fbpx
Таг: решенија

таг: решенија

Обвинителството поднесе жалби на одлуката за суспендирање на „бомбите“

Основното јавно обвинителство, до истекот на предвидениот рок, поднесе жалби на одлуката на судијата на предходна постапка да ги суспендира, односно да ги прогласи за неважечки како докази снимките од прислушуваните разговори што ги објави опозицијата. Од Основниот суд Скопје 1 денеска соопштија дека Основното јавно обвинителство обжалило „вкупо 21 решение на судијата на претходна постапка кој одлучуваше по однос...

МПМ ги намали платите, новинарите излегоа на протест

Новинари од редакциите на трите дневни весници во издание на „Медиа принт Македонија“ („Дневник“, „Утрински весник“, „Вест“) денеска, точно напладне, излегоа на протест пред просториите на компанијата за да го искажат своето незадоволство и револтот од одлуката на менаџментот да ги намали платите на вработените. Одлуката стапила на сила денеска, а со неа скалесто се намалуваат платите за 30, 20...

Хотелиерите бараат да се почитува забраната за издавање станови на туристи

Хотелиерите и граѓаните на Охрид бараат да се почитува забраната за издавање станови на туристи во згради за живеење. Во согласност со измените во Законот за угостителска дејност, општините не смеат да издаваат нови решенија за станоиздавачи во колективни станбени згради за живеење. Во најголемиот туристички центар во земјата, Охрид, такви има 420. На десетици од нив им се...

Коѕиас оди во посета на Софија

Грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕиас, денеска заминува за Софија. Коѕиас утре ќе има средби со неговиот бугарски колега Даниел Митов и со претседателот Росен Плевнелиев. Шефот на дипломатијата ќе го посети и бугарскиот парламент, каде ќе има средба со претседателката на собранието, Цецка Цачева, а ќе се сретне и со Советот на грчки бизнисмени во Бугарија и со Советот...

Тематска конференција на СДСМ за проблемите во земјоделството

Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство на СДСМ одржала тематска конференција за актуелните состојби во земјоделството, на која учестувале претставници од повеќе општински организации на партијата, информираат преку соопштение од СДСМ. На конференцијата се разговарало за клучните проблеми во земјоделството, односно, како што соопштуваат од партијата, за „неправедната распределба на државното земјоделско земјиште, за слабиот откуп на земјоделските производи, за...

Битолската болница почна со вработување на волонтерите

Преку 120 волонтери ангажирани во битолската клиничка болница од денеска, па во наредните неколку месеци, етапно ќе бидат вработени со решенија на неопределено време. Вработувањата ќе се реализираат во три фази, а денеска околу една третина од нив ќе ги потпишат решенијата, информираат од прес-службата на болницата. Како куриозитет, во битолската болница има волонтери кои се дел од персоналот речиси две...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...