fbpx
Таг: регрутирање

таг: регрутирање

Приведени над 1.300 учесници во антивоените протести во Русија

Повеќе од 1.300 луѓе беа приведени вчеравечер во Русија поради антивоените протести што се одржуваа низ целата земја, јави Си-Ен-Ен. Дел од демонстрантите беа резервисти што треба да бидат мобилизирани. Рускиот претседател Владимир Путин вчера претпладне објави делумна мобилизација. Look at these young strong men in uniform. Look how well they can fight the protesting youth. Why are they still not on...

Oбвинителството го потврди координираниот лов на терористи со Албанија и со Косово

Координирана антитерористичка операција деновиве е спроведена во Албанија, Македонија и во Косово за апсење на лица, осомничени за регрутирање борци за Исламска држава од Балканот. Според информациите што вчера ги објавија албанските и косовските медиуми, осомничените, наводно, планирале и терористички акции на Балканот. Од Јавното обвинителство за „Мета“ го потврдија учеството на македонските власти во антитерористичката операција и најавија повеќе...

Македонски државјанин уапсен во Италија, регрутирал борци за ИД

Антитерористичка единица на италијанската полиција, во околината на Венеција уапсила македонски државјанин, осомничен за регрутирање борци за учество во воените дејства на Блискиот Исток, на страната на Исламска држава (ИД), јавуваат италијанските медиуми. Полициската акција, како што пренесува „ Ла република“, била спроведена по наредба на обвинителството во Венеција, кое почнало истрага против неколку лица со потекло од Балканот. Идентитетот на...

Чавков: Имамот од Тутунсуз-џамија бил еден од идеолозите за регрутирање борци

Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција, потврди дека во полициската акција „Ќелија“ е уапсен и имамот на Тутунсуз-џамија, кој, според информациите со кои располага МВР, се смета за „еден од идеолозите“ на процесот на радикализација и на регрутација на лица кои заминуваат на боиштата во Сирија и во другите кризни региони на...

Повеќе од 1.000 Руси се борат во редовите на Исламска држава

Повеќе од 1.000 Руси се борат во редовите на Исламска држава и напорите што се прават за да се запре регрутирањето доброволци за оваа терористичка организација не се доволни, изјави секретарот на рускиот Совет за безбедност, Николај Патрушев. - Мислам дека повеќе од 1.000 руски државјани се борат во редовите на Исламска држава. Има уште илјада луѓе од другите земји од...

Неточно се тврди дека инфлацијата во Германија е над 45 отсто

Објавата шири невистини дека реалната инфлација во Германија е над 45 отсто, а како „доказ“ е прикажана илустрација на која се гледа дека еден економски индекс за април изнесува...