fbpx
Таг: Саманта Кристофорети

таг: Саманта Кристофорети

Како престојот во вселената влијае на менталното здравје на астронаутите – натпревар за млади иноватори

Канадската вселенска агенција (КСА) упати повик до младите преку учество во натпреварот „Хакирање на мозокот за вселената“ (Space Brain Hack) да помогнат да се решат прашањата поврзани со менталното здравје на астронаутите бидејќи сметаат дека „нашата младина се научниците, истражувачите и решавачите на проблемите на иднината, и затоа сакаме да помогнат во обликувањето на канадската вселенска програма!“ При тоа, КСА...

Како астронаутката Саманта Кристофорети ја изведе легендарната сцена од „2001: Одисеја во вселената“?

Неколку дена пред астронаутката Саманта Кристофорети да се врати на Земјата од Меѓународната вселенска станица на 15 октомври, Европската Вселенска Агенција (ЕСА) објави видео клип кој покажува дека таа во реалноста ја изведува сцената со сателитот од научнофантастичниот филм „2001: Одисеја во вселената“. Оваа сцена се смета за една од најлегендарните во историјата на кинематографијата. Во клипот Кристофорети чекори по...

По 170 дена во вселената четворица астронаути на НАСА и ЕСА безбедно се вратија на Земјата

По 170 денови во вселената, астронаутите на НАСА Боб Хајнс, Кјел Линдгрен и Џесика Воткинс, како и астронаутката на ЕСА Саманта Кристофорети, безбедно се спуштија во водите на Атлантскиот океан кај Џексонвил, Флорида во 16:55 часот по локално време (22:55 ч. по средноевропско време) во петокот 14 октомври. НАСА информираше дека четиречлениот екипаж се врати со вселенската капсула Кру Драгон...
државна комисуја за спречување на корупција

Aнтикорупциска бара кривично да се гони директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски

Поради основан сомнежи за злоупотреба и непочитување на ваучер системот на финансирање фондации и спортски клубови, Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната 81 седница одлучила да...