fbpx
Таг: репортажа

таг: репортажа

„Шорткат“ денеска со репортажа од Португалија, бевме во најстарата банка за храна

Екипата на „Шорткат“ летово беше во посета на Португалија, од каде што за најновата епизода што ќе се емитува денеска носиме репортажа за најстарата банка за храна во оваа земја, која што се бори против фрлањето на храна во отпад и за спречување на гладта меѓу луѓето. Во „Шорткат“ ќе може да се информирате и за онлајн дебатата „Младите и...

РЕПОРТАЖА: Банките за храна во Португалија можат да прехранат до 4 отсто од целокупното население [фото]

Португалија има над 10 милиони жители и дури 21 банка за храна (food-banks), кои можат да прехранат до 4 отсто од целокупната популација на оваа земја-членка на ЕУ. Нивната главна цел е да се борат против фрлањето на разните видови на храна како отпад, а обезбедените вишоци од разни оператори на храна да ги насочат кон оние на кои...

РЕПОРТАЖА: Лисабон – град на шармантните стари трамваи и модерно метро [галерија]

Лисабон со право е една од најпосакуваните туристички дестинации во Европа поради богатото културно-историско наследство и неодоливата гостопримливост на неговите жители, збогатена со фактот дека градот е лоциран на брегот на Атланскиот океан. Сепак, едно парче од мозаикот што го прави Лисабон незаборавно место за патување е високоефикасниот и разновиден јавен превоз, кој е неизоставен дел од функционирањето на...

Светски ден на пчелите: Подарете ѝ љубов и внимание, пчелата ќе ви возврати многу повеќе

„Не плашете се, сега се разиграни поради топлото време и нема да ви направат ништо сѐ додека не се почувствуваат вознемирено, а се разбира имате и посебен шешир кој ве штити од убоди“, со овие зборови, во пријатна атмосфера, под топлото мајско сонце, од кое бевме заштитени преку специјализиараните шешири за одгледувачи на пчели, го започнавме интервјуто со пчеларот...

Да се биде велосипедист во Скопје значи да си учесник во сообраќајот од втор ред

Исечени столпчиња за заштита на велосипедските патеки, паркирани автомобили на просторот каде што треба да се движат велосипедистите, необележани или несоодветно обележани велосипедски патеки, неискастрени гранки од дрва што висат над патеките, контејнери за отпад на патеките и бројни шајки, стакло, песок и други опасни материи за гумите на велосипедите. Ова е грдата слика од велосипедската инфраструктура во Скопје,...

По возови и железнички станици, украинските бегалци во очај бараат безбедност во земјите од Средна Европа

Преморени, очајни, дел во плач, а дел збунети. Ова е генералната слика за украинските бегалци коишто изминативе недели ги преплавија земјите од Средна Европа. Откако Русија ја започна воената агресија врз Украина, над 3,5 милиони лица се одлучија да ги напуштат своите домови и да заминат во странство. Со гранатирањата, Русија уште во првите денови од инвазијата го затвори авиосообраќајот,...

Нова епизода на „Шорткат“, во фокус зелените проекти предложени од младите за идните градоначалници

Во седмата епизода на емисијата „Шорткат“ се обработуваат две главни теми кои се актуелни периодов. Во пресрет на првиот круг од локалните избори што ќе се одржат на 17 октомври, со еколошкото здружение „Гоу Грин“ и младински активисти говоревме за идеите и проектите предложени од младите за зелени општини, коишто беа доставени до кандидатите и кандидатките за идни градоначалници. Исто...

Шеста епизода на „Шорткат“, во фокус темата за условите за возење велосипед низ Скопје

Емисијата за млади „Шорткат“ и овој четврток ги издвојува најважните вести и настани од изминатата недела. Во најновата епизода известуваме за почетокот на новата академска година, која, исто како и минатата, започна во пандемиски услови. Ги потсетуваме студентите да аплицираат за субвенциониран оброк и за државни стипендии. И покрај ветувањата на властите дека годинава ќе се забрани увозот на користени возила...

РЕПОРТАЖА: Не секоја скопска населба нуди нормални услови за возење велосипед [фото]

Скопје за првпат во својата историја годинава ја надмина должината од 100 километри велосипедски патеки на својата територија, а градските власти се гордеат со податокот дека секоја година успеваат да изградат над 10 километри нови велосипедски патеки во главниот град. Градот Скопје пред две години за прв пат го доби и Планот за унапредување на велосипедскиот сообраќај 2019-2021 година,...

Некогаш царска, Софија сега живее и „се вози“ во 21. век (репортажа)

Според многумина „главната“ софиска улица „Витоша“, односно како што многу почесто ќе чуете од софијанци „Витошка“, во вечерта на денот кога официјално беше соопштено дека во Бугарија пристигнал особено опасниот „индиски“ сој на корона вирусот не оддаваше впечаток дека се случува нешто невоообичаено, а не пак дека во земјата стасала нова опасна закана. Во четвртокот вечерта „Витошка“, која, ако сакате...

РЕПОРТАЖА: Црно ѝ се пишува на пругата Велес-Кочани по завршувањето на новите патишта на Истокот

Од Скопје до Штип со автомобил се стасува за 45 минути по новиот автопат којшто лани беше пуштен во употреба. Наредната година ќе биде отворен целосно за сообраќај и експресниот пат Штип-Кочани, по кој меѓу главниот град и Кочани ќе може да се стигнува за помалку еден и пол час. Источниот дел од Македонија како никогаш досега се гради...

Пештерата „Убавица“во Гостиварско: Величествена пештера, која е толку блиску, а сепак далеку

Примамени од понудата на една од членките на СТЕП - Спелеоклуб „Кораби“, решивме да го прифатиме понудениот предизвик, и од Тетово да отпатуваме за Гостивар, заедно со членовите на СТЕП од Тетово, Хајрулах, сопственик на хотел „Скардус“ и Садик, лидер на брендот „Пеактрип“, од здружението „Просивик“, не знаејќи што всушност нè чека. Сè што имавме слушнато беше мистична пештера,...

„Мета.мк“ помеѓу граѓаните кога стигна веста за првиот ковид-19 пациент во Македонска Каменица

Марија Мицевска има 77 години. Вели дека е особено внимателна, што беше и забележително, затоа што иако се движеше сама по улицата во Македонска Каменица, на носот и устата ја имаше ставено заштитната маска. Кога побаравме да ја фотографираме, ја симна за да ѝ се види лицето. „Послушни сме, внимаваме колку можеме. Младите се послободни, но секој треба прво да...

Добредојдовте во Македонска Каменица, последниот град кој попушти во корона битката

„Ние сме четири пријателки и комшивки и секое утро се собиравме кај некоја во домот или дворот за да пиеме кафе и да си поразговараме. Од кога кажаа дека има вирус, престанавме да си одиме на гости и сите пиеме кафе сами дома“. Вака го започнува разговорот госпоѓа Гуга, откако ги застанавме на улица со нејзината пријателка за да ги...

Напуштените деца во згрижувачките семејства откриваат што е љубов и дом

Неговите слабички испружени рачиња, насмеани очиња и детска срамежлива насмевка ни посакаа топло добредојде во дворот на семејната куќа во околината на Скопје, во еден сончев топол јулски ден, далеку од градската врева и жега. Трчкаше околу нас, видно возбуден дека дошле гости и почека најпрво да седнеме во дебелата сенка под лозницата, во широкиот двор, па застана насмеано...

Српски таблоиди измислија пофалба од „БиБиСи“ за справувањето на Србија со корона вирусот

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

„Вечерњи“ (дез)информира, а читателите го поправаат за животот во Македонија

На сајтот на хрватскиот медиум „Вечерњи лист“ пред два дена се појави репортажа за Македонија, во која може да се најдат и сомнителни и непоткрепени информации кои водат кон дезинформирање на читателската публика.  Иако целата репортажа е правена да изгледа избалансирано, убедливо и живо, преку пренесување епизодни случки и епизодни разговори со случајно одбрани лица (на пример таксист, па некој соговорник во Битола кој тврди дека има...

Бугарски весник со препорака: Охрид е најдобрата дестинација за Велигден

Во новиот викенд-додаток објавен изминатиов викенд, бугарскиот дневен весник „Телеграф“ на две страници објави препорака за своите читатели претстојните велигденски празници да ги поминат на брегот на Охридското Езеро. Текстот како предности на Охрид ги нуди културното наследство, прекрасните глетки и вкусната храна, но истовремено препорачува и други дестинации, како манастирот „Свети Јоаким Осоговски“ крај Крива Паланка и Мавровско...

Сторијата на „Би-би-си“ за македонското малцинство уште бранува во Грција

Андреас Петридес, претседател на Унијата на Македонците е уште еден од низата Грци што влегоа во спор со британскиот јавен радиодифузен сервис „Би-би-си“, по репортажата за етничките Македонци во Грција, но притоа не успева да изнесе вистински аргументи, туку само повторува класични грчки флоскули. Претходно со остри критики врз „Би-би-си“ се нафрли и амбасадорот на Грција во Лондон. Како што...

РТШ снимаше репортажа за Македонците во Мала Преспа

Националната телевизија на Албанија (РТШ) снимила репортажа во Мала Преспа, за тоа како Македонците во овој дел од Албанија го прославуват големиот христијански празник Велигден. - Го снимија финалето во фудбал, кое традиционално секоја година се игра пред Велигден. Потоа бевме на Малиот Остров во Преспанско Езеро во делот на Албанија, каде е црквата „Св.Богородица“, која датира уште од 14...

МЗШВ: Активно се работи за подигнување на електронскиот систем, базата на министерството е сигурна и етапно се враќа во функција

Електронскиот систем на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на 12-ти овој месец беше цел на хакерски напад од меѓународна хакерска група Black Byte. Нападот предизвика блокирање на редовниот работен...