fbpx
Таг: родово базирано насилство

таг: родово базирано насилство

За еден ден, две жени од Скопје нападнати од своите партнери

Два случаја во кои жени од Скопје се нападнати од своите партнери се регистрирани во полицискиот билтен во текот на вчерашниот ден. Околу 18 часот и 30 минути вчера, во СВР Скопје, 33-годишна жена пријавила дека попладнето околу 13:30 часот била физички нападната од нејзиниот вонбрачен партнер – 43-годишниот Д.А. од Скопје. При нападот, тој употребил и тврд предмет. Вечерта околу...

Изложба и публикација за дигитално родово базирано насилство задутре во МКЦ

Здружението за еднакви можности „Мрежа Стела“ организира завршен настан „Дигитално омоќување и родова еднаквост: Изложба и промоција на публикација за дигитално родово базирано насилство“, што ќе се одржи на 6 март со почеток од 19 часот во горното фоаје во Младинскиот културен центар (МКЦ). „Дел од настанот ќе биде и изложбата на дизајните на графичката дизајнерка Теано Кардула, кои беа...

Дигиталното родово базирано насилство е во пораст, но младите не го препознаваат

Случаите на дигитално родово базирано насилство кај нас се секојдневие. Иако не секој умее да го препознае и пријави, сепак, од евиденцијата на невладините организации кои се бават со оваа проблематика, се гледа дека бројот на пријави расте. Во С. Македонија нема официјална статистика и не се води прецизна евиденција за вкупниот број на пријавени случаи. За тоа, што...

Семејното насилство расте, а 90 отсто од жртвите се жени

На глобално ниво податоците покажуваат дека повеќе од пет жени или девојки се жртви на убиства секој час од некој во нивното семејство. Речиси секоја трета жена била изложена на физичко и/или сексуално насилство барем еднаш во животот

МТСП: Кампањата „Сложувалка“ има за цел да ги поддржи жените кои се жртви на насилство

Започна кампањата „Сложувалка“ во пресрет на 16 денови активизам за борба против насилството врз жените. Кампањата е предводена од Министерството за труд и социјална политика заедно со канцелариите на УНФПА во Република Северна Македонија со поддршката на Британската Амбасада. Според министерството, целта на кампањата е да ги охрабрува, поддржува и поттикнува жените да го пријават насилството. Вицепремиерот Фатмир Битиќи на...

Обвинителството да отвори истрага за поткастот „Патриотски муабети“, бара Платформата за родова еднаквост

Јавното обвинителство да започне истрага за делото „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“ за поткастот „Патриотски муабети“ и во најкус можен рок да покрене обвинителен акт, бара Платформата за родова еднаквост откако на Јутјуб во неделата беше објавено видео со наслов „Патриотски муабети: Подкаст на кој ЛГБТ заедницата одби да присуствува!“. Станува збор за...

Проекција на филм и дискусија во Тетово на тема дигитално родово базирано насилство

Мрежата „Стела“ започнува активности за справување со дигиталното родово базирано насилство. За таа цел планираат да организираат пет настани. Првиот ќе се одржи на 25 октомври во „Спејс“ Тетово со дискусија за книга и проекција на филмот „Круг“. Во склоп на дискусијата, ќе се дискутира и за поимник на родово базираното насилство извршено со (зло)употреба на технологиjата. „Ќе го одбележиме...

Борбата против сексуалното насилство во фокус на новиот проект на УНДП и МВР

Нов проект што во наредниве 18 месеци ќе го спроведува Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во соработка со Министерството за внатрешни работи (МВР) ќе се фокусира на борбата против сексуалното и родово – базираното насилство на интернет, преку зајакнување на капацитетите на МВР. Како што соопштија од УНДП, станува збор за исклучителна важна активност, со оглед на тоа...

Тања Иванова: Родот не е идеологија, туку реалност врз основа на која се врши дискриминација

Веќе извесен период прашањето за правата на жените, родовиот идентитет и законите кои ги регулираат овие права, а кои светските лидери и организации за човекови права ги договорија со Истанбулската конвенција, предизвикува реакции во јавноста. Меѓу оние кои се категорично против еднаквоста меѓу мажите и жените, најгласни се поглаварите на верските заедници. Некои општини веќе го повлекуваат родовото буџетирање...

Кажете ни каде сме безбедни, прашаа активистките на протестот пред МВР

„Кажете ни каде сме безбедни, сегде има полицајци!“, „престанете да не малтретирате!“, „дали си го барам?“, „сигурност на секое место“, беа дел од пораките кои ги упатија активистките за заштита на правата на жените кои денеска се собраа на протест пред Министерството за внатрешни работи (МВР). Тие го организираа протестот на кој побараа одговорност од надлежните институции, бидејќи, како што...

Велешанец осомничен дека шест години ја наведувал на проституција неговата сопруга

Притворен е 45-годишен велешанец кој се сомничи дека својата сопруга шест години ја тепал, дрогирал и ја наведувал на проституција, соопшти Основното јавно обвинителство Кавадарци. Против него е поведена постапка по основано сомнение дека сторил кривично дело – Посредување во вршење проституција според член 191 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. „Во временскиот период од 2016 до...

Платформа за родова еднаквост: Бараме системска поддршка за сите жени и девојки кои преживеале насилство

„Дечкото ја претепал и пукал во неа“, „19 годишна кичевчанка пријавила скопски таксист дека ја допирал по телото додека ја превезувал“, „14 годишно девојче на Инстаграм запознала момче, ја снимил, па ја принудувал на секс со пијани и дрогирани мажи“... Oва се само дел од насловите во медиумите, поврзани со различни форми на родово базирано насилство, а за жртвите...

Ковачевски: Пресудите за „Јавна соба“ обесхрабруваат повторни појави на вакви случаи

Во рамките на одбележувањето на 16 дена активизам против родово насилство на Форумот за родова еднаквост во организација на Министерството за труд и социјална политика и Фондацијата Фридрих Еберт, премиерот Димитар Ковачевски рече дека фокусот од сега и во иднина ќе биде на практичната примена на легислативата бидејќи клучот за успешното справување со родовото насилство лежи во примената и...

Кампања 16 дена женски активизам: „Многу мајки трпат сè бидејќи немаат каде“

Во екот на кампањата 16 дена женски активизам, од организацијата „Младите на една може“ споделија фотографии од изминатите активистички маршови и протести на кои имаат учествувано токму тие. Нивната мисија е да ги поддржат сите деца, млади, девојки и жени кои излегуваат од насилни средини и го почнуваат животот одново. Оние кои трпат насилство, може помош да побараат или на...

Тренчевска: Предизвикот со родово-базираното насилство врз жените е длабоко социјален, културолошки и општествен

Предизвикот со родово-базираното насилство врз жените не е само личен, ниту пак релациски предизвик. Тој е длабоко социјален, културолошки и општествен и затоа бара комплексни решенија, рече министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во своето обраќање на завршната конференција „Грижи се машки – од свесност до вклученост“ во организација на Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување ХЕРА. Тренчевска...

Фемицидите се производ на молкот на општеството и недовербата во институциите

Фемицидот на 46-годишната жена од Неготино ја дополнува поразителната статистика според која повеќе од 80% од жртвите во земјава претходно не пријавиле насилство во надлежните институции, реагираа од Платформата за родова еднаквост. Од таму додаваат дека непријавувањето на насилството и несоодветното постапување на институциите во случаи со семејно и родово базирано насилство директно ја зголемуваат веројатноста насилството да кулминира со убиство. „Фемицидот, како...

МТСП изработи кампања за подигање на свеста за родово базираното насилство

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) подготви кампања за подигање на свеста за сите форми на родово засновано насилство, насловена „Со тебе сме – заедно против насилството врз жените и девојчињата“. Оваа кампања е дел од спроведувањето на Конвенцијата за спречување и борба против насилството врз жените и домашното насилство (Истанбулска конвенција). Станува збор за шест изработени видеа, кои...

Вистиномер: Центрите за социјална работа активно работат, документацијата за давање помош е намалена

Центрите за социјална работа функционираат согласно измените и дополнувањата на Законот за социјална заштита од мај 2019 година. Принципот на менаџирање на случаи се имплементира, менаџерите на случаи ги водат истите според територијален принцип семејствата кои остваруваат права од областа на социјалната заштита и заштитата на децата, но исто така и услуги согласно законот, велат од Министерството за труд...

Едукативни работилници за деца и млади со уметницата Селма Селман #АЗоштоНеБиМожела

По повод 10 години Прво па женско - фестивал за феминистичка култура и акција, организацијата Тиииит! Инк во соработка со Хелсиншкиот граѓански парламент од Бања Лука се вклучува во кампањата #АЗоштоНеБиМожела со работилниците за деца и млади кои ќе се одржат на 5 јуни 2022 година со почеток од 9 часот во Музеј на современа уметност, со реномираната босанска уметница Селма Селман. Работилниците...

Тренчевска: Обединети до подoбри резултати во заштитата од насилство врз жените и семејното насилство

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска учествуваше на работилница за спроведување на Законот за спречување и заштита од насилство врз жените и семејно насилство, информираат од Министерството за труд и социјална политика. На работилницата која е организирана во соработка со УНФПА, претставници од институциите и организациите информираа за проектните активности за спречување и заштита од насилство врз...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...