fbpx
Таг: реклами

таг: реклами

Тасева и Николов од утре ќе следат како партиите трошат пари за изборите

Претседателката на „Транспарентност Македонија“, Слаѓана Тасева, најави дека заедно со Центарот за економски анализи од утре ќе почнат да следат како партиите ќе ги трошат парите во предизборниот период, за изборите на 11 декември. Тие овој проект го најавија во јануари, по повод предвремeнитe избори во април, но по нивното одложување, проектот беше замрзнат. - Проектот беше замрзнат со одложувањето на...

Ратајкоски: МТВ ќе го казни вработениот што згрешил објавувајќи владини реклами

МТВ ја увидела грешката и ќе го санкционира вработениот што ја направил грешката со објавувањето на владини реклами, вели Диме Ратајкоски, главен и одговорен уредник на Првиот програмски сервис на Македонската телевизија. Тој за „Мета“ вели дека по добиените насоки од Агенцијата за аудио и аудиовизелни медиумски услуги на 2 септември 2016 година, МТВ ги отстранила сите реклами финансирани од Влада на Република...

Македонци од Велес со пропагандни портали работат во корист на Доналд Трамп

Најмалку шест веб-страници што пренесуваат пропагандистички вести во корист на потенцијалниот кандидат на Републиканската парија за претседател на САД, Доналд Трамп, се регистрирани од Македонци што живеат во Велес! Според сопствениците на овие веб-страници, Велес е преплавен со вакви и со слични „портали“ во потрага по повеќе кликнувања и по заработка. Петтемина млади велешани, со кои „Мета“ контактираше, посочуваат дека финансискиот надомест им е...

МТВ од денеска нема да емитува владини реклами

„Македонската радио-телевизија“ го прекинува објавувањето владини реклами и кампањи финансирани од буџетот на Република Македонија, дознава „Мета“. Според наши извори, вработените на МТВ пред еден час добиле наредба да не пуштаат владини реклами во временските интервали што досега биле предвидени за тоа. Оваа одлука на МТВ стигнува по соопштението на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми објавено вчера, во кое таа ги...

Презентирање реклами за алтернативен туризам

Македонската развојна фондација за претпријатија во партнерство со Локалната агенција за развој од Струга и со „Партнерс Албанија“ од Тирана, денеска во Скопје ќе ги промовира двете рекламни видеопораки за алтернативен туризам. Рекламите, чие мото е „Излези во природа, влези во авантура!“, ги промовираат местата во македонските региони Охрид, Струга, Вевчани и Дебарца, како и албанските региони Корча и Поградец...

Де Ниро, Ди Каприо, Пит и Скорсезе заедно на филм

Роберт де Ниро, Леонардо ди Каприо, Бред Пит и Мартин Скорсезе соработуваат заедно на краток филм, кој, всушност, е реклма за казина во Манила и во Макао. Изработката на овој краток филм чини 70 милиони долари. Во рекламата на Скросезе, Ди Каприо и Де Ниро се глумат самите себеси и се борат за улога. Во овој видеозапис, кој истовремено е...

Шест милиони евра за реклами за партиите во Грција

Рекламната кампања за грчките избори ќе ја чини државата шест милиони евра. Министерството за внатрешни работи објави како ќе бидат поделени финансиите на секоја од партиите. Државата ќе плати шест милиони евра плус 250.000 евра за реклама на телевизиите и на сателитските канали кои се на претплата. Најголемиот дел од финансискиот колач за реклами ќе оди кај двете најголеми партии, Нова демократија и...

Приватните превозници утре со 30 автобуси ќе блокираат дел од Скопје

Приватните автобуски превозници најавија дека утре ќе го блокираат сообраќајот со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица на крстосницата кај „Мавровка“, на булеварите „Гоце Делчев“ и...