fbpx
Таг: рудник

таг: рудник

Концесионерот на рудниците Злетово и Тораница треба да се знае на 16 март

Премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев, денеска ги информираше вработените во рудниците Злетово и Тораница дека Владата објавила повик за концесија на минералните суровини, кој треба да заврши на 14 март, а на 16 март ќе следи јавна аукција за избор на компанија што ќе ги добие на концесија минералните суровини. - Владата донесе одлука со која го презема...

Мјанмар: 90 загинати во одрон кај рудик

Најмалку 90 луѓе загинаа во лизгање на земјиште во близина на рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека починатите пред несреќата го пребарувале ридот од отпад што го направиле багерите што ги користи рударската компанија. - Досега се пронајдени 90 тела. Пронаоѓаме само трупови, а никој не знае колку луѓе имало на ова место - изјави...

Рударите бараат стечај за рудниците Добрево и Тораница

Сидникатите на рудниците Добрево и Тораница сметаат дека брзото завршување на предстечајната постапка и прогласувањето стечај е најдоброто решение за нив, по повеќе од два месеци штрајк. Рударите во тој случај ќе добијат шестмесечен надомест со здравствено осигурување. Вработените веќе три месеци немаат земено плата, а засега нема никаков одговор од раководството на „Индоминерали и метали“. Рударите велат дека извршителите...

Рударите почнаа протест во Пробиштип

Повеќе од 400 рудари претпладнево се собраа на протест пред управната зграда на „Индоминерали и метали“ во Пробиштип. Ним им се придружија и дел од рударите од рудникот Тораница, кај Крива Паланка, со кој, исто така, управуваат индиските сопственици од „Индоминерали“. Рударите од вчера се во генерален штрајк, по еднонеделниот прекин на работата. Бараат редовна исплатата на платите, но пред сè,...

Поради неплатени сметки исклучени водата и струјата во рудникот „Индоминерали и метали“

Погонот за флотација и управната зграда на рудникот „Индоминерали и метали“ останаа без вода и струја затоа што се исклучени поради неплатени сметки. Рудникот му должи 25.000 евра на Јавното комунално претпријатие „Никола Карев“ за неплатена вода за околу една година. Исто толкав период рудникот ги нема намирено ниту сметките за струја на „ЕВН Макодонија“. Директорот на ЈКП „Никола Карев“, Игор Бошков,...

Концесиите од рудниците, добар приход за општините

Прекинот на работата во рудникот „Тораница“ на команијата „Индоминерали“, го извади на површина фактот дека компанијата, на име на концесии, е должна на двете општини каде има рудници. Едната од нив е Пробиштип, каде „Индоминерали“ за експлоатација на рудата во рудникот „Злетово“ веќе должи девет милиони денари. „Индоминерали“, според Општината Пробиштип, го нема уплатено надоместокот за три квартали, а завршува...

Дожд од камења повреди жител на Бучим

При минирање на коп во рудникот „Бучим“, повреден е еден жител на радовишкото село Бучим, кој заврши во болница. Среќа во несреќа, човекот бил сам на нивата кога минер на „Бучум“ го активирал екплозивот. По дождот од карпи и од камења, земјоделците, кои саделе тутун во околните ниви, во трк спасувале жива глава. Неколку ниви се речиси целосно затрупани со...

Донецк: Повеќе од 30 загинати во експлозија во рудник

Најмалку 30 лица загинаа во експлозија во рудникот за јаглен „Засјадко“, во украинскиот град Доњецк, а 70 рудари сè уште се наоѓаат заглавени на 200 метри под рударското окно, соопштија властите на самопрогласената Донецка народна република. Како што јавуваат руските медиуми, спасувачките екипи веќе работат на теренот и досега успеале да извлечат околу 160 рудари. Според првичните информации, причина за синоќешната...

Граната зароби 500 рудари во Донецк

Околу 500 рудари останаа заробени во рудник откако граната ја погоди електричната централа во Донецк, јавува „Раша тудеј“. Гранатата ја погодила станицата изутринава, околу девет часот по локално време. - Регистриран е напад на станица која го снабдува рудникот „Засјадко“. Заробени се 496 рудари. Се подготвуваме за нивна евакуација - објавија властите. Рудникот „Засјадко“ е еден од најуспешните во украинската индустрија на јаглен.

Рударот го загуби видот, истрагата отворена

Сè уште не е завршена истрагата за експлозијата во рудникот на „Индоминерали и метали - Злетово“, во која двајца рудари беа тешко повредени. Во рударскиот инспекторат ја чекаат уште изјавата на еден од рударите. Инспекторот Драган Димитровски очекува истрагата да ја комплетира до Нова година. Дали и овојпат се работи за рударско невнимание, ќе се знае наскоро. 42-годишниот рудар од Пробиштип, кој...

Спасов: Експерти ќе ги испитуваат причините за рударската несреќа

Министерот за труд и социјална политика, Диме Сапсов, најави дека експерти ќе бидат ангажирани за да ги испитаат причините за несреќата во рудникот „Индо минерали и метали“ од Добрево. - И досега покажавме дека водиме интензивни контроли на рудниците низ државата и секое непочитување на законот не се толерира и во согласност со законот се изрекуваат парични казни или кривични...

Експлозија во рудникот во Добрево, двајца рудари повредени

Двајца рудари, изутрината околу 7.15 часот, се донесени  во штипската Клиничка болница, со повреди од експлозија што се случила додека работеле во рудникот на „Индо инерали и метали“ во Добрево, кај Пробиштип. Штипската полиција потврди дека дошло до ескплозија, од засега непознати причини. Притоа, настрадале 42-годишниот рудар со иницијали Д.З. и 49-годишшниот З.Т., и двајцата од Пробиштип. На потешко повредениот Д.З., експлозијата му...

Кина: 24 загинати при пожар во рудник

Најмалку 24 рудари загинаа, а 52 се повредени во рудникот за јаглен во Кина, соопшти денеска агенцијата „Синхуа“. Акција за спасување во рудникот во североисточната покраина Лиајонинг е завршена, а работата во рудникот е запрена. Според првичните резултати од истрагата, причина за пожарот бил слаб локален земјотрес, со магнитуда од 1,6 отсто. Според официјалните податоци, минатата година во рударски несреќи во Кина...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...