fbpx
Таг: Румена Бужаровска

таг: Румена Бужаровска

Вечерва „Цепки“ во Филхармонија по повод 10-годишниот јубилеј на „Прво, па женско“

„Цепки“, специјално гала издание на иницијативата за раскажување женски приказни „ПичПрич“, ќе се одржи вечерва во 20 часот во Филхармонијата. Гала настанот е по повод десетгодишниот јубилеј на фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво, па женско“. Вечерва ќе раскажуваат уметниците Јана Јакимовска и Илина Арсова, хрватската писателка Мима Симиќ, радиоводителката Маја Казакова, режисерката Софија Ристевска и писателот Петар Андоновски....

Александар Поповски награден од ЈДП за најдобра режија за „Алиса во земјата на стравовите“

Трети април се одбележа како ден на Југословенското драмско позориште (ЈДП), којшто вчера прослави и 74 години од премиерата на првата одиграна театарска претстава. По повод роденденот на театарот, вчера се одржа настан за доделување на наградите за придонеси кон театарот во 2021 година, пишува српскиот портал rs.n1info.com. На свечениот настан беа присутни редовните членови на ансамблот, уметници, соработници и...

Утре во „Буква“ ќе се промовира новиот стрип „Џукела и Пацоф“ од Матеј Богдановски

Во сабота (16 октомври), со почеток во 13 часот, во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје ќе се одржи промоцијата на најновиот стрип на уметникот Матеј Богдановски, насловен „Џукела и Пацоф“. На промоцијата за стрипот ќе зборуваат писателката Румена Бужаровска и музичарот Мирко Попов, а авторот Богдановски ќе се вклучи онлајн. Стрипот „Џукела и Пацоф“ претставува сатиричен коментар на низа состојби во македонското...

Збирката раскази „Мојот маж“ на Румена Бужаровска е книга на неделата во Германија

Книгата „Мојот маж“ на Румена Бужаровска е прогласена за книга на неделата во реномираниот германски неделник „Шпигел“. Книгата во Македонија во 2014 година ја издаде издавачката куќа „Или-или“, а германското издание „Mein Mann“ во превод на Бенјамин Лангер, излезе на 7 март годинава при реномираната издавачка куќа „Зуркамп“. Ова е најдобрата збирка раскази на Румена Бужаровска досега, но и една...

Академик Ќулавкова објави твит со говор на омраза, по неколку часа го избриша

Академик Катица Ќулавкова, членка на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) предизвика огорченост на социјалните мрежи откако објави твит со кој изнесува ставови кои беа оценети како националистички и шовинистички. Ќулавкова на 6 јуни 2020 г. на својот твитер профил објави твит со текст „Цената на соживотот ја плаќаме со животот“, на иста линија со наративите кои ги шират...

Бужаровска пишува сценарио за филм за студентските протести

Во Хрватска ќе се снима филм според расказот на македонската писателка Румена Бужаровска, „Осми март“ од нејзината најнова збирка раскази „Не одам никаде“. Бужаровска сценариото го пишува со поддршка од Хрватскиот аудивузуелен центар (ХАВЦ). Расказот „Осми март“ е трагикомична приказна за средовечна професорка која ќе се најде во необична ситуација во екот на студентските протести во Скопје во 2014 година,...

„Јавна соба“ е збирштина на сексуални предатори кои женските тела ги гледаат како предмети без право на приватност

Девојките чии фотографии се нашле изложени пред илјадници членови на затворената група на „Телеграм“ наречена „Јавна соба“ се жртви на збирштина на сексуални предатори, кои виреат во една криперска средина каде родово базираната омраза не е само присутна, туку поттикната, велат за „Мета.мк“ експерти од областа на човековите права и родовото насилство. Овие девојки треба да бидат заштитени, а виновниците...

Сајбер безбедноста и човековите права на Интернет во фокус на новата епизода на „Шорткат“

Институциите не успеале правилно да комуницираат за сајбер нападите што погодија повеќе државни интернет-страници изминативе месеци. Во новата епизода на Шорткат, во која главна тема се сајбер безбедноста и...