fbpx
Таг: референдуми

таг: референдуми

Путин можеби в петок ќе објави анексија на окупираните украински региони по квази-референдумите

Британското Министерство за одбрана објави дека рускиот претседател Владимир Путин веќе во петок би можел да објави анексија на окупираните територии на Украина, објави Гардијан. Ваквите информации доаѓаат на последниот ден од одржувањето на квази-референдумите во окупираните региони Херсон, Запорожје, Донецк и Луганск. Путин во петок ќе се обрати пред двата дома на рускиот парламент, и тоа по објавувањето на...

Светот да ги осуди референдумите во четирите украински области, побара претседателот Зеленски  

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа соопшти дека е убеден дека светот исправно ќе реагира на псевдореферендумите кои ги организира Русија, и дека јасно ќе ги осуди. Во изминатите денови, Русија организира референдуми во четири области на Украина, Луганск, Доњецк, Херсон и Запорожје, каде што живее проруско население и кои се под контрола на руските и сепаратистичките сили по почетокот...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат во регионите Херсон и Запорожје. Како што информираат од Украинската амбасада во Скопје во испратениот нон-пејпер до медиумите, организирањето нелегални референдуми е кривично дело според украинското законодавство. „Брзањето со кое тие...

Судбината на новите рудници на Југоистокот врзана со „името“

Ќе добие ли Македонија нови рудници во 2019 година на југоистокот од државата? Оваа дилема би можела да биде разрешена уште во првата половина на годинава, ако се има предвид дека се усвоени уставните измени и се релаксира општествениот амбиент во пресрет на членството во НАТО. Се очекува да бидат откочени повеќето од сега закочените процеси, меѓу кои и...

Шпанија разгледува можност да им дозволи на регионите да организираат референдуми

Шпанија би можела да направи промени во уставот на земјата што ќе им овозможат на регионите да организираат референдуми за независност во иднина, вели шпанскиот министер за надворешни работи, Алфонсо Дастис за „Би-би-си“. Тој додава дека за ова прашање би требало да се одржи референдум на национално ниво. - Формиравме комитет во парламентот што ќе ја разгледа можноста да...

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката за блокада на референдумите за мигрантите е скандалозна

Државниот инспекторат за локална самоуправа донесе крајно недемократска и скандалозна одлука со која се спречува одржување на референдуми и со тоа ја попречува демократијата во државата, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. „Државниот инспекторат за локална самоуправа е институција под контрола на Зоран Заев која очигледно по диктат мора да го блокира и оневозможува одржувањето на локалните референдуми за градењето на мигрантски населби...

ВМРО-ДПМНЕ: ДИК да не подлегнува на притисоците на СДСМ

Државната изборна комисија (ДИК) не смее да дозволи да подлегне под притисоците на СДСМ и нејзина должност е да ги спроведе локалните референдуми за мигрантите, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Во спротивно, додаваат од партијата, претседателот на ДИК, Александар Чичаковски, и сите членови кои ќе гласаат против спроведувањето на референдумите ќе одговараат кривично. - СДС ги контролира сите државни апарати и се...

Ципрас ќе предложи нови измени на грчкиот устав

По промените на изборниот закон, грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва ќе ја отвори дебатата за уставни промени во Грција. Преку говор во грчкиот парламент, Ципрас ќе најави неколку измени на Уставот на кои ќе работи неговиот кабинет во следниот период, со надеж дека ќе ја добие поддршката и од парламентот и од народот. Според првичните информации, Ципрас ќе предложи почести...

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...