fbpx
Таг: Ребаланс на буџет

таг: Ребаланс на буџет

Ковачевски: Целиме кон враќање на економијата во предпандемиско ниво

Во година полна со економски, енергетски и здравствени предизвици, продолжуваме со вистинска грижа за сите граѓани и се фокусираме на целокупен развој на државата, напиша денеска премиерот Димитар Ковачевски. Тој посочи дека со ребалансот на Буџетот што Собранието го усвои изминатата недела, се обезбедува економска стабилност и поголема финансиска поддршка за граѓаните и компаниите во оваа исклучително кризна година. „Обезбедени...

Собранието го усвои ребалансот на буџетот за 2022 година

Собранието, со 61 глас „за“ денеска го усвои предлог-ребалансот на буџетот за 2022 година. Вкупните приходи во Буџетот за 2022 година се утврдени на ниво од 245,8 милијарди денари, додека вкупните расходи на 288,5 милијарди денари. Буџетскиот дефицит е планиран на ниво од 42,7 милијарди денари, односно 5,3% од БДП, што е пониско во однос на минатата година, соопшти...

Град Скопје нема пари за широка мрежа мерни станици за загадување на воздухот и за Зелен катастар

Нема пари за широка мрежа на нискобуџетни мерни станици за следење на загадувањето на воздухот кои требаше да се постават во целиот град, ниту пак за изработка на Зелениот катастар. Со последниот ребаланс на буџетот на Градот Скопје, што беше изгласан вчера помина само еден предлог на советниците од Зелен хуман град, за отворање на работилница за преработка на...

Анализа на Порталб: Во однос на министерствата – повисоки плати има во агенции, комисии, инспекторати…

Во најава е предупредувачки протест на ССМ – се бараат повисоки плати во јавниот сектор, но и за вработените во државните и општинските фирми. Најава за протест и на вработени во дел од јавните претпријатија. Во меѓувреме – ребалансот на Буџетот е во Собрание, власта најавува дека ќе ја преиспитува продуктивноста на буџетарите пред да посегне по зголемување на...

Собраниската расправа за ребалансот на буџетот ќе почне на 1 јули

Расправата во Собранието на РСМ за ребалансот на годинешниов државен буџет ќе започне на 1 јули. На парламентарната веб-страница за овој датум е закажано заседанието на Комисијата за финансирање и буџет. Со буџетскиот ребаланс, предвидено е зголемување на приходите и расходите за оваа годинава, но и пораст на буџетскиот дефицит. Според објавениот Предлог за изменување и дополнување на Буџетот на...

Во Собранието започна расправата за ребалансот на буџетот за 2020

Започна собраниската расправа за изменување и дополнување на буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, заедно со предложените амандмани  од комисиската расправа. Образложение за потребата од ребаланс на почетокот даде министерот за финансии Фатмир Бесими, кој посочи дека ефектуирањето на четвртиот пакет антикризни мерки зависи од усвојување на ребалансот. „Вкупните приходи со измените и дополнувањата на буџетот се планирани...

Бесими: Економијата годинава ќе отиде во минус од 4,4 проценти

Вториот ребаланс на буџетот годинава е со цел да им се помогне на институциите за спроведување на четвртиот пакет антикризни мерки, донесени за одржливост на домашната економија и на работните места, за кога кризата ќе заврши, да се продолжи со позитивните трендови на новата развојна македонска економија. Тоа го посочи министерот за финансии Фатмир Бесими, презентирајќи го вториот ребаланс на...

Со буџетскиот ребаланс не се скратија парите за изградба на пругата кон Бугарија

Со ребалансот на буџетот за 2020 година се скратија средства од над 12 милиони евра што беа предвидени годинава да се инвестираат во железничката инфраструктура во земјава. Пандемијата со корона вирусот и неопходноста за намалување на буџетските расходи како резултат на забавените економски активности придонесоа првично планираните 43 милиони евра да се намалат на 30,6 милиони евра, колку што...

Зонското паркирање е времено укинато во некои градови, во Скопје непречено работи

Епидемијата на корона вирусот доведе до привремено укинување на зонското паркирање во некои од градовите во земјава. Во Охрид и Куманово платениот паркинг беше укинат со воведувањето на полицискиот час и мерките за заштита од Ковид-19 во текот на март, но во овие градови од неделава повторно ќе се наплаќа паркирањето за секој изминат час. Општина Штип, пак, допрва ќе...

Скопје и владата се подготвени за објавување на повикот за субвенционирање на инвертерите

Градските власти и владата ги прават последните подготовки пред распишувањето на повикот за доделување на субвенции за набавка на инвертер клима уреди од домаќинствата во главниот град. Советот на град Скопје на денешната седница ги усвои предложените измени и дополнувања на годинешниов буџет, со што во него се вклучија префрлените средства од владата за планираните субвенции. „Во основниот буџет на...

Беса: Владата разочара во првите 100 дена, отсега нема простување

Новата Влада во првите 100 дена покажа дека продолжува да работи по стариот терк - на штета на граѓаните, а во интерес на сопствените политички цели. Ова е ставот кој денеска го соопшти партијата Беса по повод стоте дена од формирањето на Владата. Од партијата велат дека оваа влада, како и претходната, продолжила да ги партизира институциите на државата и...

Заев: Стоте дена ги посветивме на граѓаните, на економијата и на пријателство кон соседите

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција даде отчет за сработеното во првите 100 дена од формирањето на Владата - под мотото „Зборот е збор“. Заев подвлече дека активностите и мерките на Владата во првите сто дена биле насочени кон пет сектори: враќање на парите кај граѓаните, економијата, враќање на институциите во служба на граѓаните, пријателство со соседните земји и отвореност...

Пратениците го усвоија ребалансот на буџетот, ВМРО-ДПМНЕ го бојкотираше гласањето

На денешната пленарна седница пратениците со 61 глас „за“ и со два гласа „против“ го усвоија ребалансот на буџетот. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, иако учествуваа во петте дена расправа за ребалансот на буџетот, за време на гласањето ја напуштија седница за, како што рече пратеникот Илија Димовски, цела одговорност да ја остават на парламентарното мнозинство. Со ребалансот на буџетот, приходите и...

Последен ден дебата за ребалансот на буџетот, утре седница за разрешување на Зврлевски

Пратениците денеска последен ден ќе расправаат за ребалансот на буџетот на пленарната седница во Собранието, закажана за 13 часот. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека вака како што е проектиран, ребалансот на буџетот нема да овозможи никаков пораст на економијата и тешко ќе бидат остварени 2,2 проценти пораст на домашниот бруто-производ. Тие предвидуваат дека до крајот на годината ќе има уште еден...

Расправата за ребалансот на буџетот прекината еден час порано – продолужува утре

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска еден час порано ја прекина пленарната седница за ребалансот на буџетот, а продолжението го закажа за утре во 11 часот. И на денешната седница претставниците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ тврдеа дека ребалансот што го предлага Владата е неразвоен и дека средствата што се кратат од клучни сектори се пренаменуваат за зголемување на плати и за нови...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти додека Тевдовски говереше за буџетот

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на првата пленарна седница за ребалансот на буџетот пред пратениците во Собранието ја образложи целта на ребалансот. Додека траеше експозето на Тевдовски, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кренаа транспаренти на кои главната порака беше дека „се крати од Македонија“ и беа наведени сумите што е предвидено да се скратат со ребалансот на буџетот. На транспарентите имаше и хаштаг...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за злоупотреба на деловникот, СДСМ велат опозицијата блокира

Собранието ќе ја продолжи осмата седница по паузата за ручек, откако претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја прекина петтата седница за извештајот на Агенцијата за администрација. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ велат дека претседателката на Комисијата за финансирање и буџет, Лилјана Кузмановска, не го потпишала извештајот од расправата за ребалансот на буџетот и побараа пауза и информација за тоа кој, како што...

Собраниската комисија ја продолжува расправата за ребалансот на буџетот

Комисијаата за финансирање и буџет денеска во 11 часот треба да продолжи расправата за предлогот на Владата за ребаланс на буџетот за 2017 година. Основата цел на ребалансот, како што образложи министерот за финансии, Драган Тевдовски, е да се намалат непродуктивните трошоци и да се обезбеди простор за реализација на политиките на новата влада. Втора точка на дневен ред на Комисијата е...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ ја задолжи државата за нови 10,6 милиони евра

Опоцизиската ВМРО-ДПМНЕ во соопштение утрово ја обвини Владата дека вчера преку аукција на хартии од вредност ја задолжила државата за дополнителни 10,6 милиони евра. „На претставниците на СДС, кога беа во опозиција, устата им беше полна за презадолженост на Република Македонија. Денес, кога СДС е на власт, ја задолжува земјата што е можно повеќе. Кога беше опозиција, СДС ги сметаше аукциите...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ со ребалансот на буџетот го зголемува задолжувањето

Антиреформската влада на СДСМ со предложениот ребаланс на буџетот го зголемува задолжувањето на Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ во соопштение утрово. „СДС, Драган Тевдовски и Зоран Заев, кои со месеци наназад зборуваа за нивната загриженост дека Македонија е презадолжена земја, сега, откако дојдоа на власт, предлагаат ребаланс на буџет во кој предвидуваат поголемо задолжување на државата до крајот на годината за...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...