fbpx
Таг: рестрикции

таг: рестрикции

Во Русија ограничен пристапот кон социјалната мрежа Твитер

Во некои делови од Русија пристапот на корисниците кон социјалната мрежа Твитер е ограничен, потврдуваат за Би-би-си од компанијата. „Свесни сме дека Твитер претрпува рестрикции и го ограничува пристапот за некои корисници во Русија и работиме на тоа да ги задржиме нашите услуги безбедни и достапни“, велат од компанијата во изјавата за британскиот медиум. Компанијата за следење на сајбер безбедност и...

СЗО: Омикрон може да ги оптовари здравствените системи

Светската здравствена организација предупреди дека варијантата на коронавирус Омикрон може да доведе до преоптоварени здравствени системи, иако студии укажуваат на тоа дека овој сој предизвикува лесна клиничка слика. Ограничувањата се враќаат во Кина, Јужна Африка и Германија додека земјите ширум светот се борат да го запрат ширењето на новата варијанта. Напливот на ковид-19 направи хаос низ целиот свет, принудувајќи многу...

Рестрикции на струја ќе нема, во јануари во целосен погон ТЕЦ Неготино и РЕК Битола

ТЕЦ Неготино и РЕК Битола е предвидено во текот на јануари да работат со целосниот капацитет со којшто располагаат за производство на електрична енергија. Директорот на АД ЕСМ, Васко Ковачевски најави дека во текот на најладниот месец ќе проработи вториот котел во ТЕЦ Неготино и третиот блок на РЕК Битола. Според Ковачевски, со максимално ангажирање на сите производни капацитети во...

Филипче: Не може за секој нов сој да има нови рестрикции, ситуацијата е мирна

Поради омикрон или кој и да е нов сој на коронавирусот, не може да се воведуваат дополнителни рестрикции ако ситуацијата не се влошува, рече денеска министерот за здравство во заминување Венко Филипче. Тој кажа дека нема потреба од нови мерки и дека мора да научиме да живееме со вирусот. „Ниту сојот омикрон ниту поради кој било друг што евентуално би...

Рестрикции на струја во Косово, протести во Приштина

По 10 години, во Косово од вчера се воведоа рестрикции во снабдувањето со електрична енергија. Станува збор за плански рестрикции во траење од по два часа во два наврати во текот на едно деноноќие, јавува Радио-телевизија Косово. Телевизијата Н1 пренесува дека рестрикции на струја се воведени и во северниот дел на Косово, со цел да се растовари електроенергетската мрежа. Ваквиот...

Државата воведува рестрикции, возачите бараат поголемо осветлување на автопатот меѓу Скопје и Велес

Граѓаните коишто патуваат на автопатот меѓу Скопје и Велес бараат властите да ја зголемат безбедноста на овој патен правец преку поставување на осветлување и соодветна сигнализација на оние делови од автопатот каде што е познато дека има одрони или "диви" локации за одмор и паркинг, од каде што се вклучуваат и исклучуваат возила на автопатот. Возачите посебно реагираат на автопатот...

Ќе биде прогласена енергетска криза, но нема да има рестрикции на струја

Прашањето за воведување на енергетска кризна состојба во земјава ќе се најде на следната владина седница во вторник. Министерот за економија Крешник Бектеши вчера најави дека ќе биде прогласена ваквата состојба, со цел да може да се вбризгаат буџетски средства во енергетските компании ЕСМ и МЕПСО, да се зголеми нивната ликвидност, за да може да се интервенира во увозот...

ЕСМ: Нема да има рестрикции на струја, набавката на јаглен е за индустријата да не плаќа високи цени

Од Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) категорично ги отфрлаат написите во дел од медиумите и тврдат дека земјава има стабилно производство на електрична енергија за домаќинствата и цената на струјата за домаќинствата нема да се менува. Од ЕСМ повторуваат дека ископот на јаглен во РЕК Битола и РЕК Осломеј е засилен заради стабилно производство на струја за домаќинствата, потсетувајќи дека...

Во Грција нови рестрикции, невакцинираните ќе мора да прават брзи ковид тестови на неделно ниво

Во Грција денеска стапија на сила нови заштитни мерки против ширењето на ковид-19 и рестрикции, кои најмногу финансиски ќе ги погодат невакцинираните, јави грчкиот „Екатимерини“. Мерките подразбираат еднаш или двапати седмично вработените во јавниот сектор и во приватните фирми што не се вакцинирани да се тестираат за ковид, а пристап до некои затворени простори само за тие што се вакцинирани...

ЕУ ја отстрани Северна Македонија од листата на безбедни држави од ковид-19

Европскиот Совет ја отстрани Северна Македонија од листата на безбедни земји. Ваквата одлука значи дека патниците од земјава ќе подлежат на построги гранични контроли при патување во земјите-членки на Европската Унија (ЕУ), како и можно воведување на задолжителни тестови на ковид-19 при влез во овие земји и карантини за патници од земјава. Таканаречената „бела листа“ подразбираше држави, од каде туристите...

Даниловски: Потврдата за примени две дози не е гаранција дека лицето не е заразено

Откако Владата завчеравечер ги објави новите мерки за сузбивање на бранот нa ковид-19, имаше многу реакции во јавноста. Епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски, дава свое видување за потврдата за извршена имунизација, која ќе се бара во простории и објекти со повеќе од 30 лица. „Од 16 август се воведува задолжителна потврда за извршена имунизација, најмалку прва доза, со задолжителна редарска...

Вистиномер: Со ковид-19 вакцините не се вршат репресии и експерименти врз луѓето

Постот што ги рецензираме изнесува неточни и манипулативни тврдења дека невакцинираните ќе бидат подложени на репресии и присилни тестирања, кои наликуваат на дехуманизираниот однос на нацистите кон Евреите за време на Холокаустот и дека вакцинацијата ќе стане задолжителна. Засега, пак, има само најави за можни рестрикции за невакцинираните лица, исклучиво заради заштита на јавниот интерес и општото здравје на...

Филипче: Вакцинирајте се, без оглед на тоа дали сте прележале ковид-19 или не

Докажано е дека со прележување на ковид-19, не се создава доволна количина на антитела во организмот, па затоа е неопходно граѓаните да се вакцинираат. Ова го кажа министерот за здравство Венко Филипче, во изјава за медиумите. Тој уште еднаш информираше за новите мерки кои беа усвоени на вчерашната владина седница, а нагласи и дека вакцината е единствениот начин до...

Присуство во објект во кој има повеќе од 30 лица, само со потврда за примена вакцина

Од 16 август целосно се забрануваат секаков тип настани и работа на угостителски објекти на затворено, а од 15 август се воведува задолжителна потврда за вакцина, најмалку прва доза при влез на настан или објект со повеќе од 30 присутни. Ова се главните заклучоци усвоени на последната седница на Владата, информираат оттаму. - На седницата, врз основа на препораката на...

Филипче: Не може сите да страдаме зашто некој не се вакцинира

Иако вакцинацијата не е задолжителна, во исто време размислуваме да воведеме некакви ограничувања од септември или октомври доколку се соочиме со нов бран. Сепак, не можеме сите да страдаме затоа што некој не се вакцинира. Ние не можеме да живееме затворени. Мора светот да функцинира, затоа е и вакцината измислена, за да се врати животот во нормала. Ова го...

На есен, вакциналниот сертификат ќе биде неопходен за да се оди на масовен настан

Здравствените власти размислуваат почнувајќи од есенските месеци, да мора задолжително да се бара вакцинален сертификат за да може да се присуствува на масовен настан. Ова значи, како што кажа министерот за здравство Венко Филипче, дека во кино, или на некој културен настан, дека ќе се бара поседување на сертификатот. - Почнувајќи од есенските месеци, овие недели пред нас ќе размислуваме...

Рестрикции на вода за пиење во некои општини, рушиме европски рекорди во загуби на вода [инфографик]

Рестрикции на вода за пиење во траење од неколку часа во цели населени места и незадоволство од граѓаните, како и апели од јавните комунални претпријатија за рационално користење на водата за пиење. Ова е сликата во делот на водоснабдувањето низ дел од македонските општини во изминативе недели на високи температури и сушно време. Клучната причина за проблемите со водоснабдувањето во...

Стојанов: Пандемијата ќе трае уште долго, залудни се сите рестрикции бидејќи самите не внимаваме

Изминатава година ништо не научивме ако го погледнеме бројот на ковид-случаи и на рестриктивните мерки кои повторно ќе бидат на сила. Ситуацијава покажува дека залудни се сите мерки бидејќи не сфаќаме дека не треба во гужви да влегуваме, во трговски центри, во автобуси, во станови и во куќи, вели д-р Александар Стојанов, епидемиолог и поранешен директор на Центарот за...

Протести во време на пандемија: Младите го креваат гласот без оглед на условите

Пандемијата со корона вирусот и условите кои ги наметна не ја спречи младината низ светот да го крене својот глас за промените во општествата што ги засегаат токму нив. Од почетокот на пандемијата па досега, светот беше сведок на младински протести, собири и соочувања со полицијата. И покрај забраната за собири над 100 лица, стотици студенти на универзитетите во Грција...

Филипче: Доколку мерките не се почитуваат, ќе има препорака за рестрикција во движењето

Министерот за здравство Венко Филипче, изјави дека доколку мерките за заштита од ковид-19 не дадат резултат, ќе има препорака за рестрикција во движењето. Тој додаде дека болничките капацитети се пополнуваат и дека лекарите и сестрите се под притисок. Но, тие се мотивирани, работат и нема да се случи болните од ковид да останат без медицинска нега. „Искрено верувам дека предложените мерки...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...