fbpx
Таг: развојна банка

таг: развојна банка

Мета факт: Фондот за енергетска ефикасност допрва ќе се формира, иако одамна се ветува

Формирање на Фонд за енергетска ефикасност веќе неколку години наназад се ветува од страна на Владата, но активностите за неговото основање до денешен ден не се завршени. Во Програмата на Владата за периодот 2022-2024 година е ветено дека овој фонд ќе се формира со грант средства на Светска банка, но активностите за исполнување на ова ветување сè уште се...

Развојна банка објави јавен повик за радиодифузни друштва за бескаматни кредити

Развојна банка денес објави Jавен повик за кредитната линија за бескаматни кредити за трговски радиодифузни друштва за директно кредитирање со каматна стапка од 0 проценти доколку бележат пад на приходите или негативен финансиски резултат во 2020 година, информираат од таму. Вкупниот расположлив фонд за оваа кредитна линија изнесува 1 милион евра. Поднесувањето на кредитни барања ќе започне од 08 јули...

Развојна банка го објави јавниот повик за продолжување на грејс-периодот и рокот на отплата за кредити за корисниците од „Ковид 2“

Развојна банка на својата веб-страница го објави јавниот повик за продолжување на грејс-периодот и рокот на отплата на кредитите за кредито-корисниците од „Ковид 2”. Јавниот повик ќе трае 7 дена, заклучно со 18 јуни 2021 година кога е последниот ден за поднесување на Барање за продолжување на грејс-периодот и рокот на отплата за 12 (дванаесет) месеци. „Преку објавата на јавен...

РБСМ: Одобрени уште 1,4 милиони евра за кредити од Ковид-3 линијата

Развојната банка на Северна Македонија (РБСМ) информира дека од третата бескаматна кредитна линија со грант компонента, која се реализира со поддршка од ЕУ, преку активноста ЕУзаОтпорност од ИПА програмата, одобрена е нова група од 124 кредитни барања во износ од 1,4 милиони евра. Од кредитната линија за која се предвидени средства од 31 милион евра, досега се одобрени вкупно 2.583...

Одобрени уште 3,6 милиони евра кредитни барања од Ковид 3 бескаматната кредитна линија

Нова група од 337 кредитни барања е одобрена од третата бескаматна кредитна линија со грант компонента, која се реализира со финансиска поддршка од Европската Унија, преку активноста „ЕУзаОтпорност“ од ИПА-програмата, информираат од Развојна банка. „Вкупно досега, од кредитната линија за која се предвидени средства до 31 милион евра, се одобрени 2.459 кредитни барања, на вкупен износ од 27,9 милиони евра,...

Развојна банка: Исплатени 23,5 милиони евра од „Ковид 3“ на 2.122 корисници со 16.009 вработени

Од бескаматната кредитна линија со грант компонента ,,Ковид 3”, која се реализира со финансиска поддршка од Европската Унија преку активноста ЕУзаОтпорност од ИПА програмата, заклучно со 5-ти март се исплатени 23,5 милиони евра за 2.053 корисници кои ги исполниле условите од јавниот повик. Од Развојната банка на Северна Македонија информираат дека заклучно со вчерашниот ден се исплатени 96,7 отсто...

МОН ги повикува средните стручни училишта да се пријават за грант на германската развојна банка

Министерството за образование и наука (МОН) ги повикува средните стручни училишта и компаниите да се пријават на повикот за грантови на германската развојна банка за опремување на работилници и лаборатории неопходни за реализирање на практична настава и дуално образование, преку Регионалниот фонд за предизвици. Средствата ќе можат да се употребат за реализација на проекти поврзани со набавка на опрема, обуки...

Развојна банка: Одобрени 23 милиони евра од ,,Ковид 3” за 2.009 корисници со 15.197 вработени

Нови 733 кредитни барања се одобрени од третата бескаматна кредитна линија со грант компонента, која се реализира со финансиска поддршка од Европската Унија, преку активноста ЕУзаОтпорност од ИПА програмата, информираат од Развојната банка на Северна Македонија. Досега се одобрени вкупно 2.009 кредитни барања, со вкупен износ од 23 милиони евра. Кај овие 2.009 апликанти, вработени се вкупно 15.197 лица. Според структурата,...

Развојната банка одобри уште 8,8 милиони евра од ковид 3 бескаматната кредитна линија

Развојната банка на Северна Македонија, РБСМ, информира дека уште 8,8 милиони евра од кредитните барања од ковид 3 бескаматната кредитна линија се одобрени како дел од втората група. Оттаму велат дека вкупно досега e дадено зелено светло за 1.276 поднесени кредитни барања, во износ од 14,7 милиони евра за компании што вработуваат 9.450 лица. „Нова, втора група од 770 кредитни...

Развојната банка одобри 5,9 милиони евра од Ковид 3 бескаматната кредитна линија за 506 компании

Развојната банка на Северна Македонија АД Скопје, започна со одобрување на кредитни барања за третата бескаматна кредитна линија со грант компонента, која се реализира со финансиска поддршка од Европската Унија, преку активноста „ЕУзаОтпорност“ од ИПА-програмата, информираат од таму. „Одобрени се вкупно 5,9 милиони евра во првата група кредитни барања кои ги исполнуваат условите од јавниот повик, или кредитни барања на...

Компаниите од денеска ќе може да аплицираат за Ковид 3 бескаматна кредитна линија преку Развојна банка

Од денеска почнува да се реализира Ковид 3 бескаматната кредитна линија со грант компонента преку Развојната банка. Јавниот повик е отворен за поднесување кредитни барања од денес до 30 декември 2020 година заклучно со 23:59 часот. Ова денеска на прес-конференција го истакнаа министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Развојната банка, Кире Наумов. Како што информираше министерот Бектеши, третата бескаматна...

Трета бескаматна ковид кредитна линија: 31 милион евра за микро и малите компании, трговски претријатија и занаетчии

Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес на заедничка прес-конференција со ЕУ амбасадорот Дејвид Гир и директорот на Развојната банка Кире Наумов, ја промовираше новата, трета по ред бескаматна кредитна линија Ковид 3, која од денес станува достапна за микро и мали трговски друштва, трговци поединци и занаетчии, а со која на располагање...

За мали и микро компании нова бескаматна кредитна линија од 31 милион евра

Преку Развојната банка, микро и малите домашни компании погодени од ковид кризата ќе добијат финансиска поддршка од државата. Вкупниот износ на третата бескаматна кредитна линија е 31 милион евра, од кои 60 милиони денари односно 1 милион евра се буџетски средства од програмата П1 на Министерството за економија, а 30 милиони евра се од Европската унија. Одлуката ја донесе Владата...

Развојна банка: Последен ден за барање за продолжување на грејс-периодот за „Ковид1“ кредитите

Повикот за поднесување барање до Развојна банка за продолжување на грејс-периодот и рокот на отплата на кредитот одобрен од средствата на Посебниот кредитен фонд „Ковид1“ трае до денеска, 14 октомври до 23:59 часот, информираат од банката. „Повикот е достапен на веб страницата на Развојна банка од каде што може да го преземете барањетo. Најбрз начин како може да го доставите барањето до...

Владата ќе го олесни пристапот до финансии за микро, мали и средни компании

Министерството за финансии подготвува предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за Македонската банка за поддршка на развојот заради олеснување на пристапот до финансиски средства за микро, мали и средни компании, особено во услови на отежнато работење и намалени приходи и ликвидност како последица од пандемијата од ковид-19. „Владата на Република Северна Македонија усвои мерка за воспоставување на...

Развојната банка ја повлече последната транша од евтини кредити за домашни компании

Развојната банка денеска ја повлече последната транша од евтините кредити за домашни компании, во вкупен износ од 20,4 милиони евра. Заклучно со оваа транша, досега се повлечени вкупно 50,9 милиони евра, односно сите средства кои беа предвидени како евтини кредити за домашните компании. „Седмата транша од кредитната линија ЕИБ фаза 5 која ја користи Развојна банка е одобрена за нови...

Развојната банка ја повлече првата половина од 50,9 милиони евра за кредити за домашните компании

Петтата транша од кредитната линија ЕИБ фаза 5, која ја користи Развојната банка на РСМ, е во износ од 25,6 милиони евра, а е одобрена за 105 различни проекти на домашни компании, информираат од банката. Пласманот на средствата од оваа транша се одвива преку шест комерцијални банки, со кои Развојна банка има склучено договор за оваа кредитна линија. Овие 105...

Владата со нови мерки за поддршка на економијата во криза, опозицијата бара стратегија

Премиерот Оливер Спасовски денеска го промовираше третиот пакет на мерки за помош на економските субјекти во земјава. Мерките опфаќаат бескаматни кредити, државни гаранции, кофинансирања и дигитални алатки со кои ќе се поддржат домашните компании. Преку Развојната Банка на Северна Македонија на компаниите ќе им се понудат нови бескаматни кредити од 31 милион евра за поддршка на жените, младите и дигитализацијата...

Од среда фирмите ќе може да аплицираат за бескаматни кредити од 8 милиони евра

Микро, малите и средни компании погодени од Ковид-19 кризата, од среда (29 април) ќе можат да аплицираат за 8 милиони евра бескаматни кредити, преку Развојната банка. Кредитите од оваа линија ќе бидат до 90.000 евра, а условите и постапката за аплицирање се олеснети, информираат од владината прес-служба. За оваа кредитна линија можат да аплицираат сите погодени компании кои имаат намалување...

Уште 118 компании ќе користат бескаматни кредити од Развојната банка

На уште 118 компании со 1.116 вработени им се одобрени бескаматни кредити во вкупен износ од 936.602 евра. Во првата и втората група на пријавени, одобрени се вкупно 254 кредитни апликации, во износ од 2,2 милиони евра, за компании со 2.853 вработени. По структура, од сите одобрени апликации за кредит, микро компаниите до 10 вработени учествуваат со 69 отсто,...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...