fbpx
Таг: резерви

таг: резерви

Граѓаните исто штедат како лани, а и банките повеќе ги кредитираат од компаниите

Нема промени кај штедењето на населението во првиот квартал од годината во споредба со истиот период лани, соопшти Народна банка. Заклучно со март, има пораст на кредитите на месечна и на годишна основа, со поизразено кредитирање на населението. „Во март, ликвидноста на банките продолжи да се зголемува, со поумерена динамика и главно под влијание на сезонски пониската побарувачка за готовина во...

Во Тексас е пронајден еден од најголемите извори на нафта и на гас

Американскиот геолошки институт (УСГС) соопшти дека негови тимови ги откриле едни од најголемите резерви на нафта во Тексас. Во соопштението е наведено дека на подрачјето Мидланд на западот на Тексас има околу 20 милијарди барели нафта, кои се погодни за експлоатација. Овој институт наведува дека овие резерви на нафта се трипати поголеми од тие што во 2013 година беа откриени во Дакота...

Германската влада ќе бара граѓаните да прават 10-дневни резерви со храна, вода и лекови

Германија планира да побара од граѓаните да направат резерви на храна, вода и на други продукти во случај на катастрофа или вооружен напад, јавува „Дојче веле“, цитирајќи го весникот „Франкфуртер алгемајне сонтагцајтунг“. Предлогот, кој би бил прв ваков од крајот на Студената војна, наводно, е содржан во владината стратегија за цивилна заштита. Според документот, кој требало да биде објавен в среда,...

Државата ќе го откупи оризот од земјоделците

Вишокот оризова арпа што стои во амбарите на земјоделците во Кочанско, заминува во стоковите резерви. Иако оризот уште пред 12 години е прогласен за производ кој не треба да биде складиран за државни резерви, Владата донела одлука повторно да го стави на листата. Со тоа го реши проблемот кој производителите на ориз ги натера да протестираат. Нема пресметка колку пари ќе чини...

Девизните резерви во мај помали за 29 милиони евра во однос на претходниот месец

Девизните резерви во мај изнесуваат 2,16 милијарди евра, што е за 29,5 милиони евра помалку отколку претходниот месец, објави Народната банка. Најголем пад е евидентиран кај резервите во валути и во депозити, од 18,5 милиони евра. Вредноста на монетарното злато во мај во однос на претходниот месец е намалена за 7,7 милиони евра и сега изнесува 237,9 милиони евра. Резервите во хартии...

„Макпетрол“: Регулаторната комисија нè присилува да вршиме складирање нафта

„Заклучокот на Регулаторната комисија за енергетика, освен што е незаконски, има и елементи на присила бидејќи го продолжи важењето на постојната лиценца на „Макпетрол“ АД - Скопје за уште една година, без да побараме такво нешто“, се вели во реакцијата на компанијата во врска со одлуката на Регулаторна комисија за енергетика да ја продолжи лиценцата на „Макпетрол“ АД – Скопје за складирање...

Груевски е загрижен дали Јанева независно ќе ги носи одлуките

Ние нема да бидеме пречка и како Влада и како политичка партија во однос на непреченото работење на специјалната јавна обвинителка и ќе излеземе во пресрет на сите нејзини барања, изјави премиерот Никола Груевски, во синоќешното интервју за телевизијата „Канал 5“. Сепак, тој посочи две работи, кои, како што рече, според него, се причина за загриженост и за резерви и...

Девизните резерви помали за 247 милиони евра за разлика од лани

Вкупните девизни резерви изнесуваат 2.187.400.000 евра, што во споредба со истиот период лани значи намалување за околу 247.600.000 евра, покажуваат податоците на Народна банка. Лани во истиот период тие изнесувале 2.435.000.000 евра. – Намалувањето на резервите во овој период е последица, пред сè, на редовното намирување на надворешните обврски од државата, а во многу мал дел и на нето-продажбата на девизи на девизниот...

Русија ги полни трезорите со злато

Руската централна банка го користи падот на цената на златото за да ги наполни своите трезори со златни прачки. Истовремено, државата се подготвува за можното продолжување на економската војна со Западот, пишува британски „Телеграф“. Новото истражување на Светскиот одбор за злато открива дека Кремљ за три месеци откупил околу 55 тона од драгоцениот метал, многу повеќе од другите нации. Русија низ минатите...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...