fbpx
Таг: ребаланс

таг: ребаланс

СДСМ: Со ребалансот, продолжува економското исцрпување на граѓаните и на фирмите

СДСМ смета дека понудениот ребаланс на буџетот е само уште еден чекор во проектот на кумашинската двојка „Немаме за леб, а трошиме за чоколади“. Според опозициската партија, со ребалансот продолжува економското исцрпување на граѓаните и на стопанствениците. „Како и сите претходни години, Ставрески, според своите лични признанија, што ги слушна целата јавност преку проектот „Вистината за Македонија“, вештачки ги дува...

Владата го усвои ребалансот на Буџетот

Владата го усвои ребалансот на буџетот за 2015 година, соопшти вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески. Вицепремиерот рече дека се работи за измена која не е голема по обем и која вклучува поместување на позициите таму каде што е неопходно во согласност со политиките, мерките и со проектите на Владата, но нагласи дека притоа не се изместени основните макроекономски...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...