fbpx
Таг: ремдесивир

таг: ремдесивир

Вистиномер: Кои лекови најмногу се користат во битката со ковид-19?

Речиси две години во ковид пандемијата светот се бори со заразата како знае и умее. Здравствените власти ширум светот од почетокот на пандемијата и без постоење на вакцина, се најдоа пред голем предизвик: Како да го третираат коронавирусот?, пишува „Вистиномер“. Подолу го пренесуваме текстот во целост: Набрзо стана јасно дека специфичен лек нема, а дека сите лекарства кои се користат и...

Владата го задолжи Министерство за финансии да обезбеди средства за лекот „ремдесивир“ во борбата против ковид-19

Владата на денешната 16. редовна седница ја разгледа информацијата за имплементацијата на Рамковниот договор за јавна набавка на лекот „ремдесивир“ прифатен во терапијата на ковид-19, со постапка за набавка преку Договорот за заеднички набавки склучен со Европската комисија и обезбедување на финансиски средства, информираат од таму. Воедно, Владата донела заклучок да го задолжи министерот за здравство да го потпише и...

Македонија добива побрз пристап до лекот за третман на ковид-19, „Ремдесивир“

Преку Европската Унија нашата земја добива брз пристап до лекот за третман на ковид-19 „Ремдесивир“, информира Владата. Европската комисија потпиша договор со фармацевтската компанија „Gilead“ за набавка на 500.000 дози од „Veklury“, бренд името на лекот „Ремдесивир“ со можност за дополнително зголемување на количините. „Заедничкиот договор за набавка е потпишан од 36 земји, вклучувајќи ги земјите од ЕУ, Норвешка и...

Ковачевски: Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог, македонскиот јазик е апсолутно чист и еднаков со сите други јазици во Европа

Премиерот Димитар Ковачевски денес се огласи во јавноста за да ги демантира, како што нагласи, лагите и шпекулациите во врска со францускиот предлог и порачува дека македонскиот јазик ќе биде...