fbpx
Таг: режија

таг: режија

Ема има 13 години, потекнува од Македонија и е авторка на наградуваниот документарен филм „Живо Море“

Ема Попоска е талентирано девојче што има македонско потекло, како прв јазик на училиште го зборува англискиот и живее во Хонг Конг. Таа има 13 години и на оваа возраст го сними својот прв краток документарен филм „Живо Море“. Филмот е оценет со високи награди на престижни светски филмски фестивали и има добиено заслужни номинации и признанија. Покрај градењето...

„За убавите моменти да станат поубави“ – интервју со режисерката Ана Андонова

Филмот за Ана е платното на кое ги слика емоциите кон темите што ја засегаат додека изворните идеи се секојдневни ситуации од кои произлегуваат значајни сценарија. Себе си во сферата на филмот се „монтира“ уште од 14-годишна возраст, а последователните години ѝ донесоја бројни меѓународни награди и признанија. Tаа сега студира на Американскиот универзитет на Европа - ФОН од...

Џон Блондел: „Антоние и Клеопатра“ – најкомплексна театарска претстава

Народниот театар од Битола вечерва на фестивалот „Охридско лето“ ќе ја одигра театарската претстава „Антоние и Клеопатра“ на текст од Вилијам Шекспир. Адаптацијата и режијата на претставата „Антоние и Клеопатра“ ги направи американскиот режисер Џон Блондел, кој вторпат гостува на „Охридско лето“. - Задоволство ми е што сум вторпат во Охрид. Првиот пат бев со „Хенри Шести“ во 2012 година. Кога...

„Синедејс“: „Тир“ најдобар филм во официјалната, „Исцелување“ во селекцијата „Синебалкан“

Италијанско-хрватскиот копродукциски филм „Тир“, на режисерот Алберто Фасуло, е прогласен за најдобар во официјалната селекција на 13. „Синедејс“. Одлуката ја донесоа тројцата членови на жирито, Кристин Долхофер, Едоардо Винспеаре и Лидија Мело, кои вчеравечер во киното „Милениум“ ги соопштија наградените на годинешното издание на фестивалот за европски филм. За најдобар режисер во официјалната селекција е награден Шавкат Амин Корки за ирачко-германската...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...