fbpx
Таг: регистер

таг: регистер

НУК направи посебен регистар за угостителите за организирање прослави, за да нема недоразбирања со инспекторите

Додека Владата и другите институции не изнајдат или објават дополнителни законски решенија или промена на протоколите за прослави и свадби, Независната угостителска комора (НУК) за сите угостители изготви посебен регистер за нив, на кој тие можат бесплатно да се регистрираат и да пријават прослави, соопштуваат од НУК. Тој е објавен на 1 јуни во Службен Весник број, како Прилог...

Шеесет и седум он-лајн медиуми се дел од „Промедиа“ – првиот национален регистер што го води СЕЕМ

Првиот национален доброволен регистер на професионални он-лајн медиуми беше претставен денеска во Скопје, со 67 медиуми кои ги исполнуваат условите што беа воспоставени од Советот за етика на медиумите во Македонија (СЕММ). Меѓу медиумите во регистрот наречен Промедиа ([email protected]) се „Мета“. „Порталб“ и „Вистиномер“, чиј издавач е Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ од Скопје. Постапката се одвиваше според критериумите усогласени...

Во Македонија има 124 пациенти со ретки болести

124 пациенти со ретки болести има во Македонија, а најголем број од нив се деца. Во регистарот на ретки болести евиндентирани се 124 пациенти, кои имаат гошен-синдром, Вилсонов синдром, ХАЕ и уште четириесетина други ретки заболувања. Моркиов синдром е последната ретка болест откриена во земјата. Ова заболување влезе во првиот регистар за вакви болести.  

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...