fbpx
Таг: САД

таг: САД

САД: Чак Хејгел најави засилување на нападите врз ИСИС

Секретарот за одбрана на САД, Чак Хејгел, денеска најави интензивирање на воздушните напади против ИСИС во Ирак. Хејгел, образложувајќи ја стратегијата на САД во Конгресот, изјави дека ирачките сили се сè поефикасни и дека коалицијата што ја предводат САД, ќе го засили темпото и интензитетот на воздушната кампања против исламските екстремисти. Тој оцени дека борбата против ИСИС во Ирак и во Сирија...

Истанбул: Кривични пријави за напаѓачите на војниците на САД

Дванаесет турски државјани, кои се уапсени по нападот на американските војници во Истанбул, пуштени се денеска на слобода, но постои можност против нив да биде покрената кривична пријава за навреда и за нанесување телесни повреди, јавуваат турските медиуми. Група демонстранти, извикувајќи „Јенки одете си дома“, нападнаа тројца американски морнари во Истанбул, во близина на воениот број на САД, кој на...

Кинески хакери го нападна метеоролошкиот систем на САД

Кинески хакери упаднале во системот на американската Национална управа за океани и атмосфера (НОАА), која го управува метеоролошкиот систем во САД, објави „Вашингтон пост“. Весникот наведува дека управата во октомври објавила дека во тек е „непланирано одржување“ на нејзината мрежа, но подоцна е откриено дека бил мета на хакерски напад. Засега не се открива дали хакерите успеале да украдат некакви податоци, но...

(ВИДЕО) Американски војници нападнати во Истанбул

Членови на турската националистичка фракција, вчера, во Истанбул, нападнале морнари на американската флота. Американската амбасада во Анкара денеска изрази протест поради инцидентот. Напаѓачите, кои припаѓаат на Асоцијација на турската младина (ТГБ), прво вербално го нападнале трите припадници на американската морнарица кои застанале во Истанбул по маневрите во Црно Море, а потоа се обиделе со вреќи да им ги покријат главите. Според...

Медведев: Од САД зависи дали ќе се подобрат односите со Русија

Руско-американските односи можат да се подобрат доколку САД го преземат првиот чекор, изјави рускиот премиер Дмитриј Медведев. - Топката, како што вообичаено се вели, е на нивна страна, тие треба да ги донесат потребните одлуки - изјави Медведев. Според рускиот премиер, надминувањето на проблемите може да се постигне доколку се тргнат санкциите и се вратат на „нормални, мирни и продуктивни преговори“. Медведев истакна дека...

САД: Медицински сестри штрајкуваат за подобра заштита од ебола

Најмалку 100.000 медицински сестри протестираа во 15 сојузни американски држави, барајќи подобра заштита на здравствените работници што работат со заболени од ебола. Американскиот Национален сојуз на медицински сестри бара медицинските установи да купат специјална заштитна облека и респиратори, како и да спроведат обука на лицата што се грижат за болните од ебола. Американскиот Центар за контрола и за превенција на болести нарача посебна...

Хојт Брајан Ји: Името може да се реши ако Нимиц помогне

Решение за спорот за името е можно со асистенцијата на посредникот Метју Нимиц, изјави заменик помошник на државниот секретар на Стејт департментот задолжен за Европа и за Евроазија, Хојт Брајан Ји. Во пресрет на новата рунда разговори закажани за денеска во Њујорк, тој вели дека за Македонија е значајно да се најде решение за проблемот за името, по што земјата ќе може...

Американски експерти за аутизам во посета на Македонија

Тим од експерти за аутизам од САД, минатата недела спроведе обука на македонски доктори. Во тимот има четири доктори и професори од Центарот за истражување и третман на аутизам, во рамки на Универзитетот на Калифорнија - Лос Анџелес (УКЛА), кој претставува еден од најпрестижните едукативни центри во светот. Тимот го предводеше професор доктор Кони Касари. Во текот на вчерашниот ден, тимот оствари средба со министерот...

Поштата на САД, мета на хакерски напад

Со хакерскиот напад загрозени се податоците на половина милион вработени
Поштата на Соединетите Американски Држави соопшти дека била на удар на сајбер-напад и дека е можно да се загрозени податоците на околу половина милион нивни вработени и на клиентите со кои контактирал повикувачкиот центар од јануари до средина на август. Поштата на САД соработува со ФБИ во истражувањето на случајот и на обемот на штетата. Дел од податоците на вработените до...

Единаесет лица исчезнаа во кањонот Итон

Американските спасувачи трагаа по најмалку десетина планинари од една црковна група кои се упатиле во прошетка во Јужна Калифорнија, но не се вратиле дома, јавува „Фокс њуз“. Десеттина млади, на возраст од 14 до 30 години, во неделата наутро се упатиле во кањонот Итон. Нивното враќање било очекувано навечер, но не се вратиле, по што е информиран локалниот шериф. Спасувачите во...

Во Северна Кореја ослободени последните американски заробеници

Американските државјани Кенет Беј и Метју Тод Милер можат да ја напуштат Северна Кореја и наскоро ќе се вратат дома, соопшти американската влада. Авионот со ослободените американски државјани е на пат кон САД. Минатиот месец Северна Кореја го ослободи Американецот Џефри Фоул. Претходно, Пјонгјанг го осуди Метју Милер на шест години затвор, под обвинение за непријателско дејствување и за илегален премин...

Ал Каеда со обид за убиство на амбасадорот на САД во Јемен

Ал Каеда соопшти дека се обидела да го убие американскиот амбасадор во Јемен, но дека „двете поставени експлозивни направи биле откриени неколку минути пред активирањето“. Во соопштнието објавено на исламистичката веб-страница „Ансар ал Шарија њуз“, Ал Каеда тврди дека двете бомби биле поставени пред домот на претседателот на Јемен, Абд Рабу Мансур Хади, и требало да бидат активирани во четвртокот, кога американскиот...

„Фолксваген“ со нови модели

Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ за пет години ќе го скрати животниот век на една генерација од своите модели за да може што подобро да се усогласи со потребите и со навиките на купувачите. -„Фолксваген“ ќе го рестилизира новиот модел по само три години, за две години подоцна да го замени со следната генерација - изјави Јорг Сомер, еден од потпретседателите на...

САД и Русија се договориле да разменуваат информации за ситуацијата на руско-украинската граница

САД и Русија се договориле да разменуваат информации за ситуацијата на руско-украинската граница, рече американскиот државен секретар Џон Кери. Украинската армија вчера ја обвини Русија дека испратила конвој од 32 тенка и камиони со војници до проруските сили во Источна Украина, кои се во судир со украинските сили. - Доволно е да се каже дека имаме несогласувања за некои факти кои...

Орбан: САД вршат притисок врз Унгарија поради Јужен тек

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, обвини дека САД се обидуваат да влијаат на Унгарија поради енергетските врски со Русија. - САД вршат силен притисок врз Унгарија - изјави Орбан. Според Орбан, САД ја разгледуваат реализацијата на проектот Јужен тек како „зближување на Унгарија со Русија“. - Ние не планираме со никого ниту да се зближуваме, ниту да се оддалечуваме. Ние не водиме...

Намалена невработеноста во САД

Нови 214.000 работни места отвориле работодавците во САД, а стапката на невработеност се спушти на ново најниско ниво за шест години, од 5,8 отсто, објави во петокот американското министерство за труд. Со тоа продолжи солидното темпо на вработување во најголемата светска економија, во која во изминатите девет месеци нето-бројот на отворени работни места редовно надминуваше 200.000.

Обама испратил писмо до Иран за заедничка борба против ИСИС

Американскиот претседател Барак Обама му испратил писмо на иранскиот врховен лидер Јаменеи во кое го истакнува заедничкиот интерес на двете земји во борбата против екстремистичкото движење Исламистичка држава, пишува „Вол стрит џурнал“. Весникот, кој се повикува на дипломатски извори, во текстот наведува дека писмото е испратено кон средината на октомври, што претставува преседан во односите на САД и на Иран....

Орбан: САД вршат притисок врз Унгарија поради соработката со Русија

САД вршат притисок врз Унгарија поради нејзината соработка со Русија околу енергетските прашања, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан. - САД вршат голем притисок врз Унгарија затоа што имаат погрешен впешаток дека е блиска со Русија - изјави синоќа, во Минхен, Орбан, по средбата со шефот на регионалната баварска влада, Хорс Зехофер. Орбан истакна дека неговата политика „не е проруска, туку проунгарска“. Енергетскиот избор на Унгарија,...

САД со порака до косовските лидери: Немојте да упропастите

Амбасадорот на САД во Приштина, Трејси Ен Џејкобсон, денеска го прекрши дипломатскиот протокол за да го изрази незадовлството на САД од косовските политичари кои не можат да се договарат за формирање нова влада. Џејкобсон во дебатата во седиштето на невладината организација „Фољ“ во Приштина, на албански јазик рече „Немојте да упропастите“. - Пораката што ја упатив до сите лидери, можам да ви...

САД: Милијардер близок до Путин под истрага за перење пари

Руски милијардер, близок до Владимир Путин, се најде под истрага во САД за перење пари и за тргување со нафта, јавува „Њујорк тајмс“. Службеник на американските федерални власти во средата соопшти дека американското министерство за правосудство покренало истрага за перење пари, а во центарот на истрагата се наоѓа Генадиј Тимченко. - Случајот е кај федералниот обвинител од Бруклин и кај агентите...

Првите количини линдан од ОХИС заминаа за Франција

Првите количини линдан од малата депонија во ОХИС денеска заминаа за Франција. Вкупно 477,1 тони отпад од HCH ископани и спакувани во 1936 буриња и натоварени во седум контејнери...