкан (Берлински процес), што се одржа во Лондон, на кој учествуваа лидерите на земјите од регионот, премиерката на земјата-домаќин Тереза Меј, германската канцеларка Ангела Меркел, високата претставничка за надворешни работи и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини и еврокомесарот Јоханес Хан. Заев на маргините на Самитот, кратко се...

Заев за Лондонскиот самит: Македонија имаше специјално место

Премиерот Зоран Заев во оценката за учеството на ова издание на Самитот ЕУ/Западен Балкан во Лондон вели дека Република Македонија имала специјално место на овој собир посветен на Регионалната економската соработка, потоа на надворешната политика и билатералните прашања и наследство од минатото, како и на безбедносните прашања и миграциите. - Мора да се каже дека Република Македонија има специјално место...

Македонија на Самитот на НАТО очекува да добие покана за преговори за членство

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од дводневниот Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство. Ова го најави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг за време на вчерашната прес-конференција и додаде дека очекува по историскиот Договор со Грција за името, Македонија да...

Заев во Лондон се сретна со претставници на Охридската група

Премиерот Зоран Заев, на маргините на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што денеска се одржува во Лондон, имаше средби со претставници на Охридската група, пријатели и поддржувачи на Македонија, предводени од сер Џорџ Робертсон. Од владиниот кабинет велат дека на средбите, искусните дипломати и политичари, претставници на повеќе меѓународни организации, го истакнале исклучителниот напредок на Република Македонија и ја...

„Катимерини“: НАТО ќе го повтори условот за Македонија

Електронското издание на грчкиот весник, „Катимерини“, повикувајќи се на нацрт верзијата на декларацијата на НАТО, до која се тврди дека дошол весникот, пишува оти на претстојниот самит на Алијансата, на 11 и 12 јули оваа недела, Македонија повторно ќе добие само порака дека пристапувањето кон Северноатлантската алијанса ќе зависи од спроведување на договорот за името со Атина. Наводно, условноста...

Заев денеска и утре ќе учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Лондон

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола денеска и утре учествуваат на Самитот ЕУ-Западен Балкан (Берлински процес), што се одржува во Лондон, информираат од владината прес-служба. Утре премиерката на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Тереза Меј ќе има прием за шефовите на делегациите на земјите членки на Берлинскиот процес,...

Бизнисот во фокус на седмиот Самит на шефовите на Влади на Кина и земјите од ЦИЕ

Бизнис делегација на највисоко ниво предводена од претседателката на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска традиционално учествува на 7. Самит и бизнис-форум на шефовите на Влади на Кина и 16. земји од Централна и Источна Европа (ЦИЕ), кој официјално ќе се одржи на 7 јули во Бугарија. „Минатата година во Унгарија остваривме успех со потпишување на седум договори за трговски...

Заев и Ципрас ќе се сретнат во Лондон на 10 јули

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат во Лондон, на маргините од Самитот на Западен Балкан што ќе се одржи во вторник (10 јули), дознава „Независен весник“. Двајцата премиери ќе разговараат за развојот на настаните по потпишувањето на Преспанскиот договор и ќе ги координираат своите активности. Премиерката на Велика Британија, Тереза Мај, ќе...

Анѓушев и Манчевски учествуваат на Самитот за Западен Балкан во Виена

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски учествуваат на работен состанок на министри за економски ресори, што се одржува во Виена, како активност во рамки на Петтиот самит за Западен Балкан, информираат од Влада. Анѓушев ќе се обрати на сесија на која ќе се дискутира за регионалната економска област, а обраќање на...

Заев задутре на средба со Столтенберг

Премиерот Зоран Заев в петок наутро ќе има средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, најави тој за време на семинарот Рос-Рот што се одржува во Собранието. По средбата предвидена е заедничка прес-конференција на која тој очекува дека ќе биде објавено дека Македонија ќе добие покана за полноправно членство во НАТО на самитот. Заев рече дека очекува сите земји членки...

Меј: Договорот и ги отвора вратите на Македонија за НАТО и ЕУ

Премиерката на Обединетото Кралство, Тереза Меј, со писмо до македонскиот премиер Зоран Заев честитала за постигнувањето договор со Грција, како и за ратификацијата на договорот во Собранието, соопштија од Владата. „Вакво значајно постигнување не би било возможно без политичката храброст, визија и лидерство, какви што двајцата покажавте. Како што претходно разговаравме во Скопје, решавањето на ова прашање ќе донесе енормни...

Поканата за Македонија за членство во НАТО ставена како точка на Самитот во јули

Северноаталантскиот совет денеска донел едногласна политичка одлука да ја стави точката за покана на Македонија во НАТО на самитот на Алијансата на 11 и 12 јули во Брисел, информираше денеска премиерот Зоран Заев во Собранието за време на завршниот говор пред ратификацијата на Договорот со Грција за решение на спорот за името. - Оваа среќна вест ја добив пред неколку...

Столтенеберг: Македонија може да добие покана за НАТО на самитот на 11 и 12 јули

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се надева дека ќе може да биде испратена покана за членство на Македонија во Алијансата на самитот што на 11 и 12 јули ќе се одржи во Брисел, откако Скопје и Атина постигнаа договор за спорот за името, јави МИА. – Се надевам дека ќе има напредок со поранешната југословенска Република Македонија бидејќи тие...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...