fbpx
Таг: САД

таг: САД

Русија забрани увоз на живина од САД

Американската живина од утре нема да може да се увезува во Русија, соопшти денеска Руската земјоделска служба за контрола. Како што јавуваат руските медиуми, привремените рестрикции за американската живина и за преработки од месо не се последица на заладените руско-американски односи, туку на „штетните материи што се откриени во американските производи од месо од живина, како што е тетрациклинот.

Атина по инцидентот на Венизелос: САД уште не ни простија за ветото во Букурешт

Скандалот со отсуството на Евангелос Венизелос на министерскиот состанок на НАТО поради заведувањето на Македонија под уставното име, предизвика „бум“ кај грчките медиуми и крена многу прав. Одлуката Македонија да биде потпишана под уставно име во Заедничката декларација на состанокот за одлуките во врска со ИСИС, за грчкиот печат се еднакви на дипломатски скандал. Според медиумите, ова е фаул на...

Асад: Воздушните напади на САД не се ефикасни

Сирискиот претседател Башар ал-Асад смета дека воздушните напади на САД врз џихадистите на Исламска држава ниту се сериозни, ниту се ефикасни и оти не постигнале никакви мерливи резултати. Асад, исто така, ја обвини Турција дека продолжува директно да ги помага екстремистите. Тој, во интервјуто за магазинот „Пари мач“, истакна дека тероризмот не може да се сопре со воздушни напади. - Од...

Ирак демантира: Не сме извршиле воздушен напад врз ИСИС

Иран нема извршено воздушни напади против џихадистите на Исламска држава (ИСИС) во Ирак, тврди денеска ирански претставник, демантирајќи го соопштението на Пентагон. Пентагон денеска соопшти дека официјален Техеран извршил воздушни напади против ИСИС, но дека тие не се координирани од САД. - Иран никогаш не бил вклучен во ниту еден воздушен напад против Исламската држава во Ирак. Секоја соработка со САД во такви...

„Си-Ен-Ен“: Ештон Картер ќе го замени Чак Хејгл

Американскиот претседател Барак Обама се очекува да го номинира поранешниот претставник на Пентагот, Ештон Картер, за нов американски секретар за одбрана, јавува „Си-Ен-Ен“. Картер, кој е поранешен заменик-секретар во одделот за одбрана, наводно е избран да го замени Чак Хејгел, кој поднесе оставка. Портпаролот на Пентагон соопшти дека нема информации за ваквата одлука на Белата куќа, која засега одбива да даде...

САД и ЕУ размислуваат за проширување на санкциите за Русија

Американскиот државен секретар Џон Кери неделава ќе се сретне со европските сојузници за да разговара за можното проширување на санкциите кон Русија, јавува „Б92“, повикувајќи се на новинската агенција „Ројтерс“. Новите санкции ќе се воведат доколку „промосковските сепаратисти во Украина не запрат со насилството“, соопшти висок неименуван претставник на Стејт департментот. - Продолжуваат разговорите со ЕУ за понатамошното проширување на санкциите...

Американските полицајци ќе носат камери на себе

Американскиот претседател Барак Обама побара од Конгресот да одобри 263 милиони долари за федералните полициски сили откако немирите во Фергусон се проширија низ САД. Тензиите почнаа поткако Големата порота одлучи да не покрене обвинение против полицаецот, кој со 12 куршуми летоска усмрти афроамерикански тинејџер. Споменатата сума би била распоредена на три години и со неа би се финансирала набавка на...

(ВИДЕО) САД: Протести поради убиство на Босанец

Две лица се уапсени, на возраст од 15 и од 16 години, поради убиството на 32-годишниот Босанец Замир Бегиќ, во американскиот град Сент Луис, соопшти полицијата. Околу 50 Босанци што живеат во градот протестираа поради убиството на својот сонародник. Бегиќ е убиен брутално, со удар со чекан, додека седел во својот автомобил. Босанецот е пронајден повреден со тешки повреди, на кои подоцна...

Мирна ноќ во Фергусон

Средата вечер мина мирно во Фергусон, по дводневните немири што избија поради одлуката на големата порота да не покрене обвинение против полицаецот Дарен Вилсон, кој со 12 куршуми летоска го уби Афроамериканецот Мајкл Браун. Сепак, демонстрантите во Лос Анџелес, Окланд и во другите градови во САД продолжија да протестираат, блокирајќи ги патиштата и судирајќи се со полицијата. #Oakland sees violent protests...

Ердоган: САД вршат безобѕирен притисок врз Анкара

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека САД се безобѕирни во притисокот над Анкара да помогне во одбраната на сирискиот град Кобане. Вашингтон врши притисок врз Анкара за користење на воената база Инџирлик во регионот Адана, во Јужна Турција, за американските авиони во воздухопловните напади на екстремистите на Исламска држава. - Сакам да знаете дека сум против безобразлукот, безобѕирноста и бескрајните...

Властите во САД и во Велика Британија стојат зад шпионскиот вирус „реџин“

Неодамна откриениот компјутерски вирус „реџин“ кој шпионирал влади и компании во 14 земји, наводно е направен во државни институции. Имајќи предвид дека досега не се откриени жртви во ниту една од петте англосаксонски држави, Австралија, Канада, Нов Зеланд, Велика Британија и САД, експертите се сомневаат дека вирусот потекнува од споменатите држави. Експертите ги елиминираа Русија и Кина како потенцијални виновници,...

Хакери открија што сè САД ѝ испраќа на украинската војска

САД ќе ѝ дадат на украинската амија три контрабатериски радари во вредност од стотина илјади долари, но тоа е ситница во однос на тоа што Американците веќе испраќаат или допрва ќе им пратат на Украинците, тврди хакерската група „Киберберкут“ на својата интернет-страница. Според „Киберберкут“, САД сериозно ја снабдува украинската војска. Тие тврдат дека поседуваат тајни документи од Стејт департментот, кои се...

Немирите од Фергусон се проширија во 170 града во САД

Втор ден траат немирите во САД, кои избија по судската одлука да не се обвини полицаецот што летоска уби афроамерикански тинејџер во Фергусон. Natl Guard makes arrests in downtown #Ferguson. pic.twitter.com/V5uOlvt3cN — Robert Cohen (@kodacohen) November 26, 2014 Полицаецот Дарен Вилсон, кој на почетокот на август, со 12 куршуми го уби Мајкл Браун, за американската телевизија „Еј-Би-Си“ изјави дека „совеста му е мирна“...

Американскиот секретар за одбрана Хејгел даде оставка

Американскиот секретар за одбрана, Чак Хејгел, поднесе оставка под притисок на претседателот на Барак Обама. Обама, како што наведува „Њујорк тајмс“, уште во петокот донел одлука да побара оставка од својот министер за одбрана, единствениот републиканец во државниот безбедносен тим, по серија состаноци што ги имал во последните две недели. Одлуката на Обама да го смени Хејгел, претставува „признание“ дека заканата која ја...

Авганистан: Расте бројот на загинатите во нападот на одбојкарскиот натпревар

Бројот на жртвите во вчерашниот самоубиствен напад на одбојкарски натпревар на истокот во Авганистан се зголеми на 57, откако 15 ранети во текот на ноќта им подлегнаа на раните, јавија авганистанските власти, додавајќи дека мета на нападот била локалната полиција. Портпаролот на Националната дирекција за безбедност, Хасеб Седики, соопшти дека зад нападот стои екстремистичката исламска милитантна мрежа Хакани. - Имаме докази...

Почина детето што полицијата го застрела поради пиштол-играчка

Почина 12-годишното момчето што полицијата во Кливленд го застрела откако извадил играчка, реплика на воздушен пиштол, јавуваат американските медиуми. Инцидентот се случи во саботата, кога непознато лице ја информирало полицијата дека некој мавтал со пиштол на игралиштето во рекреативниот центар „Кадел“. Полицајците стрелале во 12-годишното момче откако тоа одбило да ги дигне рацете и посегнал по појасот во кој имал нешто што личело...

САД и НАТО остануваат во Авганистан и по крајот на годинава

Авганистанскиот парламент денеска го усвои договорот со САД и со НАТО со кој на меѓународните сили ќе им биде овозможено да останат во Авганистан и по крајот на оваа година, пренесуваат амерканските медиуми. Меѓународната воена мисија во Авганистан почна во 2001 година и требаше да заврши на крајот на оваа година. Со новиот договор, кој беше ратификуван од авганистанскиот парламент, САД...

Бајден: Време е Европа да ја намали зависноста од руските нафта и гас

Потпретседателот на САД, Џозеф Бајден, во денешниот говор на конференцијата на Атлантскиот совет во Истанбул, рече дека е време Европа да ја подобри енергетската безбедност и да најде други извори за снабдување со енергенти за да ја намали зависноста од Русија, пренесуваат светските медиуми. Тој предупреди на досегашната практика на Русија, енергентите да ги користи како оружје во својата политика кон соседите. Американскиот...

(ФОТО) Снегот ја парализираше северна Америка

Четворица од 10 загинати Американци починале како последица од срцев удар при чистење на снегот, додека останатите жртви биле пронајдени во автомобили затрупани од снежна лавина. Снежното невреме ги затекна граѓаните целосно неподготвени, а повеќето од нив очекувале дека првиот снег ќе падне дури за десетина дена. Повеќе од сто автомобили се заглавени на автопатот во Њујорк. Поради снегот, кој на...

Снежното невреме во САД однесе 10 животи

Најмалку 10 лица загинаа во снежното невреме, кое ја зафати американската држава Њујорк. Поради големите снежни наноси, кои достигнуваат висина и преку 1,5 метар, затворени се училиштата. Националната гарда работи на расчистување на патиштата и на помагање на заробените лица во снегот. Според информациите на американските медиуми, во одредени делови на државата Њујорк, снегот достигна висина од 2,5 метри. Метеоролозите јавуваат дека следниот...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...