fbpx
Таг: решенија

таг: решенија

Април 2016 година – нов глобален температурен рекорд

Температурата во април годинава на глобално ниво била повисока за 0,25 Целзиусови степени од онаа измерена истиот месец во 2010 година, што е нов глобален температурен рекорд, покажуваат податоците на американската агенција за аеронаутика и вселена - НАСА. Со ова, како што пренесува „Би-би-си“, април е седмиот месец по ред што ги урива досегашните глобални температурни рекорди. Претходно месеците февруари и март...

Андоновски: УБК максимално будно ги следи протестите

Мора да бидеме максимално будни и да ги анализираме сите информации, вклучувајќи ги и тие што укажуваат дека во протестите (на граѓанската иницијатива „Протестирам“, против одлуката на претседателот Иванов за аболиција, н.з.) се вклучени или дека се оркестрирани од странски државјани, вели во интервју за порталот „Прес 24“, директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Љупчо Андоновски. На прашањето како УБК...

Спасовски: Владата создаде услови за пуч во МВР

Владата создаде услови за извршување пуч во МВР, изјави денеска на прес-конференција министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој истакна дека е оневозможен од страна на Владата да раководи со Министерството, „во овие исклучително тешки моменти за државата“ и да одговара за „последиците од ваквиот свесно креиран хаос во министерството“. - Владата, од неразјаснети за мене причини, не ја испочитува мојата...

МВР: Чавков го доставил избирачкиот список до ДИК без потпис на Спасовски

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Чавков, вчера до Државната изборна комисија (ДИК) испратил допис за доставување на криптирано цеде со избирачки список за потребите на комисијата, но без потпис на министерот Оливер Спасовски, соопшти попладнево МВР. Со ова, како што стои во соопштението, бил прекршен ставот 3 од членот 46 од законот за измена на Законот за влада, според кои...

Шилегов: Владата поништи 448 решенија донесени од министерот Спасовски

„Владата донела одлука со која се поништуваат сите 448 решенија што ги донел министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Во формулација, која е надвор од законот, се вели „се забранува министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, да носи какви било решенија од правна, финансиска и кадрова природа без притоа потписник да биде и дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Чавков“, изјави...

Чавков: МВР работи нормално, владата ги исправи незаконските постапки на Спасовски

Министерството за внатрешни работи функционира нормално бидејќи овластувањата и надлежноста на министерот не се доведени во прашање туку доведени се во прашање со одлука на Влада само оние незаконски решенија и акти што тој ги има донесено од ноември, минатата година, досега, изјави дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Чавков. Според Чавков, решенијата донесени од министерот за внатрешни работи,...

Спасовски до Димитриев: Со самовластието и со хаосот ја продлабочувате политичката криза

Одлуката на Владата за укинување на решенијата донесени од Министерството за внатрешни работи во периодот од 11 ноември минатата година до 7 април годинава е донесена во нелегитмина постапка, надвор од законите и од деловникот за работа на владата, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во отвореното писмо до техничкиот премиер Емил Димитриев. Спасовски истакнува дека информацијата по која Владата...

Владата ги поништи сите решенија на министрите од СДСМ

Сите решенија што ги донеле министрите на СДСМ во периодот од 11 ноември минатата година до 7 април годинава, Владата ги поништила на вчерашната седница на барање на дополнителните заменици министри од ВМРО-ДПМНЕ, Митко Чавков и Диме Спасов, информираат од Владата. Во соопштението пишува дека во согласност со член 30, став 2 од Законот за влада, Владата има право и должност...

ДИК ќе ја послуша ДЗЛП, ама ќе ги обжали решенијата пред Управен суд

Државната изборна комисија (ДИК) на вечерашната седница донесе одлука да постапи по двете решенија на Дирекцијата за заштита на личните податоци (ДЗЛП), односно да го повлече од својата интернет-страница списокот со спорни 89.000 гласачи за теренска проверка, како и избирачкиот списокот со вкупниот број на гласачи. Истовремено, како што пренесува „Телма“, членовите на ДИК одлучиле до Управниот суд да поднесат...

ДЗЛП: ДИК да не ги објавува сите лични податоци во избирачкиот список

Дирекцијата за заштита на личните податоци по службена должност извршилa вонреден инспекциски надзор во Државната изборна комисија (ДИК) по однос на објавувањето на личните податоци од Избирачкиот список на нејзината веб-страница и издала две привремени решенија. Од ДЗЛП велат дека со едното од решенијата се забранува ДИК да обезбедува електронски пристап до личните податоци во Избирачкиот список објавен на веб-страната,...

Спасовски: Членките на ЕУ да дадат прецизни насоки за да се избегнат тензии на границите

Република Македонија очекува од земјите-членки на Европската Унија да дадат јасни и прецизни насоки во врска со бројот на мигранти што се спремни да ги прифатат, што ќе доведе од намалување на тензиите на граничните премини. Ова го истакнал министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на денешната средба во Скопје со делегацијата на Комитетот за европски прашања на холандскиот...

Спасовски очекува мудра одлука на ЕУ за мигрантската криза

Ние ќе можеме да примиме толку бегалци колку што ќе можат да примат другите земји од западно-балканската рута, Србија, Хрватска и понатаму, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, при денешната поста на Прифатниот центар „Вунојуг“ кај Гевгелија, со неговиот чешки колега, Милан Хованец. Спасовски вели дека се очекува земјите членки на Европската Унија да донесат мудра и соодветна одлука...

СЈО: Јанкулоска штанцала лични карти, Божиновски рекетирал фирми, а Јанакиески остварувал на терен

Основниот суд Скопје 1 ги објави решенијата со кои како неосновани ги одби барањата и жалбите на Специјалното јавно обвинитество (СЈО) за одредување притвор на осомничените во акцијата „Титаник“. Од материјалот објавен од судот може јасно да се видат причините поради кои СЈО барало притвор, како и детали за улогите на главните осомничени во акцијата - поранешните министри за внатрешни работи...

Спасовски: Чавков лаже, крши закони и се однесува како судија на Управниот суд

Тоа што го зборува дополнителниот заменик-министер Митко Чавков е лага, обвини денеска на прес-конференција, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во врска со одлуката на Управниот суд за решенијата што тој ги донесе пред Нова година, меѓу кои и тие за разрешување на началниците на пет сектори за внатрешни работи. Според Спасовски, Управниот суд не ги укинал решенијата туку донел само...

Управниот суд привремено ги поништил и решенијата на Спасовски за разрешување началници

Управниот суд донел одлука да ја прифати тужбата на дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Чавков, и привремено да ги стави надвор од сила сите 29 решенија што министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, ги донесе пред Нова година, пренесуваат медиумите. Дел од решенијата кои се привремено поништени се однесуваат на разрешување началници на секторите за внатрешни работи во Скопје, Битола, Охрид,...

Управниот суд привремено ги поништи решенијата на Ременски за разрешување директори

Управниот суд донесе одлука со која привремено ги поништи решенијата за разрешување на директорите на центрите за социјална работа и на јавните установи од страна на техничката министерка Фросина Ременски. Во решението за привремена мерка се забранува на министерот за труд и социјална политика, Ременски, да презема дејства во врска и по повод донесените решенија за разрешувања на директор и...

Ременски: Директорите што потпишаа менаџерски договор не се разрешени

Пет од вкупно 28 директори на кои им бил понуден менаџерски договор не се разрешени затоа што уредно ги потпишале менаџерските договори и ја исполниле својата законска обврска за склучување менаџерски договор со министерот за труд и социјална политика, истакна денеска на прес-конференција Фросина Ременски, министерка за труд и социјална политика. - Разешувањето на директорите е направено поради неисполнување на...

Дисциплински мерки против 59 вработени во МВР во декември

Во текот на декември минатата година, по спроведена дисциплинска постапка, донесени биле 59 решенија против исто толку вработени во Министерството за внатрешни работи (МВР) поради сторени повреди во работењето, соопшти денеска МВР. Како што информираат оттаму, на 46 вработени им била изречена парична казна, на петмина - писмено предупредување, за четворица вработени одредена е мерка запирање на постапката, двајца се...

Издадени 326 одобренија за градба, што е за 35,3 проценти повеќе од лани

Во октомври се издадени 326 одобренија за градење, што е за 35,3 проценти повеќе во однос на истиот месец од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 5.050.934.000 денари, што е за 52,9 проценти повеќе во однос на истиот месец од претходната година. Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 187...

Тетовци нудат предлози и бараат решенија од властите за проблемите во градот

Формирање центар за бесплатна правна помош за жртви од семејно насилство, општинска помош за поставување спомен-плочи на загинати бранители и цивили од воениот конфликт од 2001 година, мерки за заштита од загадување на воздухот. Ова се само дел од предлозите и од барања на тетовци кои денеска беа упатени до локалната самоуправа на форумот организиран од Националниот демократски институт. Градоначалничката...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...