fbpx
Таг: Републиканска партија

таг: Републиканска партија

Републиканецот Кевин Мекарти избран за претседател на Претставничкиот дом

Кевин Мекарти, член на Републиканската партија во САД, денеска беше избран за претседател на Претставничкиот дом во Конгресот, по неколкудневни преговори и неуспешни гласања во најдолгата битка за оваа позиција во последните 164 години. За да ја оствари победата, Мекарти мораше да направи серија отстапки на барањата на  конзервативното крило во партијата, потег што остави незадоволство кај умерените членови...

Избори во САД: Демократите ја задржаа контролата врз Сенатот по клучната победа во Невада

Демократската партија во САД ја задржа контролата врз Сенатот по најавата дека клучната битка во Невада ќе заврши во нивна полза, со што се зацврстува настапот на Демократите на среднорочните избори, откако партијата во голема мера ги надмина очекувањата. Демократската сенаторка Кетрин Кортез Масто го победи републиканскиот противкандидат Адам Лаксалт, поранешен државен јавен обвинител кој беше поддржан од поранешниот американски...

Контролата на Конгресот и понатаму неизвесна, Демократите изненадувачко силни на изборите

Контролата на американскиот Конгрес останува избалансирана меѓу двете водечки партии во САД, а Демократската партија покажа изненадувачка сила победувајќи ги Републиканците во серија конкурентни трки и пркосејќи им на очекувањата дека високата инфлација и нискиот рејтинг на претседателот Џо Бајден ќе ја повлечат партијата надолу, пишува Асошиејтед Прес. Демократот Џон Фетерман направи пресврт во Пенсилванија чие место во Сенатот досега...

Избори во САД: Броењето на гласовите трае, трката на Демократите и Републиканците е тесна

Тесна трка на изборите за Конгресот на САД, која засега не ветува огромна победа на Републиканската партија. Гласовите од вчерашните избори се бројат низ американските сојузни држави, но актуелните резултати покажуваат изедначена трка на изборите за Сенатот (Горниот дом на Конгресот, односно парламентот на САД), додека Републиканците засега имаат повеќе претставници во Претставничкиот дом (Долниот дом). Според Си-ен-ен, Демократите и...

Конгресот ќе го отповикува Трамп, но за неговото отстранување од власт конечниот збор е на Сенатот

Се очекува Претставничкиот дом (Долниот дом) на Конгресот на САД денеска да го отповика од функцијата американскиот претседател Доналд Трамп, на само една седмица пред истекот на неговиот мандат. Причината се неговите изјави кои минатата седмица доведоа до насилствата и упадот во Конгресот, при што пет луѓе ги загубија животите. Инаку, вчера Претставничкиот дом исто така изгласа Резолуција со...

Републиканците не можат да обезбедат мнозинство за укинување на „Обамакер“

Републиканските нацрт-реформи во здравствениот систем на САД повторно се блокирани поради несогласување меѓу членовите на републиканското мнозинство во Горниот дом на Конгресот. Ова, како што оценуваат агенциите, е уште еден удар за американскиот претседател Доналд Трамп, кој во текот на изборната кампања ја ветуваше реформата. Двајца сенатори вчера изјавиле дека нема да ги поддржат реформите, со што вкупно четворица од...

Трамп утре ќе го објави името на својот кандидат за потпретседател

Неофицијалниот републикански кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, најави дека утре ќе го објави името на својот кандидат за потпретседател на државата на претстојните претседателски избори. Трамп синоќа на „Твитер“ напиша рече дека името на потпретседателскиот кандидат ќе го објави во Њујорк и додаде дека „деталите следуваат“. Тој, неговите повозрасни деца и клучните соработници од почетокот на неделава имаат...

Трамп ги повика републиканците на единство

Извесниот кандидат на Републиканската партија за претседател на САД, Доналд Трамп, ги повика републиканците на единство. Тој ги предупреди дека нивните места во Конгресот би можеле да бидат во опасност ако не го поддржат. Обраќајќи се на илјадници луѓе на митингот во Тампа, Флорида, Трамп го нарече Мит Ромни, претседателскиот кандидат на републиканците на претходните избори, „камено ладен губитник“ затоа што не...

Трамп доби доволно делегати за номинација за претседател на САД

Милијардерот Доналд Трамп го достигнал потребниот број на делегати потребни за да биде избран за кандидат за претседател на САД од Републиканската партија, јавуваат светските агенции. Трамп, според информациите, има 1.238 делегати, еден повеќе од што е потребно за да ја добие кандидатурата на партиската конвенција која треба да се одржи во јули во Охајо. Според правилата, потребно е мнозинство од...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...