fbpx
Таг: регионална соработка

таг: регионална соработка

Северна Македонија стана полноправна членка на Унијата за Медитеранот

Министрите за надворешни работи на 42 земји-членки на Унијата за Медитеранот, во рамки на Регионалниот форум што денеска се одржува во Барселона, Шпанија, едногласно донесоа одлука за полноправно членство на Северна Македонија во оваа организација. Унијата за Медитеранот ги вклучува сите земји-членки на ЕУ и медитеранските земји кои не се дел од ЕУ. Во своето обраќање на свечениот чин на...

Гледајќи напред и гледајќи назад – Искуство од регионалната соработка и вмрежување на граѓанските организации во Западен Балкан

Вмрежувањето на регионалните граѓански организации на Балканот стана сè поголем предизвик за повеќето организации вклучени во регионални иницијативи кои ги поттикнуваат човековите права, демократијата, доброто владеење, владеењето на правото, помирувањето или социоекономскиот развој. Може да се забележат најмалку три причини за оваа незавидна ситуација со која се соочуваат и формалните и неформалните регионални мрежи на граѓанските организации од 2020...

Заев, Вучиќ и Рама на Економскиот форум во Скопје: Започнува нова ера на соработката

Со обраќања на премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и на премиерот на Албанија, Еди Рама, како организатори, и во координација и соработка со стопанските комори на трите земји, денеска во Скопје започна Економскиот форум за регионална соработка. Со претставници на преку 350 компании од Албанија, Србија и Северна Македонија и уште стотина претставници...

Форум за бизнисмените за поглавјето 20 од преговорите со ЕУ

ПСМ Фондација следната седмица, односно на 18 и 19 април во скопскиот хотел „Арка“ го организира првиот Интернационален Форум за поглавјето 20. Настанот на тема „Интеграциите во Европската унија и реформскиот процес на преговарачкото поглавје 20: Претпријатија и индустриска политика“, има за цел да овозможи вмрежување и размена на добри практики во полето. Форумот ќе претставува одлична можност за иницирање...

Се формира мрежа за иновативен туризам

Во рамките на проектот за зајакнување на иновативен туризам (СТЕП) денеска се одржа првата конститутивна седница на мрежата за проширување и унапредување на стратешкиот и координиран пристап до нови и стратешки пазари за извоз на туризам за туристички бизниси и за подобрена комуникација и соработка. Учесници беа претставници мали и средни претпријатија, владини агенции на централно и на локално ниво,...

Албанија и Бугарија ќе се залагаат Македонија поскоро да влезе во НАТО

Албанскиот заменик-министер за одбрана, Петро Кочи, порача дека Албанија и Бугарија ќе бидат силни поборници Македонија што е можно поскоро да стане членка на НАТО и дека тоа не е важно само за народот на земјата, туку и за регионот во целина. Кочи беше на трилатерална средба во Охрид со македонската министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, и со министерот...

Хан нè пофали: Вие сте најдобар пример за регионална соработка

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска ја поздрави иницијативата на Владата за затоплување на добрососедските односи, како и иницијативата за поголема регионална соработка. „Дојдов во Скопје за да го видам направениот прогрес и да ги поддржам понатамошните реформи што ќе ни овозможат да дадеме јасна препорака за почеток на преговори. Ѝ честитам на Владата за нејзината иницијатива за регионална соработка. Тоа е најдобар...

Џафери и Пацоли се заложиле за развивање на парламентарната соработка

Македонија и Косово придонесуваат соседските односи во регионот да се издигнат на највисоко можно ниво, истакнал претседателот на Собранието, Талат Џафери, на средбата со министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли, кој е во официјална посета на земјава. „Претседателот Џафери, во име на Собранието, изрази целосна подготвеност за споделување на исуствата во процесот на евроинтеграциите со колегите од косовскиот...

Kриминални групи ја загрозуваат регионалната безбедност, истакна Спасовски

Дејствувањето на криминалните групи не предизвикува само економски последици, туку тие сериозно ги загрозуваат и националната и регионалната безбедност, изјави денеска во италијанскиот град Трст, министерот за надворешни работи Оливер Спасовски, додавајќи дека неопходно е соработката да биде приоритет на земјите од Западен Балкан. Спасовски во своето обраќање на завршната министерска конференција за проектот „Борба против организираниот криминал: Меѓународна соработка во...

Иванов по средбата со Коѕиас: Очекувам комуникацијата со Грција да продолжи на сите нивоа

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, на средбата со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, разменил мислења за севкупните билатерални односи помеѓу Македонија и Грција. - Изминатиот период имав можност повеќепати да разговарам со премиерот Алексис Ципрас за прашања и за предизвици од исклучителна важност за двете земји. Очекувам таа позитивна динамика на контакти и на комуникација на сите...

„Балкански барометар 2016“: Песимизам и зачмаеност во Македонија

Речиси 80 отсто од граѓаните на Македонија се или незадоволни или неутрални од тоа како се движат работите во општеството, покажа последното истражување на „Балкански барометар 2016“, кое денеска беше претставено во Сараево. Дури 75 отсто од граѓаните на Македонија мислат дека во следните 12 месеци ситуацијата ќе остане иста или ќе се влоши, додека позитивни очекувања имаат 23 отсто од...

Иран ја распушта моралната полиција поради протестите, соопшти главниот обвинител во земјата

Иранската морална полиција, која е задолжена да го спроведува исламскиот кодекс на облекување во земјата, е распуштена, соопшти иранскиот главен јавен обвинител Мохамед Џафар Монтазери, а пренесоа повеќе новински...