fbpx
Таг: рудник Иловица

таг: рудник Иловица

И државата и Еуромакс ја обжалија одлуката на Управниот суд за случајот Иловица

Државата реши да ја обжали одлуката со која Управниот суд ја ја поништи одлуката на Второстепената државна комисија за управни спорови врз основа на која беше раскинат договорот за концесија со Еуромакс. Ова за МЕТА го потврди директорката на Државната комисија Даница Чадиева. Со ова практично, натамошната разврска на случајот со отворањето на рудник за бакар и злато во близина...

Поранешниот концесионер „Еуромакс Рисорсис“ апелира неизградениот рудник во Иловица да не се користи во кампањата

Поранешниот концесионер на неизградениот рудник во Иловица, „Еуромакс Рисорсис“ апелира темата да не се користи и злоупотребува во каква било изборна конотација. Канадската компанија, на која Владата на ДУИ и СДСМ ѝ ја одзеде концесијата за експлоатација на рудникот Иловица, за што во моментов се води спор пред Управниот суд, упати апел до политичарите во текот на изборната кампања да...

„Ова е лудост“, порачуваат борците против рудниците на југоистокот по предизборните ветувања за нови концесии

Загриженоста кај активистите против рудниците на југоистокот на државата се зголеми откако предизборната кампања ги исфрли на површина ставовите на партијата ВМРО-ДПМНЕ за развој на рударски капацитети во земјата, содржани во нивната предизборна програма. Во програмата се наведува како приоритетно отворањето на пет рудници: Лојане-Липково, Кадиица-Пехчево, Плавица, Тајмиште и Стогово. Во Изборната програма на партијата меѓу другото стои дека: „Само...

„Здрава Котлина“ утре ќе организира протест против одлуката на Управниот суд за Иловица

Граѓанските здруженија кои се борат против изградбата на рудникот Иловица во струмичкиот регион најавуваат протести, откако Управниот суд преку одлука за време на вонредна состојба ја врати можноста „Еуромакс Ресорсис“ сепак да го гради рудникот во близина на струмичките села Иловица и Штука. Во сабота, 20 јуни, со почеток во 11 часот ќе го организираат првиот протестен собир против...

Владата сè уште не ја добила пресудата на Управниот суд за рудникот во Иловица

Владата сè уште не ја добила пресудата на Управниот суд со која се уважува тужбата на поранешниот концесионер на рудниците во Иловица и Штука иако таа е донесена на крајот на март. „До Владата на Република Северна Македонија не е пристигнат никаков официјален документ за донесена пресуда од Управниот суд во полза на поранешниот концесионер Еуромакс Рисоурсес - Скопје“, се...

Управниот Суд пресуди во полза на Еуромакс за Иловица, Здрава Котлина најавува бунт

Управниот суд во Скопје донесе одлука во полза на концесионерот за рудниците во Иловица, „Еуромакс Рисоурсес“ чие барање за дозвола за експлоатација на минерални суровини лани беше одбиено од страна на Министерството за економија. Со ова решение, Управниот суд ја поништува одлуката на Второстепената владина комисија која минатата година во октомври ја одби жалбата на Еуромакс на одлуката за...

Нуредини: Тендерот за отстранување на линданот e успешен, чистењето започнува во 2020 година

Поставување на филтер на системот за греење во Гинекологија Чаир кој нема да загадува, како и на болницата во Куманово веќе од почетокот на наредната година најави, меѓу другото на денешната новогодишна средба со новинарите министерот за животна средина Насер Нуредини. Тој го поздрави протестот на младите кои бараат чист воздух  и рече дека ги поддржува нивните барања да...

Рудник во Иловица ќе нема, Владата го раскина договорот со „Еуромакс“

Владата го раскина договорот за рудникот Иловица, соопшти денес владината прес служба. Во соопштението се вели дека на вчерашната седница што се одржа во Куманово беше донесена одлука за едностран раскин на договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина – руди на бакар и злато на локалитетот  Иловица во општина Босилово. Владата информира дека Договорот за концесија за експлоатација...

Договорот за концесија за Иловица пред раскинување, државата има аргументи и за меѓународен суд

Министерот за економија Крешник Бектеши ја потпишал предлог-одлуката за едностран раскин на договорот со „Еуромакс“, соопшти на денешната прес конференција. Сега сме пред конечната одлука, рече Бектеши. Тој најави дека она што следи е низ владина процедура да се донесе соодветна одлука. „Секако дека ниту ние како влада нема да седиме со скрстени раце. Токму поради тоа внимателно ги запазивме сите...

„Еуромакс“ ќе се жали, најавува и меѓународна арбитража за рудникот Иловица

Компанијата „Еуромакс Рисорсис“ ќе се жали на суд на одлуката на владината комисија, откако Државната комисија за одлучување во управна постапка и постапка од работен однос во втор степен ја потврди одлуката на Министерството за економија да го одбие барањето на ЕЕуримакс“ за дозвола за експлоатација. Ова преку веб-страницата на компанијата беше соопштено денес на јавноста лично од страна на...

Рудник нема, но шумата над Иловица безмилосно се уништува, надлежните велат – се е законски

Струмичките екологисти предупредуваат дека иако нема рудник, планината Огражден во пределот каде беше предвиден рудникот Иловица неконтролирано се уништува со безмилосно сечење на огромни површини првокласна шума од страна на локалната подружница на Македонски шуми. „Ја посетивме вчера локалната подружница на Македонски шуми за да ја изразиме нашата загриженост што се врши гола сеча на висококвалитетна букова и дабова шума...

Владата денеска без одлука за Иловица, блокадите против рудникот продолжуваат

Владата денеска нема да одлучува за судбината на рудникот Иловица. Редовната седница ќе се одржи во четврток, информираат од Владината прес-служба. На претходната владина седница, пред една недела, Владата го задолжи Министерството за економија да ја испита правната исполнетост на барањето за добивање дозвола за  експлоатација на минерална суровина - бакар и злато, на „Еуромакс рисорсис“, на локалитетот „Иловица“, Општина...

Владата не пресече за рудникот Иловица, месното население најавува интензивирање на протестите

Владата на денешната 141. седница донесе одлука да го задолжи Министерството за економија „да ја испита правната исполнетост на барањето за добивање дозвола за  експлоатација на минерална суровина - бакар и злато“, на „“Еуромакс Рисорсис“ на локалитетот „Иловица“, општина Босилово и општина Ново Село, и доколку не се исполнети правно-формалните аспекти да го одбие барањето на концесионерот. Ова е епилогот...

Советот за етика во медиумите и ЗНМ го осудија инцидентот во Општина Ново Село

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осуди вчерашниот инцидент во кој екипа на струмичката телевизија „Канал Вис“ била спречена да ја следи јавната седница на Советот на Општина Ново Село од градоначалникот и од советник во општината и ѝ биле упатени навреди и недолични зборови. Советот за етика повикува да се преземат неопходни мерки за расчистување на ваквите настани,...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...