fbpx
Таг: самит на ЕУ

таг: самит на ЕУ

Контраспин: Само поради Уставот нема преговори со ЕУ, а друго прашање е зошто не е сменет

Во моментов може да се детектира двоен спин околу резултатите од Советот на ЕУ, односно повторното „извисување“ на земјата да ги започне пристапните преговори со ЕУ. Опозицијата, која одби да прифати да се промени Уставот, спинува кога тврди дека причината не била тоа, туку огромната корупција во власта. Власта, пак, кога оценува дека за сè е виновна опозицијата, спинува,...

Бундесратот за проширувањето на ЕУ: Не заборавајте на Западен Балкан

Бундесратот, државниот совет на германскиот парламент, го поддржа почетокот на преговорите за пристапување на Украина и Молдавија кон Европската Унија, како и европскиот пат на земјите од Западен Балкан, пренесува германската новинска агенција ДПА. „Проширувањето се должи на развојот на настаните во светот во геополитички интерес на самата Европска Унија“, се вели во заедничката изјава што пратениците ја изгласаа вчера. „Историјата...

Партиски препукувања: кој е главниот виновник поради што Македонија извиси во Брисел?

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ преку преписки се докажуваа кој е виновен бидејќи државата не ги отворила поглавјата од преговорите со ЕУ, по последниот Самит на ЕУ. Владејачката партија смета дека поради блокадата на опозицијата во македонското Собрание државата не ги отвори поглавјата од преговорите со ЕУ, додека пак според опозицијата, Македонија е блокирана е резултат на слабата меѓународна политика на...

ЕУ: Спроведување и резултати од договорите со Грција и со Бугарија, но и „постојани и неповратни реформи“

Декларацијата од самитот ЕУ-Западен Балкан, издадена и на македонски јазик, ја потврди скептичноста на домашната јавност во однос на можен пробив и започнување на преговорите меѓу С. Македонија и ЕУ за полноправно членство и без менување на Уставот. Сепак, во документот има потврда преку повеќе клучни моменти дека ЕУ останува посветена на проширувањето и на помош при напредокот во...

Шолц: Европската Унија нема да попушти во поддршката за Украина

Европската Унија треба да ги започне пристапните преговори со Украина, смета германскиот канцелар Олаф Шолц. „За нас е важно сега да поставиме курс што ќе го започне процесот на пристапување и таа одлука да биде поддржана од сите земји-членки“, рече Шолц денеска на европскиот Самит во Брисел, пренесе германската агенција ДПА. Германија ги поддржува предлозите на Европската комисија во однос на...

Рама за блокадата од Грција: Билатерален проблем не треба да се фрла на бриселска маса

Премиерот на Албанија Еди Рама изјави дека Грција се однесува неевропски во однос на нејзината позиција да го блокира почетокот на преговорите за членство на Албанија во Европската Унија, условувајќи го со случајот Белери, пренесува Косова Прес. Рама на прес-конференција рече дека прашањето за Фреди Белери е проблем меѓу Албанија и Грција и нема причина да се префрла на бриселската...

Ковачевски од Брисел: Единствен кочничар на државата е анти-ЕУ, анти-НАТО и про-руската коалиција на ВМРО ДПМНЕ и ЛЕВИЦА

И овде во Брисел потенцирав дека местото на Северна Македонија е во ЕУ и од тој процес не отстапуваме, изјави премиерот Димитар Ковачевски на Самитот на ЕУ, за кој вели дека бил одлична можност на највисоко ниво да се говори за заедничката европска иднина на земјите од Западен Балкан. „Овој Самит е одлична можност земјите од регионот да продолжиме со...

Орбан ќе го блокира предлогот за почеток на преговори на Украина со ЕУ

Политиката на проширување на ЕУ, вклучително и процесот на стабилизација и асоцијација, најновите случувања со руската агресија врз Украина и континуираната поддршка на Унијата за земјата и украинскиот народ, ситуацијата на Блискиот Исток и предложената ревизија на повеќегодишната финансиска рамка за периодот 2021-2027 година, се главни теми на дводневниот Самит на ЕУ што се одржува денеска во Брисел. На самитот...

Евроинтеграции: „Жесток“ дијалог помеѓу земјите-членки за формулацијата на Декларацијата за Самитот во Брдо

Уште два дена нè делат од неформалниот Самит ЕУ - Западен Балкан, a не се знае со каков став ќе излезат земјите-членки. Медиумите веќе неколку недели пишуваат за можните формулации во Декларацијата од овој Самит, но се разбира тие остануваат на ниво на претпоставки. Бугарија, од друга страна, се нема поместено од своите ставови, но како и да е,...

По изјавата на Јанев, Заев вели дека по изборите во Бугарија ќе може да се даде шанса на дијалогот

Премиерот Зоран Заев денеска рече дека по локалните избори во земјава и парламентарните избори во Бугарија ќе има добра шанса за да се најде решение за блокадата на почетокот на преговори со ЕУ за нашата земја. „Со завршени избори кај нас и завршени избори во Бугарија, тоа е првата причина да имаме добра шанса. Втората причина е што во разговорите...

Меркел го поздрави предлогот на Меј за правата на европските граѓани по Брексит

Германската канцеларка Ангела Меркел го поздрави предлогот на британската премиерка Тереза Меј, која на првиот ден од самитот на лидерите на Европската Унија во Брисел изјави дека државјаните на земјите од ЕУ што живеат во Велика Британија ќе можат да останат во земјата и по нејзиното излегување од Унијата. „Тоа е добар почеток. Но, нормално има уште многу прашања“, изјавила доцна...

Тајани: Во некои земји од Западен Балкан нарушени се демократијата и стабилноста

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, на почетокот на дводневниот самит на Европската Унија во Брисел, изјави дека во некои од земјите на Западен Балкан нарушени се демократијата и стабилноста. Тајани во својот говор на почетокот на заседанието на шефовите на држави и на влади на земјите членки на ЕУ рече дека „Европската Унија во минатото била светилник за многу...

Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови, информираше Центарот за управување со кризи...