fbpx
Таг: регистарски таблици

таг: регистарски таблици

Српски протест во Митровица, меѓународната заедница повикува на смирување на тензијата

Српската заедница која живее на северот од Косово денеска во Косовска Митровица одржа протест, јавува српскиот весник Данас. Протестот следи откако утрово оставки си поднесоа градоначалниците и советниците на четири општини во северниот дел од Косово. Инаку, протестот го организира Српска листа, водечката партија на косовските Срби која ја има поддршката од официјален Белград. Протестот се одржа во северниот дел...

Започнува имплементацијата на договорот за регистарски таблички меѓу Косово и Србија

Денеска на граничните премини што го поврзуваат Косово со Србија, започна имплементацијата договорот за прашањето на регистарските таблички постигнат во Брисел. Косовската полиција преку соопштение до медиумите објави дека се направени неопходните подготовки за спроведување и извршување на одлуката која се однесува на постигнатиот договор во Брисел, помеѓу Република Косово и Србија, според кој на регистарските таблички на возилата ќе...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...