fbpx
Таг: Рејчел Галовеј

таг: Рејчел Галовеј

Проштална средба на министерката Петровска со амбасадорката на Обединетото Кралство, Галовеј

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Министерство за одбрана оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј, по повод завршувањето на мандатот амбасадорка во Република Северна Македонија, соопшти Министерството за одбрана. Министерката Петровска изрази голема благодарност до амбасадорката Галовеј за нејзиното лично залагање и несебичната поддршка за нашата земја во процесот на интеграцијата во НАТО и Европската Унија...

Одбележан Платинестиот јубилеј – 70 години служба на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора

Годинава се одбележуваат 70 години служба на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора. Кралицата владее подолго од кој било друг монарх во британската историја, стана многу сакана и почитувана личност низ целиот свет и е најистакнатиот дипломат во Обединетото Кралство, кој ги зацврстуваше старите односи и градеше нови врски. Британската амбасада Скопје вчера беше домаќин на прославата во градината на Кабинетот...

Пендаровски и Галовеј засадија дабово дрво во чест на Кралицата Елизабета Втора (ФОТО)

Претседателот на државата Стево Пендаровски заедно со британската амбасадорка Рејчел Галовеј, во дворот на Кабинетот на претседателот засадија дабово дрво, по повод одбележувањето на платинестиот јубилеј на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора. „Поддршка за оваа племенита и симболична иницијатива на Британската амбасада во Скопје, со која ќе бидат раззеленети 70 училишта, градинки, здруженија и институции низ СевернаМакедонија. Дабот симболизира лидерство,...

Министерката Петровска за вежбата „Swift Response 22“: Вежба на која ги покажуваме нашите способности

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј денеска на армискиот полигон „Криволак“ присуствуваа на брифинг за претставниците на медиумите на кој тие беа детално информирани за целта и за активностите за време на вежбата „Swift Response 22“, која се реализира на „Криволак“, информираат од Министерството за одбрана. Во изјавата по денешниот брифинг, министерката Петровска истакна...

Лице од Мешеишта доби кривична пријава за загрозување на сигурноста на британската амбасадорка

Основното јавно обвинителство - Скопје поведе постапка против 55-годишен жител на селото Мешеишта, општина Дебрца, за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Загрозување на сигурноста од член 144 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, информираат од Основното јавно обвинителство (ОЈО). „Осомничениот, на 14 април, се јавил на официјалниот телефонски број на Амбасадата на...

Метју Лосон од јули ќе биде нов британски амбасадор во земјава

Британската влада денеска соопшти дека Метју Лосон е именуван за нов британски амбасадор во Северна Македонија. Тој ќе стапи на должност во јули годинава на местото на актуелната амбасадорка Рејчел Галовеј, на која ѝ истекува на мандатот. Лосон доаѓа во Скопје откако претходно ја вршел функцијата британски амбасадор во Душанбе, Таџикистан. Во неговата професионална биографија се вклучени и должностите заменик-шеф...

Тренчевска-Галовеј: Продолжува соработката со Британија за социјална и детска заштита, како и родовата еднаквост

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со амбасадорката на Обединетото Кралство (ОК) во земјава, Рејчел Галовеј. Теми на разговор беa досегашните и тековни активности на Министерството и соработката и поддршката од страна на Британската амбасада, соопшти министерството. На средбата се разговарало за процесот на деинституционализација на децата без родители и лицата со попреченост. Министерката информирала...

Галовеј: Како НАТО сојузници цели 2 години, Обединетото Кралство и Северна Македонија тесно соработуваат

Амбасадорката на Обединетото Кралство во земјава, Рејчел Галовеј, по повод 2-годишнината од влезот на Северна Македонија во НАТО, потсети на досегашната соработка на двете земји. „Од пристапувањето на Северна Македонија во НАТО пред две години, Обединетото Кралство тесно соработуваше со Армијата на Република Северна Македонија во поддршка на реализацијата на целите на способности поставени од НАТО. Нашата работа подразбираше редовно...

Наставничката професија се смета за најстресното занимање во светот

Наставниците ја имаат најстресната работа, а тоа го покажува последна студија според која 75 отсто од наставниците секојдневно имаат многу интензивни нивоа на стрес. Студијата е нова, објавена е во 2021 година. Ова го потенцира Ребека Грејнџер - Елис, експертка за социјално и емоционално учење, на денешната конференција на тема „Врската меѓу добросостојбата на децата и нивните постигнувања“, која...

Мораме да останеме обединети за нашите вредности и за мирот во Европа

Неиспровоцираниот, однапред смислен и варварски напад на Русија врз Украина го шокираше светот. Гледајќи ги сликите на крвопролевање и уништување, напади на станбени блокови и улици, се сеќаваме и на изгубените животи и на штетата направена за време на ужасите на други конфликти што се случуваа во 20. век во Европа. Конфликти за кои многумина тврдеа дека се далеку...

Ковачевски на средба со Борис Џонсон: Обединетото Кралство е наш стратешки партнер

Лидерите од земјите на Западен Балкан вчера остварија средба со британскиот премиер Борис Џонсон и британската министерка за надворешни работи Лиз Трас. Официјален Лондон ја потврдил посветеноста на Обединетото Кралство кон регионот, додека лидерите се согласиле дека заеднички одговор е потребен како одговор на нападите врз Украина, напиша на Твитер амбасадорката на Обединетото Кралство во Скопје, Рејчел Галовеј. https://twitter.com/RGallowayUK/status/1498446494323642371 Премиерот Димитар...

Обединетото Кралство најавува нов специјален претставник за Западен Балкан

Премиерот Борис Џонсон назначи Специјален претставник за Западен Балкан, како дел од континуираната посветеност на Обединетото Кралство на стабилноста и просперитетот во регионот, информираат од Амбасадата на Обединетото Кралство во Скопје. Сер Стјуарт Пич ќе ја преземе оваа улога откако се повлече од функцијата Претседавач со Воениот комитет на НАТО на почетокот на оваа година, улога што ја извршуваше од...

Галовеј: 200 земји се согласни дека јагленот е главниот проблем за глобалното затоплување (видео)

Одржувањето на Конференцијата за климатски промени на Обединетите нации во Глазгов (КОП 26) беше повод за Новинската агенција Мета да направи интервју со амбасадорката на Обединетото Кралство во Скопје, Рејчел Галовеј. Со амбасадорката разговаравме за клучните успеси што произлегоа од КОП 26, за обврските коишто ги презедоа државите, за предизвиците со кои се соочува Северна Македонија во делот на...

Сочувство од амбасадорите во земјава по автобуската несреќа во Бугарија

Странските амбасадори во земјава испратија сочувство по трагичната автобуска несреќа што утрово се случи во Бугарија, во која животот го загубија 45 лица. Амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј изрази длабоко жалење за утринската вест за загинатите лица во трагичната автобуска несреќа во Бугарија. https://twitter.com/RGallowayUK/status/1463058651808157697 „Мое искрено сочувство до семејствата и пријателите на оние кои ги изгубија животите и се надевам на...

Крајот на јагленот е на повидок со утврдените амбициозни обврски на Обединетото Кралство на КОП 26

Крајот на јагленот – единствениот најголем придонесувач за климатските промени - е на повидок благодарение на Обединетото Кралство и фактот што обезбеди коалиција од 190 земји и организации потписници на COP26, при што земји како Полска, Виетнам, Египет, Чиле и Мароко јасно ги објавија своите обврски за постепено укинување на енергијата од јаглен, информираат од Амбасадата на Обединетото Кралство...

Шахпаска – Галовеј: Ја интензивираме соработката со Велика Британија, положбата на Ромите е приоритет

Министерката за труд и социјална работа, Јагода Шахпаска, денеска одржа средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во нашата земја, Рејчел Галовеј. На средбата министерката и амбасадорката разговараа за тековните проекти на Министерството, со посебен акцент на проектите кои се однесуваат за помош и реинтеграција на Ромите во време на ковид-криза. „Успешно ја реализираме втората фаза на Програмата РОМАКТЕД, 2021-2024 година. Зајакнување...

Обединетото Кралство ќе инвестира 90 милијарди фунти до 2030 година во борбата против климатските промени

Владата на Обединетото Кралство во вторникот ја обелодени историската стратегија за нулта емисии на штетни гасови, која утврдува дека Обединетото Кралство ќе обезбеди 440.000 добро платени работни места и инвестиции од 90 милијарди фунти до 2030 година. Ова ќе биде нејзиниот придонес кон постигнувањето нулта емисии до 2050 година, а којшто е исполнет со мерки за транзиција кон зелена...

Младите со конкретни прашања, предлози и барања на денешниот Самит за климатски промени во МКЦ

На нецели две недели пред одржувањето на Конференцијата за климатски промени на Обединетите нации (КОП 26) во Глазгов, младите од Северна Македонија денеска испратија конкретни прашања, предлози и барања до институциите и амбасадорите во земјава на „Младинскиот климатски самит“, којшто се одржа во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје. Кога ќе може секое училиште во земјава да добие опрема за...

Младинскиот самит за климатски промени ќе се одржи во МКЦ на 20 октомври

Младите ќе имаат вистинска можност да продонесат во преговорите за климатските промени на меѓународно ниво на Младинскиот самит за климатски промени. Самитот што ќе се одржи во Скопје е закажан за 20 октомври во Младинскиот културен центар (МКЦ). Младите луѓе на возраст од 15 до 24 години ќе имаат можност да водат дијалог со носителите на одлуки и меѓународната заедница,...

(ГАЛЕРИЈА) Пет велосипеди произведуваа струја за проекција на филм во Градски парк

Првото еко-кино на точак во Скопје се случи синоќа во Градски парк. Во организација на здружението за развој и заштита на животната средина „Гоу Грин“, присутните имаа можност да го погледнат документарниот филм „Живот на нашата планета“ (A Life on Our Planet) на Дејвид Атенбороу. Наместо на традиционален начин, неговата проекција ја овозможија пет велосипеди кои произведуваа електрична енергија. Во...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...