fbpx
Таг: Русковска

таг: Русковска

Контраспин: Русковска нема право на разочараност, Апелација да се преиспита што му фали на судството

Русковска, ниту кој било друг обвинител нема право да биде во афектна состојба на разочараност. Од друга страна, тврдењето на апелациските судии дека токму таквата смс порака на Рускоска е таа што ја спречува земјата на патот кон ЕУ, е сè, само не е вистина. Судиите нека се преиспитаат зошто и јавноста и голем дел од политиката се залага...

Судско шоу: „Специјалната“ Јанева се сокри од јавноста, а јавната Рускоска “им ги тресе гаќите на судиите“

Апелацискиот суд, во вторникот донесе одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“,” од притвор да биде пратена во домашен притвор, каде ќе го почека судењето кое треба да започне на 3 декември. Јанева, која до вчера ја водеше институцијата со највисок углед и со најголема довверба кај граѓаните - СЈО, во вторникот навечер, беше придружена...

Остра реакција на Судскиот совет за СМС пораката на Русковска

Судскиот совет најостро го осуди однесувањето на Вилма Русковска, шефицата на ОЈО за гонење на организиран криминал, која преку СМС ги критикуваше и им се закани на судиите во Апелациониот суд кои ја ослободија поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, од затворски притвор. Судиите констатираат дека јавните изјави и закани на Русковска се грубо кршење на принципот на еднаквост и...

„Вистиномер.мк“: Русковска мора да има исти аршини и за новинарот и за кртот

Обвинителката Вилма Русковска во ТВ интервју, на прашање дали го нашле кртот и дали е направена истрага во врска со протекувањето на документите од случајот „Рекет“ ја даде следната изјава што „Вистиномер.мк“ ја оцени како недоследна: За жал, не… Не е направена истрага затоа што на многу луѓе кои дошле во допир со предметот ќе им се предизвикаат страшни непријатности….на...

Судот ѝ одреди 30 дена притвор – Катица Јанева спроведена во истражниот затвор во Шутка

Кривичниот суд во Скопје вечерва одлучи да ѝ одреди 30 дневен притвор на спeцијалната јавна обвинителка Катица Јанева. Тоа го побара Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција во врска со случајот „Рекет“, а притиворот е побаран поради „основано сомневање за злоупотреба на службената положба и овластувања и заради стекнување на лична корист“. Обвинителката Вилма Рускоска по излегувањето од Судот...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...