fbpx
Таг: рестриктивни мерки

таг: рестриктивни мерки

Вистиномер: Не е прогласен крај на пандемијата во Германија на 14 јануари 2022 година

Не е вистина дека во Германија завршила пандемијата со коронавирусот. Напротив, земјата се соочува со рекордни бројки на новозаразени, што е закана за нејзиниот здравствен систем. Тоа го покажува епидемиолошката состојба во земјата, рекордниот број на новозаразени со омикрон во Германија во периодот пред и по 14 јануари 2022 година, препораките за вакцинација со трета доза за младите, а...

Поради ковид-19, од среда Бугарија ги затвора границите за влез на македонски државјани

Поради влошената епидемиолошка ситуација во Бугарија и во Европа, согласно најновата одлука на бугарското Министерство за здравство, изменет е режимот за влез и за државјаните на Република Северна Македонија, почнувајќи од 19 јануари (среда), со која се ограничува влезот за сите таканаречени не-есенцијални патувања во земјата, информираат од македонското Министерство за надворешни работи (МНР). Исклучоците од ваквото ограничување за влез...

Филипче: Не гледам потреба од заострување на мерките против ковид-19

Сегашните рестриктивни мерки во пресрет на новогодишните празници се доволни со оглед на тоа дека такви собири на јавни места има насекаде, изјави денеска министерот здравство во заминување, Венко Филипче при посетата на Клиниката за ортопедија. Според него, кулминација ќе се достигне за време на новогодишните празници и после сето тоа ќе спласне. „Не гледам зошто специфично и само за...

МНР: Швајцарија, Австрија и Белгија со нови правила за влез на наши државјани

Од Министерството за надворешни работи (МНР) апелираат до граѓаните внимателно да се запознаат со новите правила за влез на македонски државјани во Швајцарија, Белгија и Австрија, кои веќе стапија на сила. За Швајцарија повеќе не е во сила забраната за влез на државјани од трети земји, вклучително и од Република Северна Македонија, заради туристички или било каков друг вид престој,...

Од денеска заострени мерки за влез и излез на граничните премини во земјава

Од денеска за влез и излез од земјава на граничните премини сите домашни и странски државјани ќе мора да приложат сертификат за вакцинација против ковид-19 за примени две дози на вакцина, сертификат за прележан ковид-19 во последните 45 дена или медицинска потврда со негативен ПЦР тест направен 72 часа пред излезот од земјава или негативен брз тест за антигени...

Албанија утре ќе воведе полициски час и ќе ги заостри условите за влез во земјата

Во Албанија од утре ќе бидат воведени нови мерки за борба против корона вирусот, односно ќе се воведе полициски час во времетраење од 23 часот до 6 часот, соопшти Техничката експертска комисија. Исто така, од 30 септември во земјата е задолжителна вакцинацијата на лекарите, наставниот кадар и учениците. Дополнително, од 6 септември секој што ќе сака да влезе на територијата на...

Комисијата за заразни болести бара да се забранат свадби, прослави и настани на затворено во Тетово и регионот

Министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести бараат воведување на рестриктивни мерки во Тетово и регионот поради алармантниот пораст на бројот на активни случаи на ковид-19. На утринската координација денеска се разговараше за епидемиолошката состојба во Тетово и се договорија до Главниот координативен кризен штаб на Владата да предложат нови мерки за овој регион, како би се...

Филипче: Засега рестрикции нема, може да има наесен

Засега не се размислува за воведување на рестриктивни мерки, а не се во план рестрикции ниту на границите, ниту во државата, во рамки на организирање на настани со масовно присуство. Рестрикции евентуално би можело да има наесен, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. - Ако невакцинираните станат опасност за останатата популација, тогаш ќе следуваат мерки. Размислуваме дали е потребно нешто...

Предложено олабавување на рестриктивните мерки од 1 јуни: да не се носат маски надвор и свадби да се прават

Комисијата за заразни болести утрово донесе одлука до Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) да се достави предлог за понатамошно олабавување на рестриктивните мерки, соопшти Министерството за здравство. Причината за тоа е стивнувањето на пандемијата и намалувањето на бројот на активни случаи на ковид-19, од недела во недела. Комисијата до ГККШ предлага од 1 јуни заштитните маски да не бидат задолжителни...

За Велигден и Рамазан без полициски час, а другите денови да почнува од 21 часот, предлага Комисијата за заразни болести

Полициски час да нема за Велигден нoќта на 1 спроти 2 мај, како и за Рамазан Бајрам ноќта на 12 спроти 13 мај предлага Комисијата за заразни болести, а за ова информираше денеска министерот за здравство Венко Филипче. Предлогот исто така е во наредните денови полицискиот час да почнува од 21 часот, а летните тераси на сите угостителски објекти да...

Комисијата за заразни болести препорача уште седум дена рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести денеска препорача продолжување на рестриктивните мерки и во наредните седум дена односно, забрана и посебен режим на движење на граѓаните во временскиот период од 20 часот до 5 часот наредниот ден, што стапи во сила пред две недели. Препораката на Комисијата ја разгледа Кризниот штаб, а Владата треба да ја разгледа на утрешната седница и да...

Угостителите можат да вршат достава на храна и пијалоци и за време на полициски час

Угостителските објекти во периодот на полицискиот час од 20 часот навечер до 5 часот наутро можат да вршат достава на храна и пијалоци до граѓаните кои ќе го побараат тоа, но од Државниот пазарен инспекторат појаснуваат дека мора да се задоволат одредени критериуми. Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски на денешната прес-конференција информираше дека доставата на храна и пијалоци...

Се затвораат теретаните, кафеаните, обложувалниците, забраната за движење ќе трае од 20 до 5 часот

Владата денеска донесе дополнителни мерки за заштита на јавното здравје, согласно кои полицискиот час ќе трае од 20 до 5 часот наредниот ден, а се забранува и работата на сите угостителски објекти, обложувалници, теретани и фитнес центри. Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција, на која присуствуваа министерот Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски, кажа дека според најновите тенденции кои...

Комисијата за заразни болести предлага полициски час од 22 до 5 часот

Министерот за здравство Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска предложи воведување на полициски час во периодот од 22 часот навечер до 5 часот наутро, на територија на цела држава. Комисијата дополнително ќе се произнесе од кој ден да започне полицискиот час и до кога да трае истиот. „Министерот образложи дека овој предлог на Комисијата е поради...

Комисијата за заразни болести засега без препораки за нови рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести засега не предлага нови рестриктивни мерки. Но, зависно од епидемиолошката ситуација наредниве денови, можно е од следната недела да се воведат дополнителни мерки.  „По заедничките консултации со сите членови на Комисијата, попладнево одлучија дека нема да дадат препорака за нови рестриктивни мерки. Комисијата за разгледување на нови дополнителни мерки ќе одлучува на состанокот во понеделник, за...

Стојанов: Нема дисциплина, можно е да се намали работното време на кафичите

Минатата недела, но и оваа, бројките покажуваат дека ковид-19 се шири, а тоа е причина да се вратат благи рестриктивни мерки, вели епидемиологот д-р Александар Стојанов, директор на Центарот за јавно здравје-Скопје. Според евиденцијата, бројот на смртни случаи е загрижувачки висок, а не опаѓа ниту бројот на новозаразени пациенти, што зборува дека ширењето на вирусот не стивнува. - Ситуацијата е...

Филипче: Очекувавме дека луѓето ќе заминат за продолжен викенд, но мора да ги почитуваат мерките

Кога има продолжен викенд, секако се очекува луѓето да заминуваат надвор од Скопје, но колку и да заминуваат, мора да ги почитуваат мерките. Мора да научиме да живееме со ова и понатаму. Ние во следните чекори планираме и отворање на хотелите. Така што, овие мерки за носење маска, миењето раце и дистанцата се универзални. Ова го кажа денеска на прес-конференција...

Филипче: И после 100 прес-конференции и апели, има граѓани кои не ја прифаќаат реалноста

Вирусот не е шега и нема да замине додека не прифатиме дека е закана за секој кој не ги почитува мерките. И после 100 oдржани прес-конференции и повторени апели и пораки, еден дел од граѓаните одбива да ја прифати реалноста дека вирусот е сериозна закана, истакна пред малку на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче кој информираше за новите...

Предлог за цел викенд во карантин за Скопје, Штип, Куманово и за Тетово

Во претстојниот продолжен викенд, забрана за движење, односно полициски час, да има од четврток (4 јуни) од 21:00 часот до понеделник (8 јуни) до 05:00 часот наутро, и тоа во сите скопски општини, како и во Куманово, Липково, Штип, Тетово, Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце. Ова е одлуката која во форма на предлог е дадена на усвојување во Владата,...

За едно деноноќие 101 нов случај на Ковид-19, можно затворање на одредени општини

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат во Министерството за здравство. Најголем број од новозаразените се во Скопје - 59 лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 84-годишен пациент од Прилеп, хоспитализиран на 17 мај. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово (75г) примен на 24...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...