fbpx
Таг: Разрешен

таг: Разрешен

Градоначалничката Арсовска го разреши директорот на Водовод, Златко Перински и секретарот Ѓоко Велковски поради Пречистителната станица

Раководството од Град Скопје го разреши Златко Перински, в.д директорот на Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ поради „самоволие и несоодветно постапување во постапка за милионски тендер“. Во прашање  е тендерот вреден 136 милиони евра за големата пречистителна станица за Скопје, за што „Мета“ пишуваше неколку пати во изминативе две и пол години. Од истата причина, разрешен е и секретарот...

Тевдовски се враќа на Економскиот факултет

Драган Тевдовски, кој вчеравечер беше рарешен од Собранието од позицијата министер за финансии, откако беше прифатен предлогот на премиерот Зоран Заев за реконструкција на владата, преку својот Фејсбук-профил објави дека се враќа на академската кариера на Економскиот факултет. Иако Заев претходно најавуваше дека ќе го задржи Тевдовски како еден од неговите наблиски советници, Тевдовски сепак реши да се врати на...

Дејан Бошковски разрешен од Регулаторна комисија за енергетика

Собранието, со 62 гласа „за“, го разреши поранешниот генерален директор на АД ЕЛЕМ, Дејан Бошковски, од Регулаторната комисија за енергетика. Според Владата, при именувањето, Бошковски не го исполнил условот најмалку една година пред назначувањето за член на регулаторното тело да не бил член на надзорен или на управен одбор или на одбор на директори во друштво кое врши регулирана енергетска...

Тони Јакимовски обвинет во „Тврдина“ разрешен од позицијата директор на СЕЛЕК

Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинет на ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, и обвинет во случајот „Тврдина“ на СЈО, денеска бил разрешен од позицијата директор на СЕЛЕК - организација за борба против организираниот криминал во Југоисточна Европа, со седиште во Букурешт. Јакимовски бил разрешен на барање на македонското министерство за внатрешни работи. На тајното гласање,...

Собранието го разреши Марко Зврлевски

Со 64 гласа за, без гласови против и воздржани, Собранието на Република Македонија пред малку го разреши од функцијата Јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Пред самото гласање, Илија Димовски кажа дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да да присуствуваат и да гласаат и повтори дека целата постапка е незаконска и тие ја напуштија салата пред гласањето. На ова му претходеше...

Разрешен Горан Грујовски, началникот на петтата управа

Горан Грујовски, началникот на петта управа при МВР, е разрешен од неговата функција, соопшти министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, одговарајќи на новинарско прашање. Грујовски е осомничен во случајот „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство. Чавков не сакаше да образложи зошто е разрешен началникот на петтата управа, но вели дека разрешувањето е во законските рамки. Тој рече дека Грујовски од вчера го...

Мурињо не е повеќе тренер на Челси

Жозе Мурињо повеќе не е е тренер на Челси, откако денеска бил разрешен од функцијата, јавува „Би-Би-Си“. „Фудбалскиот клуб Челси и Жозе Мурињо денеска се збогуваа со заемна согласност. Сите од Челси му се благодарни на Жозе за неговиот извонреден придонес по неговото враќање во клубот, летото 2013 година“, било наведено во соопштението од лондонските „сини“. Раздлебата на Челси со Мурињо...

Горан Трајковски разрешен од позицијата прв човек на УЈП

Горан Трајковски е разрешен од функцијата директор на Управата за јавни приходи, а одлуката била донесена на синоќешната седница на Влада. Нов директор на оваа институција ќе биде Кирил Миновски, кој ја вршеше функцијата прв човек на Државен пазарен инспекторат. Управата за јавни приходи беше спомната во извештајот на Прибе како област за која има силни критики и за која власта, заедно...

Трагите од авиони не се користат за борба против климатските промени

Борбата против глобалното затоплување не се постигнува со авиони, ниту со трагите што ги оставаат зад себе кои не се ништо друго освен резултат од мешањето на топлината испуштена...