fbpx
Таг: Република Северна Македонија

таг: Република Северна Македонија

Ковачевски – Гир: Северна Македонија е на линија на Европската Унија за Украина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски придружуван од заменик на претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ, се сретна со Дејвид Гир, амбасадор и шеф на Делегацијата на ЕУ во земјава, соопштија од владината прес-служба. На состанокот беше поздравено лидерството на Владата и брзата реакција за ситуацијата во Украина. „Премиерот Ковачевски ја потврди позицијата на Република Северна...

Советот за безбедност на седницата дискутираше за тензиите на украинско-руската граница

Безбедносната состојба во земјата е стабилна и засега нема индиции кои би укажувале дека би можело да дојде до загрозување на територијалниот интегритет и суверенитет на Република Северна Македонија. На денешната седница на Советот за безбедност се дискутираше за тензиите во поширокиот регион, поточно на украинско-руската граница. Претседателот Стево Пендаровски рече дека земјава ги направила сите подготовки за можните...

Про-руската партија на Јанко Бачев како дел од притисокот на ВМРО-ДПМНЕ кон малите партии

Отворено про-руската вонпарламентарна политичка партија на Јанко Бачев, испрати соопштение до јавноста насловено како „Единствена Македонија до ДС, ЛДП, ДОМ и ВМРО-НП: Ако вистински сакате една изборна единица зграпчете ја шансата од ВМРО-ДПМНЕ“. Тие ги повикуваат Демократски сојуз на чело со Павле Трајанов, Демократска обнова на Македонија со Маја Морачанин, Либерално-демократската партија со Горан Милевски и ВМРО-Народна партија со Љубчо...

Пендаровски: Северна Македонија е позитивен пример на функционална мултиетничка демократија

Република Северна Македонија е позитивен пример на функционална мултиетничка демократија во однос на почитувањето и унапредувањето на правата на различните заедници, како и во пристапот на градење толеранција и доверба, во согласност со вредностите и заложбите на ОБСЕ, истакна претседателот Стево Пендаровски на средбата со амбасадорот и високиот комесар на ОБСЕ за национални малцинства, Каират Абдрахманов. На средбата беа разменети...

ДЕМАНТ: При пречек на странски државници секогаш се интонираат кратките инструментални верзии на химните

Владата на Република Северна Македонија најостро ги демантира дезинформациите дека намерно се изоставени одредени делови односно стихови од химната на Северна Македонија за време на посетата на бугарскиот премиер, Кирил Петков. Од Владата велат дека, согласно воениот и државен протокол, при пречек на странските државници на највисоко ниво секогаш и без исклучок Воениот оркестар на АРМ интонира инструментални кратки верзии...

ДВ: Преспанскиот договор е новата реалност и за ВМРО-ДПМНЕ тоа е завршена работа?

Во изјава за Дојче веле, повеќе партиски функционери навестуваат дека новите градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ ќе го почитуваат Преспанскиот договор со кој уставното име на земјата се промени во Република Северна Македонија. Како што објави Дојче веле во текст со наслов „Дали ВМРО-ДПМНЕ на мала врата го 'проголта' Преспанскиот договор?“, двајца функционери на опозициската партија посочиле дека за ВМРО-ДПМНЕ Преспанскиот договор...

Бектеши-Качка: Наскоро во Украина ќе се извезуваат македонски производи без царина

На третата седница на меѓувладината комисија според Договорот за македонската влада и украинската влада за трговска и економска соработка, со која претседава министерот за економија Крешник Бектеши и заменик министерот за економски развој, трговија и земјоделство на Украина, Тарас Качка, договорено е нашите производите од земјоделско-прехранбениот сектор да се извезуваат без царина или со намалена царина. За тоа е...

Северна Македонија денеска за првпат ќе учествува на Самитот на НАТО како полноправна членка

Денеска во Брисел се одржува Самит на НАТО, на кој за првпат ќе учествува Северна Македонија како полноправна членка на НАТО. Нашата држава ќе ја претставува премиерот Зоран Заев, а во делегацијата се и министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерката за одбрана Радмила Шекеринска. „ Рамо до рамо со нашите сојузници, целосно сме посветени на колективната безбедност. Затоа...

Истражување: Земјава е лидер во регионот според потрошувачката на цигари по пушач

Република Северна Македонија е меѓу првите 10 земји во светот врз основа на преваленца на пушење и вкупниот број испушени цигари дневно по пушач. Податоците на Аналитика покажуваат дека процентот на пушачите (преваленцата) во однос на вкупниот број на жители, во РСМ изнесува 48,4 отсто. За споредба, во европските земји, преваленцата на пушење е далеку пониска. Во ЕУ просекот...

Драган Тилев: Северна Македонија пред 25 години беше прва земја во регионот што потпиша договор со ЕУ

Државниот советник во Секретаријатот за европски прашања, Драган Тилев, го следи патот на Северна Македонија кон Европската унија уште од 90-тите. Во интервју за Порталб.мк, тој потсетува дека Северна Македонија е првата земја во регионот која во 1995 година потпиша договор за соработка со Европската унија. Според него, во ноември 2020 година се очекува да се отворат првите поглавја...

Заедничките гранични контроли на преминот Табановце – Прешево на чекор до реализација

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за ратификација на Договорот меѓу нашата и српската влада за воспоставување на заеднички контроли на граничниот премин Табановце - Прешево. „Претседателот Пендаровски смета дека воспоставувањето на заедничките контроли позитивно ќе придонесе за натамошното унапредување на билатералната комуникација меѓу Република Северна Македонија и Република Србија, и ќе...

Повеќе од половина земји-членки на НАТО го ратификуваа протоколот (инфографик)

Повеќе од половина земји-членки на НАТО го ратификуваа протоколот за пристапување на Македонија кон Алијансата. Германија е најновата, 16-та земја, од вкупно 29 членки на Организацијата на северноатлантскиот договор, која го ратификуваше протоколот - анекс на оригиналниот Вашингтонски договор со кој во 1949 година е основан воениот сојуз. Протоколот за пристапување на Македонија на 6 февруари во Брисел, во седиштето на...

Таблата на Богородица доби налепница Република Северна Македонија (галерија)

Царинската управа денеска на граничниот премин Богородица со Република Грција залепи налепница на таблата на која го пишува новото уставно име на државата - Република Северна Македонија. Во рок од три дена Царинската управа треба да постави табли и на останатите гранични премини, државната граница на Република Северна Македонија и на двата аеродроми во Република Северна Македонија. Директорот на Царинската управа,...

Првите пари со новото име во 2020, а првите пасоши на крајот на 2019 година

По оддржаниот прв состанок Меѓуресорската работна група за извршување на обврските од Преспанскиот договор, донесе одлуки во врска со потребните мерки и активности за извршување на обврските на Република Северна Македонија со индикативни временски рокови за нивна реализација. „Царинската управа треба да стави налепници на таблите на граничните премини, државната граница и на двата аеродроми во рок од три дена....

Википедија побрза да го менува името на Македонија во Северна, па се пишмани

Најпознатата интернет енциклопедија на денешнината, Википедија, од ратификувањето на Преспанскиот договор во грчкиот парламент во петокот, за само два-три часа почна да менува некои статии на англиски јазик во кои се користи името Македонија. На местото на „Македонија“ веднаш се пишуваше „Северна Македонија“ (North Macedonia) Но потоа набргу со интервенции на некои од уредниците на верзијата на англиски јазик,...

Ахмети: Албанците се на нивното место и во нивната држава

Во Република Македонија, живеат Македонци, Албанци, Турци, Срби, Власи… Ние сме дел од Уставот на РМ и нема никаква дилема дека Албанците се во нивното место и во нивната држава, рече вчера претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во емисијата „Патот кон“ на Алсат-М, одговарајќи на новинарско прашање, дали името Република Северна Македонија го одразува и идентитетот на сите Албанци. Тој...

Договорот помеѓу Македонија и Грција топ тема во грчките и светските медиуми

Светските медиуми на своите веб-страници известуваат за постигнатиот договор на премиерите на Грција и Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, притоа пласирајќи ја веста најчесто меѓу првите три главни вести. „Си-ен-ен“ во статија под наслов „Македонија постигна договор за промена на името со Грција“ пласирана во рубриката „Патувања“ пишува дека луѓето што сакаат да ја посетат Македонија ќе треба пред...

Република Северна Македонија со македонски јазик и идентитет, велат грчките медиуми

Грчките медиуми, веќе објавуваат точки од наводниот договор за името што го постигнале македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Како што тврдат медиумите, договорено е името Република Северна Македонија (на англиски Republic of North Macedonia) за севкупна употреба. Употребата на придавките македонски пред државјанството и јазикот се задржува и гарантира. Посебна комисија ќе го договора користењето на трговските заштитни марки...

Штајнмајер: Германија е овде за поддршка на Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер кој престојува во официјална посета на земјава. Покрај тет-а-тет средбата,...