fbpx
Таг: рестрикции

таг: рестрикции

Филипче: Состојбата со ширење на ковид-19 се влошува, размислуваме за нови рестрикции

Состојбата со ширењето на ковид-19 се влошува и кај нас, но и во европските земји односно во земјите во светот. Британија, Чешка, Холандија, се само некои од земјите кои најавија нов пакет на рестриктивни мерки, а за такви мерки размислуваме и ние, рече на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. - Велика Британија планира нов национален карантин, Шкотска најави рестрикции,...

Општини како Тетово и Неготино и во 2020 година со часови имаат рестрикции на вода за пиење (видео)

Процентот на неприходувана вода во водоводните системи во земјава лани изнесувал дури 64,64 отсто од вкупното количество произведена вода за пиење. Додека во некои општини, како што е случајот со Скопје, милиони кубни метри вода се губат во дотраените водоводни цевки и диви приклучоци, одредени општини во земјава имаат недостигна питка вода и рестрикции во водоснабдувањето на населението. Water4Changes како...

Спасовски: Не можеме да ги разлабавуваме мерките, а граѓаните да не ги почитуваат

Неодредено, без детали премиерот Оливер Спасовски одговараше на новинарските прашања денеска во Штип а кои се однесуваа на разлабавување на мерките, на укинување на вонредната состојба и отворањето на границите. Според Спасовски, до крајот на неделата ќе се направи проценка дали ќе се укине вонредната состојба која завршува во сабота. По изминатиот продолжен викенд и очигледното непочитување на заштитните мерки и...

Владата одлучи полицискиот час преку недела да почнува од 19, а за викенд од 15 часот

Владата на својот фејсбук-профил информираше дека почнувајќи од утре, четврток, 23 април, се намалуваат рестрикциите на движењето. „Секој работен ден, од понеделник до петок ќе биде дозволено движењето на граѓаните од 05 часот наутро до 19 часот. Забраната за движење во целата држава ќе почнува во 19 часот и ќе трае до 05 часот наутро. За лицата над 67 годишна...

Западен Балкан изземен од ЕУ рестрикциите за извоз на медицинска заштитна опрема

По барање на земјите од Западен Балкан, Европската комисија започна консултации со земјите членки за географско прилагодување на предлог регулативата за извозни рестрикции за медицинска опрема, со која земјите од Западен Балкан ќе бидат изземени од обврската за барање на извозни дозволи за набавка на ваков вид на опрема при увоз од земјите на ЕУ, информираат од Министерството за...

Превозот на стоки со воз во март намален за околу 20 отсто, нема доцнења на испораката

Железници на РСМ - Транспорт во март 2020 година регистрирале намалување на обемот на превезена стока за околу 20 отсто во товарниот железнички сообраќај, споредено со март 2019 година. Станува збор за првични показатели, а конечните податоци сѐ уште се обработуваат. Сепак, епидемијата на корона вирусот во нашата земја нема директно влијание врз функционирањето на товарниот железнички сообраќај. Кинеската...

Пендаровски прогласи вонредна состојба: Ситуацијата е сложена, мoра да се држиме заедно

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска прогласи вонредна состојба откако од Собранието го доби предлогот на Владата за прогласување вонредна состојба. Таа ќе трае 30 дена, период во кој Владата до претседателот ќе треба да поднесе извештај од донесените мерки за заштита против корона вирусот, дневно да информираат за активностите и плановите за постапување. – Ја потпишав одлуката за прогласување...

Во некои тетовски населби нема капка вода, таму каде што ја има е заматена

Граѓаните што живеат во горниот дел на Тетово, втор ден се соочуваат со целодневни рестрикции во водоснабдувањето. Во другиот дел на градот вода има по неколку часа, но таа според последните анализи на Центарот за јавно здравје Тетово, е заматена. - Немаме капка вода цел ден. Ова е ужас, ама сме се навикнале. Купуваме вода, полниме резерви во буриња - вели една...

Тетово се соочува со целодневни рестрикции во водоснабдувањето

Сушното време изминативе два месеци, предизвика целодневни рестрикции на водата за пиење во Тетово. Вода за пиење нема доволно ниту во горниот, ниту во долниот дел на градот. Во некои стари тетовски населби, од чешмите протекува вода само неколку часа во текот на денот. - Се снаоѓаме како знаеме и умееме. Полниме шишиња и буриња, купуваме вода или, пак, кога...

СДСМ ја обвинува власта за проблемите со струјата

Повеќе од 48 часа во темнина живеат жителите на десетина села во општината Могила. Велат дека според информациите со кои располага нивната партија, говорат за рестрикции на струја во скопските општини, обвинува СДСМ. - Од неделата струја нема во Ивањевци, Новоселани, Подино, Лознани, Свето Тодори, Трновци, Вашарејца и во Ношпал. Струја нема и во Маврово, Ростуше. Од сабајле има испади на...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...