fbpx
Таг: РодителскиПЛенум

таг: РодителскиПЛенум

Нов протест на средношколците во 17 часот пред МОН, бојкотот продолжува

„Средношколски пленум“ ги повика сите средношколци, родители и загрижени граѓани на протест во 17 часот пред МОН за да им покажат на надлежните дека не се откажале од нивната цел. Тие велат дека од понеделник ќе се вратат еден ден на настава за да им се ресетираат 25 дена дозволено отсуство. Средношколците го поканија министерот за образование и наука,...

Почна средбата на „Родителски пленум“

Неколку десетици родители на средношколци од сите училишта во Скопје и во Македонија се собраа пред гиманзијата „Јосип Броз Тито“ да дебатираат за актуелниот бојкот на средношколците, како да им се помогне и кои се наредните чекори што треба да ги преземат. По завршување на средбата, од „Родителски пленум“ најавија дека преку соопштение ќе ја известат јавноста што било договорено на средбата.

Денеска во 17 часот прва средба на „Родителски пленум“

Денеска во 17 часот, на платото на скопската гимназија „Јосип Броз Тито“, „Родителски пленум“ ќе има прва средба. Како што е наведено во поканата на фејсбук-страницата, родителите замолуваат сите да дојдат без партиски обележја и ставови.  „Родителски пленум“ го сочинуваат родители на средношколци и на студенти кои се дел од двата пленума. Тие бараат да се стави крај на...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...