fbpx
Таг: Репортери без граници

таг: Репортери без граници

Репортери без граници: С.Македонија за 33 места погоре на Индексот за слобода на медиумите [инфографик]

С. Македонија годинава се наоѓа на 57 место на Светскиот индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници и бележи скок од 33 места погоре во споредба со 2021 година. Нашата земја, заедно со Црна Гора, бележи најголем скок од регионот на Балканот во однос на рангирањето за слободата на медиумите. Црна Гора во годинешново рангирање бележи раст...

„Репортери без граници“ денеска ја отвори онлајн платформата „Иницијатива за новинарска доверба“

Новата онлајн платформа „Иницијатива за новинарска доверба“ денеска беше отворена од организацијата „Репортери без граници“, која што ќе им овозможи на медиумите ширум светот да ја проверат, претстават и промовираат усогласеноста на нивните уредувачки процеси во согласност со најдобрите практики. Во нивното соопштение се наведува дека платформата претставува радикален и иновативен чекор напред во борбата против дезинформациите. Он-лајн платформата е...

Метаморфозис го честита Светскиот ден на слобода на медиуми, најголем предизвик останува инфодемијата

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на слобода на медиумите - 3 Мај, кој се одржува 28 година по ред. Фондацијата Метаморфозис им го честита овој ден на новинарите, медиумските работници, и на сите борци за слобода на изразување кои се залагаат за целосно почитување на човековите права. Слободните и професионални медиуми имаат клучна улога во обезбедувањето на знаење и глас...

Македонија годинава две места погоре на Индексот за слобода на медиуми на Репортери без граници [инфографик]

Северна Македонија се наоѓа на 90-тото место на Индексот за слобода на медиуми за 2021 година на Репортери без граници. Земјава во споредба со лани напредуваше за две места погоре на рангирањето. Во споредба, пак, со 2014 година, кога е најшата најлоша позиција во историјата, сме напреднале за 43 позиции. И покрај ова, според слободата на медиумите се...

Меѓународните новинарски организации реагираат на црната кампања на српските власти против КРИК

Црната кампања која ја започнаа провладините таблоиди во Србија против редакцијата на КРИК доведе до реакција на меѓународните новинарски организации. Невистинитите поврзувања на новинарите од овој критички медиум кон властите во Белград со криминалната група на неодамна уапсениот Вељко Беливук претставуваат бесрамна и опасна кампања, јавува КРИК.рс. Европската федерација на новинари (EFJ) во заедничкото соопштение со уште пет други меѓународни...

„Репортери без граници“: 387 новинари зад решетки на крајот од 2020 година

На историско високо ниво е бројот на новинари што се наоѓаат во затвор, објави „Репортери без граници“. На крајот од 2020 година, 387 новинари се наоѓаат во затвор низ светот, што е за само 2 помалку во споредба со периодот од пред 12 месеци. Дури 61 отсто од нив, се наоѓаат зад решетки во една од следниве пет земји:...

Радио Слободна Европа по 17 години се врати со емитување на програма во Унгарија

Радио Слободна Европа на 8 септември годинава отпочна со повторно емитување на радио програма во Унгарија. По 17 години пауза, граѓаните на Унгарија можат повторно на својот јазик да слушаат објективно известување засновано на факти во земјата што беше сведок на намалување на медиумскиот плурализам и на дезинформации што го деградираа информацискиот пејсаж. „Имаме одличен тим на локални новинари решени...

АНКЕТА: Колкави се примањата на новинарите и медиумските работници?

Голем дел од новинарите и медиумските работници во земјава имаат примања што се далеку под просечната плата во Северна Македонија, иако имаат високо образование. Дури 67 отсто од новинарите одговориле дека не се задоволни од платата и хонорарот, при што 35 отсто од медиумските работници одговориле дека заработуваат од 15.000 до 20.000 денари месечно, покажува анкетата спроведена на 150...

Владата и ССНМ се разидоа за извештајот на „Репортери без граници“

Кон крајот на април „Репортери без граници“, го објави извештајот за состојбата со слободата на медиумите во светот, во кој Северна Македонија е рангирана на 92. место, од вкупно 180 земји. Тие сметаат дека нашата земја во последната година има забележано мал напредок во поглед на медиумските слободи споредено со 2019 година, кога бевме рангирани на 95 место. Најлошо рангирани...

Цензурата и автоцензурата го „намалија“ индексот на слободата на медиумите во Албанија

„Унапредување на слободата на изразување и медиумите се наши итни приоритети“, истакна премиерот на Албанија, Еди Рама во неговиот говор. пред Советот за безбедност на ОБСЕ на 6 февруари 2020 година. „За довчерашните тепачи и уценувачи на весници, новинари и медиуми, кои зборуваат во име на нивната слобода... ќе дојде ден за судење“, ја обвинуваше Рама опозицијата во земјата, на...

„Репортери без граници“: Македонија е на 92. место според слободата на медиумите веднаш зад Албанија, Косово и Грција

Според Светската листа на слобода на медиумите за 2020 година што ја изготвува невладината организација „Репортери без граници“ во Париз, Македонија за една година се искачи на три места погоре и сега е на 92-то место, со оценка 31,28 поени. Во делот за Македонија насловен „професијата се организира“, се наведува дека „владата не го смени законот за јавни медиуми, а...

„Репортери без граници“ бараат заштита на медиумите за време на пандемијата

„Репортери без граници“ (РСФ) ги повикаа националните и европските институции да ги заштитат медиумите додека ја исполнуваат својата јавна мисија во ризичните услови на пандемијата Ковид-19, кога новинарите стануваат колатерални жртви на напади од различни непријатели на слободата на печатот – вклучително и некои влади, кои, како што се посочува, ја користат вонредната ситуација за да се пресметаат со...

Меѓународните новинарски организации со осуда за обидите на Албанија да ја попречи слободата на медиумите

И покрај јавниот револт, власта во Албанија се обидува да ги протурка многу проблематичните медиумски закони, со што се создава огромен ризик за загрозување на слободата на печатот, реагираат европските и светските новинарски асоцијации. Европската федерација на новинари (European Federation of Journalists - EFJ), Репортери без граници (Reporters Without Borders - RSF), Европскиот центар за слобода на печатот и медиумите...

ЗНМ: Да се расчистат нападите врз новинарите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска во Скопје организираше одбележување на Меѓународниот ден за прекинување на неказнивоста на злосторствата против новинарите. Претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски, се обрати и до граѓаните, но и до политичките партии и институциите на државата и правосудството. - Првата порака ја упатуваме до јавноста, граѓаните, како и до политичките партии дека новинарите не треба...

Остри критики за мерките на албанската влада против дезинформациите

По безмалку 11 месеци жестоки критики од новинарите, здруженијата и меѓународните организации, спорните закони кои, според опонентите, негативно ќе повлијаат на работата на новинарите и на слободата на говорот во Албанија, во текот на месецов се очекува да се најдат на гласање во парламентот. Случајот започна во декември 2018 година, кога премиерот на Албанија Еди Рама најави мерки против дезинформирањето....

РБГ: Само девет отсто од човештвото со пристап до слободно новинарство (инфографик)

На Светскиот ден на слободата на медиумите, „Репортери без граници“ (РБГ) денеска алармираше дека само девет отсто од човештвото живее во земја во која нивото на слободата на масмедиумите е добро или задоволително. Тоа е пад за цели 11 отсто во последните пет години, порача меѓународната организација која се бори за слободата на новинарството. „Само девет отсто од човештвото живее...

Владата за извештајот на „Репортери без граници“: Отвореноста и транспарентноста даваат резултати

Владата го поздрави напредокот на земјата на листата на медиумски слободи што секоја година ја прави организацијата „Репортери без граници“. „По стагнацијата и падот на медиумските слободи во годините пред 2017, овој напредок е сигурен показател дека преземените мерки и активности во делот на концептот за отворена влада, преку подобрување на степенот на транспарентноста и преку демократизацијата на медиумскиот амбиент,...

Скок од 14 места за Македонија на индексот за слобода на медиумите (инфографик)

Нашата земја е на 95-то место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на „Репортери без граници“ (РСФ), скокајќи 14 места во однос на претходниот извештај за 2018 година и со тоа се пласираше подобро и од соседна Бугарија, која е членка на ЕУ, а е на 111 место. Главна забелешка на „Репортери без граници“ за Македонија оваа година...

„Репортери без граници“ со ново видео повикува на борба против лажните вести

Одбележувајќи го 3 Мај, Светскиот ден на слободата на медиумите, меѓународната организација „Репортери без граници“ почна нова кампања со видео за борба против лажните вести, под етикетата #FightFakeNews. Во видеото се споредува штетата што на луѓето ја нанесуваат фалсификуваните фармацевтски и индустриски производи со политичките штети што произлегуваат од лажните вести и информации. „За разлика од ваквите фалсификати, чиешто влијание врз...

„Репортери без граници“: Омразата кон новинарството е закана за демократијата

Македонија, според Индексот на слобода на медиумите во светот за 2018 година на „Репортери без граници“ се наоѓа на 109. место, што е скок за две позиции од минатата година, кога била на 111. место. Според извештајот насловен „Омразата кон новинарството е закана за демократијата“, во светот расте анимозитетот кон новинарите и непријателското расположение кон медиумите, поттикнато од политичките водачи...

Претседателот Пендаровски со апел да се протестира достоинствено и без насилство

Претседателот Стево Пендаровски по синоќешниот инцидент кај плоштадот „Скендербег“ утрово испрати соопштение во кое наведува дека е неприфатливо користење на насилство и поттикнување насилство во политички цели. „Настанот кој се...