fbpx
Таг: режим

таг: режим

Контраспин: Како Апасиев спинува за прашањето за современите дисиденти

Лидерот на Левица спинува во корист на Русија и Кина, безмалку претставувајќи ги како небаре демократски земји на ниво на Соединетите Американски Држави од гледна точка на степенот на демократија, притоа манипулирајќи со една единствена карактеристика на современите дисиденти, нивната популарност кај светската јавност, претставувајќи ја како пресудна за опстанокот на САД, на нејзината демократија и либерализмот воопшто, пишува...

Утре вечер ќе има посебен сообраќаен режим поради протест

Министерството за внатрешни работи информира дека на подрачјето на Скопје на 23 јули (петок), во временскиот период од 18.45 часот до 20.30 часот, поради протестен марш, Единицата за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот. „Почетокот на протестот е најавен од 18.45 часот пред Министерство за надворешни работи, на ул.„Филип Втори Македонски",...

Посебен сообраќаен режим поради верскиот празник Задушница

Сообраќајната полиција ќе преземе посебни мерки за безбедно и непречено одвивање на сообраќајот поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02) петок, како и во деновите од викендот (22 и 23.02), сабота и недела во периодот од 06 до 16 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќајот. Министерството за...

Утре изменет сообраќаен режим поради верскиот празник Задушница

По повод верскиот празник Задушница, утре и за време на викендот, во периодот од 06 до 16 часот ќе има изменет сообраќаен режим во реоните на гробиштата во Бутел, во Камник и во Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, информираат од МВР. „Во Бутел сообраќајот ќе се одвива во една насока (кружно) односно сите возила ќе се...

Промена на режимот на сообраќај на два патни правци

Режимот на сообраќај на автопатската делница Смоквица-Гевгелија, пред влезот на Гевгелија, ќе биде променет од денеска до 26 април. Во наредните четири дена на патот Смоквица-Гевгелија, пред влезот на Гевгелија во близина на бензинската станица ќе се изведуваат градежни активности  при поставување индуктивни јамки, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Поради изведување градежни работи  режимот на сообраќај ќе биде изменет и на регионалниот...

Неколку сообраќајници низ градот, утре ќе бидат затворени за сообраќај

Министерство за внатрешни работи информира дека утре ќе бидат затворени неколку сообраќајници. „На улицата 1732 (зад Националната фудбалска арена во Градскиот парк) поради однапред најавено снимање во организација на Агенција за маркетинг „Дивисион“, сообраќајот по оваа улица од потегот кај ресторанот „Опатија“ до фудбалскиот терен на АРМ ќе биде затворен во период од 06 до 19 часот, а сообраќајот ќе...

Повторно протести синоќа пред унгарската државна телевизија

Протестите против режимот на Виктор Орбан продолжија и вчера во Будимпешта, со околу 2.000 демонстранти што протестираа пред објектот на унгарската државна телевизија. Исто како и претходната ноќ, се бараше независност на јавниот телевизиски сервис и судството. Дел од демонстрантите, следени од бројни полициски сили кои кои се соочија со силно полициско обезбедување, носеа транспаренти со пораки дека јавната телевизија...

Српската опозиција прашува каква е улогата на Белград во бегството на Груевски

Опозициските Движење на слободни граѓани (ПСГ) и Граѓански блок 381 (ГБ381) денеска упатија прашање до власта во Србија каква е улогата на официјален Белград во бегството на Никола Груевски во Унгарија и дали е точно дека српскиот претседател Александар Вучиќ „незаконски наредил БИА тајно да го прифати Груевски и да го спроведе низ Србија“, мислејќи на српската агенција за...

Заев: Со пенкало падна режим, со пенкало ќе ја обезбедиме иднината

Ви реков дека ќе падне режим и падна режим. Ви реков ќе станеме 30-та членка на НАТО и станавме. Ова, пенкалото, целиот период нè движи. Режим падна со пенкало, сега потпишавме и добивме покана за НАТО. Верувам до небото. Добивме датум за преговори со ЕУ, таа верба не носи. Ни по точка разно не размислувам дека нема да успее...

Автобуските линии на ЈСП со летен режим на работа

ЈСП информира дека од 10 јуни (недела), автобуските линии почнуваат со летен режим на работа, а возниот ред може да се види на нивната веб-страница www.jsp.com.mk. Од таму потсетуваат дека викендов, автобуските линии 25 (Транспортен центар-Средно Водно), 25А (Автомакедонија-Средно Водно) и 25Б (Дом на печат-Средно Водно) нема да сообраќаат, освен линијата 25 со редовен возен ред после 16 часот во сабота, односно...

Привремен сообраќаен режим претстојниот викенд на Водно

Градот Скопје информира дека на дел од улицата „Тодор Александров“ и патот кој води до Средно Водно, овој викенд ќе се одржи брзинско – ридски натпревар во автомобилизам „Награда на Скопје Водно 2018“. „За таа цел, дел од улицата „Тодор Александров“, на потегот од Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ул. Тодор Александров бр. 165) и патот до Средно Водно...

Црниот понеделник сведочи за бруталноста на поразениот режим, велат од СДСМ

Денешниот датум, 24 декември, останува врежан како еден од црните денови за демократијата во Македонија и сведочи за бруталноста на сега веќе поразениот режим на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ преку соопштение до медиумите. „Никола Груевски и фамилијата пред очите на целокупната јавност, преку злоупотреба на полицијата во законодавниот дом ја погазија демократијата брутално исфрлувајќи и тепајќи новинари...

Груевски: Притворањето пратеници е директно уривање на демократијата

Поранешниот премиер и лидер на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по одложувањето на рочиштето за случајот „Траекторија“ рече дека со одредувањето притвор за шестемина пратеници се случило „директно уривање на демократијата“. Тој упати апел до обвинителството, до судот и особено до СДСМ кој, како што рече, ставил сè под своја контрола, да го не прави тоа бидејќи претставува уривање на демократијата. - Ова е преседан....

Јеремиќ: Поранешниот македонски режим пере пари преку српската власт

Поранешниот српски министер за надворешни работи и лидер на опозициската Народна партија, Вук Јеремиќ, денеска ги повика истражните органи во Србија да ги испитаат врските меѓу поранешната македонска влада и Војислав Спаравало, директорот на фирмата СЦМГ, која ја купи фабриката „14 Октомври“ од Крушевац. Јеремиќ во изјава за белградската „ТВ Наша“ вели дека чешката компанија „Чехословак груп“ во октомври годинава...

Од утре задолжително носење зимска опрема во возилата

Законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата стапува на сила утре и ќе трае до 15 март 2018 година. Доколку возилото во сообраќај не ја поседува пропишаната опрема, возачот може да добие казна од 45 евра во денарска противвредност или 25 негативни поени во возачката книшка. За моторните возила до 3.500 килограми задолжителна опрема се зимски гуми на...

Богоев: Скандалозна е пресудата на “сваровски судиите“ за Урко

Скандалозна е пресудата со која поранешниот телохранител на Никола Груевски, Дејан Митревски - Урко е осуден на условна казна за сообраќајната несреќа во која загина момче, изјави денеска на прес-конференција Стефан Богоев, пратеник и претседател на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ). Според Богоев, ова е уште еден доказ дека „поданиците на поранешниот режим сè уште се привилeгирани и се над...

Колариќ: СДС почна да воспоставува режим, но ќе почувствува отпор од народот

Зоран Заев и СДС почнаа со реализација на планот да ја направат партијата држава, а државата партија, а тоа ќе го платат граѓаните на Република Македонија со стотици милиони денари од буџетот, изјави денеска на прес-конференција Светлана Колариќ од ВМРО-ДПМНЕ. - Деца на коалициони партнери на Заев, комедијанти кои глумеле објективни критичари, граѓани кои глумеле независни и невладини корективи на...

ФРОДЕМ: Опозицијата се сведе само на негирање

Фронт за демократска Македонија (ФРОДЕМ) ги повика добронамерните членови на ВМРО-ДПМНЕ „во наредниот период да се воздржат од вплеткување во манипулативни игри на Груевски и на врхушката за спасување на сопствената криминална кожа“. „Опсесивниот, секојдневен притисок за вклучување на партиски лица во јавните реакции не е ништо друго туку „димна завеса“ која треба да создаде привид на божемна опозициона активност....

Изменет режим на сообраќај од утре на булеварот Кузман Јосифовски – Питу

Поради градежни работи за главниот топловод што ќе ги врши БЕГ, од утре попладне ќе има изменет режим на сообраќај на булеварот „Кузман Јосифовски - Питу“, кај Народна банка на Република Македонија, извести компанијата. Дозвола за измена на сообраќајниот режим издал Град Скопје.

СДСМ: Диктатурата завршува со Груевски

СДСМ попладнево реагираше на постот на фејсбук-страницата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, порачувајќи дека диктатурата за која зборува Груевски завршила на 11 декември. „Дојде време Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ да се помират со реалноста. Диктатурата за која зборува Никола Груевски заврши на изборите на 11 декември, кога мнозинството граѓани гласаа против неговиот режим, за промени. Новата влада носи живот...

Како ќе се полага државната матура погледнете во новата епизода на „Шорткат“

За државна матура, која е услов за упис на факултет, годинава се пријавиле безмалку 16.000 ученици. На испитите што претстојат нема да бидат опфатени материјалите што не им беа...