fbpx
Таг: Руска амбасада

таг: Руска амбасада

Блокирани 890.000 долари од Русија за руската амбасада во Софија

Применети се во практика санкциите на ЕУ против Русија и блокиран банкарски трансфер на 890.000 американски долари од Русија за руската амбасада во Бугарија, објави бугарскиот вицепремиер и министер за финансии Асен Василев, пренесува mediapoool.bg. Василев објасни дека станува збор за автоматска примена на санкциите од ЕУ, без посебни самостојни дејствија на Бугарија. Паричниот трансфер бил за платите на лицата...

Украинците во земјава на протест, потсетија на злосторствата извршени врз нивната татковина

Здружението на Украинците во земјава „Лесја Украинка“ денеска организираше мирен протест во Скопје против руската воена агресија врз Украина. Протестот започна во 12 часот на детското игралиште зад Универзална сала, а заврши пред амбасадата на Руската федерација во Скопје. Преку транспаренти и илустрации, присутните ја искажаа загриженоста за случувањата во нивната татковина и побараа Русија да престане со агресијата и...

Петиција: Улицата Пиринска, на која се наоѓа Руската амбасада во Скопје да се преименува во „улица Украинска“

Граѓаните на Северна Македонија од вчера имаат можност да се приклучат на петицијата „улица Украинска“ со што би ги поттикнале градските власти да ја преименуваат улицата Пиринска, на која се наоѓа  Амбасадата на Руската Федерација  во Скопје, во улица Украина, соопшти Амбасадата на Украина. „Ова би бил симболичен чин на поддршка за украинскиот народ, кој ја брани својата независност во...

Северна Македонија прогласи пет руски дипломати за персона нон грата

Во просториите на Министерството за надворешни работи (МНР) денеска бил повикан амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин и му биле врачена дипломатска нота, со која петмина вработени во Амбасадата на Руската Федерација се посочени како непожелни во земјава, односно прогласени за „персона нон грата“, соопшти македонското МНР. Петтемина дипломати, чии идентитети не се соопштени, мора да ја напуштат...

Османи: 43 македонски државјани се eвакуираат од Украина, Владата ќе одлучува за прием на бегалци

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешниот брифинг посветен за последните актуелности од надворешната политика рече дека од вкупно 120 мапирани граѓани од Македонија, меѓу кои има и дел украински граѓани, 20 граѓани го искористиле апелот и ја напуштиле Украина пред да почне воената инвазија на 24 февруари. Според министерот, по руската агресија 20 граѓани ја напуштиле Украина и...

Лавров се прашува како членството на Македонија во НАТО ја зајакнало безбедноста на Алијансата

По Бугарија и Романија, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера го прокоментира и членството на Македонија во НАТО. Наместо „Северна Македонија“, во одговорите на прашањата на програмата „Неделно време“ на државната руска телевизија „Првиот канал“, земјава тој ја именувал како „Македонија“. На поставеното прашање во врска со проширувањето на НАТО со нови земји-членки и за тоа дали е...

Руската амбасада во Скопје преку Фејсбук ѝ одговори на министерката за одбрана Славјанка Петровска

Руската амбасада во Скопје вчера се огласи со сопствен коментар по изјавите на министерката за одбрана Славјанка Петровска. Амбасадата се спротивставува на позициите коишто Северна Македонија ги зазема кон случувањата во и околу Украина. Тие реагираат по интервјуата на министерката што ги даде за телевизиите Телма и ТВ 24, во коишто таа напомена дека земјава во целост ги поддржува напорите...

Отстранета е таблата со името на градот Севастопољ од „руското“ детско игралиште во Скопје

Детското игралиште со руска тематика зад Универзалната сала во Скопје, во чија изградба учествуваа Општина Центар и Амбасадата на Руската Федерација во земјава, предизвика своевиден дипломатски скандал. Мета.мк откри дека меѓу поставените табли со имиња на руски градови, беше вметната и табла со името на украинскиот град Севастопољ. Станува збор за најголемиот град на полуостровот Крим на Црното море,...

Денеска се одржа тркалезна маса „Блаже Конески – мостот што ги поврзува македонските и руските слависти“

За делото на Блаже Конески пишувано е многу пати, разгледувано е од многу аспекти, но сепак и децении подоцна тоа останува актуелно. За тоа најдобра потврда е географијата на денешниот настан, но исто така потврда е и задоволството за прифаќањето на поканата на сите поканети за учество на откривањето на уште еден сегмет од делото на Конески. Со овие...

Руската амбасада донира спомен-обележје во Општина Центар за Денот на победата над фашизмот

На 9 мај во Скопје градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ и амбасадорот на Руската Федерација во Република Северна Македонија Сергеј Баздникин открија ново спомен-обележје во чест на Денот на победата над фашизмот и 75-годишнината од завршувањето на Втората светска војна. Споменикот поставен на аголот меѓу улиците „9 Мај“ и „Владимир Полежиновски“, зад Универзалната сала, се состои од гранитна плоча...

Руска амбасада: Изјавата на Заев е политички неодговорна и русофобна алатка

Руската амбасада во Скопје порача дека денешната изјава на премиерот Зоран Заев за „комити“ потплатени од руски бизнисмени да протестираат против договорот со Грција и зачленување на Македонија во НАТО и ЕУ, е политички неодоговорна и русофобна. Заев прашан за своите тврдења дека руски бизнисмени ги потпалувале протестите во Македонија, посочи на добиените извештаи од разговорите во полицијата со дел...

Руска амбасада: Намерно или не, Заев е погрешно информиран

Од Руската амбасада во Скопје на нивниот „Твитер“ профил реагираат на изјавата на премиерот Зоран Заев во интервјуто за „Телевизија 24“, каде вели дека „протераниот руски дипломат недозволиво се однесувал во Македонија, дека бил предупредуван неколку пати, но и натаму вршел активности за кои не бил акредитиран и оти доказите и биле презентирани на амбасадата на Русија“. Од амбасадата велат...

Руската амбасада шеговито најави засилено влијание во Македонија за празниците

Амбасадата на Русија во Македонија „предупреди“ дека земјава за време на новогодишните празници ќе биде под зголемено „руско влијание“, шеговито алудирајќи на „руската салата“ како традиоционална храна на трпезите за новогодишните празници. „Внимание! Во претстојните денови се прогнозира забележително зголемување на #РускоВлијание на целата територија на #Македонија и пошироко. #РускаСалата“, напишаа на „Твитер“ од руската амбасада во Македонија. https://twitter.com/Russian_Emb_MKD/status/946460647004524546 Во коментарите под...

Бејли: Нема твитер-војна, но уште еден руски цевковод нема да донесе чист воздух

Откако претседателот на Обединета македонска дијаспора, Мето Колоски денеска на својот Твитер профил ги предизвика Амбасадата на САД во Македонија и Амбасадорот Џес Бејли, наведувајќи дека се случува „Твитер војна меѓу амбасадите на САД и Русија поради загадувањето на воздухот во Македонија, набргу доби одговор од Бејли. Twitter war between U.S. and #Russian Embassies in #Macedonia over air pollution problem...

Руската амбасада и одговори на амбасадата на САД: „Турски тек“ е решение за загадувањето

„Турски тек“ е одговорот на Руската амбасада во Македонија на прашањето што амбасадата на САД го постави вчера на „Твитер“ и „Фејсбук“ во кое бара идеи за решавање за големото загадување во државата. Амбасадата на САД во Македонија вчера во објава на социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Твитер“ праша „кои се вашите идеи за почист воздух во Македонија“. „Загадувањето на воздухот во...

Москва: Изјавите на Заев се манијакални конструкции и обид за себепромоција

Oбидот Русија да се претстави како вмешана во обиди за ликвидација на Зоран Заев е неоснован и штети на односите меѓу двете земји, се вели во реакцијата на амбасадата на Руската Федерација во Македонија на делот од интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев емитувано во неделата на црногорското радио „Антена-М“. Изјавите на Заев во интервјуто за црногорското радио денеска беа...

Руска амбасада: Владата не информираше точно за средбата на Заев и на амбасадорот Шчербак

Руската амбасада писмено реагираше на вчерашното соопштение на македонската влада за средбата на премиерот Зоран Заев со рускиот амбасадор Олег Шчербак. Од Амбасадата на Руската Федерација во земјава тврдат дека соопштението на Владата не ги пренело точно пораките од рускиот амбасадор упатени до премиерот. „Амбасадата информира дека текстот на посоченото соопштение не е усогласен со руската страна и не претставува...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...