fbpx
Таг: саем на книга

таг: саем на книга

Саем на книга 2022: Кај читателите е зголемен интересот за домашна литература

Изминатава недела, почнувајќи од минатиот вторник, па сè до денеска, под покровителство на Министерството за култура на Република Северна Македонија се одржа 34 меѓународен Саем на книга 2022. Повеќе посетители и љубители на книгата од земјава и странство имаа прилика да ги посетат бројните штандови со најразлична литература напишана и преведна на македонски, албански и турски јазик. По пауза од две...

МАИ ги додели книжевните награди во периодот меѓу двата саема, „Арс ламина“ доминира со 4 признанија

Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) денеска, на вториот ден од Саемот на книга 2022 по шести пат ги додели своите награди за најуспешните изданија во периодот меѓу ланскиот и годинешниот саем. Доделувањето на признанијата за најголемите издавачки дострели во периодот меѓу двата саема се врши во осум одделни категории и три најдобро рангирани позиции во секоја од нив. Оваа година...

На 3 мај започнува 34-то издание на скопскиот Саем на книгата

Саемот на книга оваа година се враќа во својот редовен пролетен термин на одржување, од 3 до 9 мај во салата Борис Трајковски во Скопје. „Сите значајни домашни издавачки куќи најавија дека ќе се претстават со своите најнови наслови-изданија за 2022 година. Свое учество најавија и издавачки куќи од регионот, од Србија, Албанија, Косово и претставници од Република Турција“, се вели...

Мал новогодишен саем на книги на „Темплум“ и доделување на две награди

Од 27 до 30 декември во книжарницата „Гладно срце“ по дванаесетти пат ќе се одржи Малиот новогодишен саем на книгата во организација на издавачката куќа Темплум. Во рамките на малиот саем, ќе се одржат промоции на книги. Воедно, во културниот простор Центар - Јадро ќе се одржи и доделувањето на две награди: „Новите!“ за најдобар дебитантски ракопис и „Лифт“, годишната...

Денеска завршува годинашниот саем на книгата

Денеска звршува годинашниот саем на книга кој започна на 8 септември и се одржуваше во надворешниот дел на А1 арената во спортскиот центар Борис Трајковски. Како и минатата година и оваа година се почитуваа мерките за заштита од ковид вирусот и поради тоа беа поставени монтажни објекти на кои беа изложени книги од различни издавачки куќи во Македонија. Сите посетители...

Саемот на книга го посетиле 20.000 посетители и се одржале 32 промоции на изданија (галерија)

Саемот на книга оваа година го посетиле 20.000 посетители кои максимално ги почитувале сите протоколи за спречување на ширење на ковид-19, информираат организаторите. „На саемот оваа година се претставија македонските издавачки куќи, а во рамките на сите саемски денови беа организирани 32 промоции на нови изданија од страна на македонските издавачи. За време на саемот се доделија и наградите од...

Влезниците за Саем на книга од денеска може да се купат онлајн

Влезниците за Саем на книга 2020 од денеска ќе може да се купат и онлајн преку  електронскиот систем Karti.com.mk по цена од 30 денари. Саемот за книга ќе се одржи од 8 до 14 септември на отворено во А1 Арена СЦ „Борис Трајковски“, кај Аква Паркот под монтажни објекти. На Саемот ќе учествуваат повеќе од 40-тина издавачки куќи кои најавија дека ќе...

Саемот на книга ќе се одржи од 8 до 14 септември на отворен простор кај СЦ „Борис Трајковски“

Саемот на книга 2020 ќе се одржи од 8 до 14 септември на отворено во А1 Арена СЦ „Борис Трајковски“, кај Аква Паркот под монтажни објекти, информираат организаторите. „Љубителите на книгата ќе може да избираат од понудата на голем број домашни и странски автори, странска литература, стручна, научна и белетристичка литература, книги за млади и деца. Согласно Протоколите за спречување...

Саемот на книга го посетиле 44.300 посетители

Саемот на книга 2018 завршува денеска, а манифестацијата до вчера ја посетиле 44.300 посетители, информираа организаторите. На 30. јубилејно издание се претставиле 70-на издавачки куќи од Македонија, Србија, Црна Гора, Косово, Албанија. „Соработката со Министерството за култура, како покровител на манифестацијата, Владата, Град Скопје заедно со ЈСП, со воведувањето на двете вонредни линии специјално за најголемата културна манифестација, придонесоа, покрај промената...

Македонија претставена на Меѓународниот саем на книгата во Солун

Македонската класична и современа литература и годинава е претставена пред публиката на Меѓународниот саем на книга во Солун. Преку сопствен штанд, инициран од конзулатот на Македонија во Солун и преку две дискусии и презентации на работата на Блаже Конески и на писателот Томислав Османли, солунската и меѓународната публика имаат можност подобро да се запознаат со македонската творечка дејност и...

Саеми на книгата, на образованието и на туристичката понуда од 4 април во Скопје

Во Скопски саем од 4 до 10 април ќе се одржат 29. Меѓународен саем на книгата, 20. Меѓународен саем за образование и за кариера и „Скопје травел маркет“. Влезниците ќе чинат 30 денари, а халите ќе бидат отворени секој ден од 10 до 20 часот. Саемот на книгата е една од најзначајните културни манифестации во Македонија, а и годинава, како...

Поезија на Урошевиќ претставена на Саемот за книга во Солун

Солунските љубители на литературата имаа можност да се запознаат со македонското современо литературно творештво и култура на 13. Меѓународен саем на книгата во Солун, кој се одржува од 12 до 15 мај. На саемот има посебен македонски штанд, на кој се изложени книжевни дела што го претставуваат современото македонско творештво, монографии и научни дела за македонската култура и традиција. Покрај...

Саем на книгата од 12 до 18 април

Меѓународен саем на книгата ќе се случува од 12 до 18 април, а се очекува бројот на посетители да биде поголем од 40.000. На Саемот на книгата, на едно место ќе се претстават најголемите домашни издавачи, но и издавачи од регионот. Свеченото отворање е в понеделник (11 април) во 19 часот во „Метрополис арена“. Работното време е од 10 до 20 часот. Цената...

„Матица македонска“ со македонски автори на Саемот на книга

Издавачката куќа „Матица македонска“ организира разновидни дружења со македонски автори на претстојниот Саем на книга. Читателите ќе може да се дружат и да добијат потпишана книга од нивните омилени македонски автори. Саемот на книга ќе биде отворен денеска, со почеток во 19 часот.

Повеќе од 70 издавачи на Саемот на книга

Повеќе од 70 издавачи ќе се претстават на 27. по ред Саем на книгата, кој ќе се случува во „Метрополис арена“, на 3.000 квадратни метри, од 5 до 11 мај. - Ова е саем кој го истакнува убавиот пишан збор. Саемот на книгата 2015 претставува жива збирка на многу дела, автори, литературни читања, стручна литература и на многу печатени страници на...

Саемот на книга ќе се одржи од 5 до 11 мај

Саемот на книга ќе се одржи од 5 до 11 мај, а се очекуваат голем број нови книги, дружења со автори и промоции. На саемот ќе се претстават повеќе од 70 издавачи, меѓу кои најпознатите домашни, но и од регионот и од Европа. Бројката на посетители на ова 27. издание на Саемот на книга се очекува да биде околу 40.000.  

Глобал Војсис: Со интервенција на САД, Косово и Србија го решија спорот за регистарските таблички

Косово се заблагодарува на САД; Србија има свое толкување, пишува „Глобал Војсис“. Мета.мк го реобјавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“. Два дена откако Косово и Србија...