fbpx
Таг: регистерски таблички

таг: регистерски таблички

Србија и Косово се договорија за регистерските таблички

После неколкучасовни преговори, синоќа во Брисел Србија и Косово конечно се разбраа за еден од најгорливите проблеми во последниов период - регистерските таблички, јави Радио телевизија на Србија (РТС). Двете страни се договориле Белград да престане да издава српски таблички со имињата на градовите во Косово, а Приштина ќе сопре со спроведување на активностите и казнувањата на оние што немаат...

Косовските власти почнаа со опомени за српските таблички, војската на Србија во состојба на готовност

Косовската полиција ноќеска ја врачила првата опомена за возила што не се пререгистрирани од српски на таблички издадени од Косово. Засега не се знае колку вкупно вакви опомени се изречени, јавува Н1. Во Косовска Митровица и во Приштина ситуацијата засега е мирна. Во Белград, пак, српскиот претседател Александар Вучиќ издал наредба за готовност на српската војска. Со српски таблички возат косовските...

Вистиномер: Фотографијата од потпрена хауба со калашников не е снимена во Тетово

Фотографијата што се споделува во овој пост на Фејсбук нема никаква врска ниту со Тетово, ниту со Македонија. Пребарувањето на пребарувачот Гугл покажува дека оваа слика е поврзувана со редица држави како Хрватска, Русија и Бугарија. Според податоците на пребарувачот, фотографијата најверојатно е направена во Бугарија, на крајот на јануари. Бугарскиот весник „Бугарија денес“ ја објавил оваа слика во...

Мишел на самитот во Тирана: Иднината на ЕУ е со Западен Балкан

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, пред почетокот на самитот ЕУ-Западен Балкан изјави дека станува збор за историски ден не само за Тирана, туку и за односот на ЕУ...