fbpx
Таг: размена

таг: размена

ТЕ-ТО да ги грее скопјани со гас од Србија, а струјата да му ја продадеме на Белград

С. Македонија и Србија разговараат за договор за снабдување на земјава со природен гас за непречено функционирање на комбинираната електрана ТЕ-ТО во Скопје. Владиниот советник за енергетика, Виктор Андонов на денешната прес-конференција информираше дека со северниот сосед се разговара за увоз на неопходните количества на природен гас, кои ќе бидат потребни за работење на ТЕ-ТО и скопските топлани во...

Шаќири: 800 ученици и 100 наставници од земјите во регионот учат за толеранција и мир

Мораме да ги научиме младите генерации да бидат насочени кон дијалог, кон градење мир и кон поголемо меѓусебно почитување. Да пораснат во луѓе без предрасуди, да соработуваат и да разменуваат искуства верувајќи дека така ќе придонесат за подобар живот во сопствената земја, а со тоа и во регионот. Ова го истакна министерот за образование и наука Јетон Шаќири на...

Отворен повик за проектот „Суперучилишта“, во рамки на програма на RYCO за размена на ученици

Регионалната канцеларија за младинска соработка (RYCO) објавува отворен повик за проектот Superschools, размена на ученици од средни училишта во Западен Балкан. „Повикот претставува можност за училиштата, учениците и наставниците и има за цел да го поддржи процесот за помирување и градење мир како и интеркултурен дијалог и учење помеѓу ученицитe и нивните заедници. Доколку бидат избрани, средните училишта со оваа...

МРТ и Бугарската национална телевизија ќе соработуваат со размена на телевизиска програма

Директорот на Македонската-радио телевизија (МРТ) Марјан Цветковски и директорот на Бугарската национална телевизија (БНТ) Емил Кошлуков вчера го потпишаа Меморандумот за разбирање, со кој двата јавни сервиса се обврзаа на реципрочна размена на телевизиска продукција. МРТ и БНТ ќе вршат размена на вести, детски, забавни, културни и образовни програми, јавува МРТ. Македонската радио-телевизија наскоро сака да отвори дописништво во Софија,...

Наставниците направија своја платформа за размена на материјали

На 13 дена пред официјалниот почеток на учебната година, додека се стави во функција платформата за учење на далечина, што ја најави Министерството за образование и наука (МОН), наставниците од Западен Балкан интензивно ја полнат со материјали платформата што сами ја основаа. Станува збор за Балканската наставничка мрежа, која обединува наставници, професори, родители и ученици од Македонија, Србија, Босна и...

МИОА изработи нов систем за непречена размена на документи помеѓу институциите по електронски пат

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на денешната прес-конференција го претстави новиот Националниот систем за управување со документи-ДМС. Станува збор за унифициран систем наменет за подобрување на работењето на државните институции. Со овој систем процесирањето на документите и спроведувањето на работните процеси во институциите може да се одвива целосно електронски. „Со имплементација на ДМС и дигитализацијата на работните процеси...

„Час за час“ нова дигитална платформа за поврзување на заедницата

„Час за час“ е онлајн платформа за поврзување на заедницата која е имплементирана од Здружението на граѓани „Младите можат“. Концептот на „Временска банка“ е начин на трошење на еден час време за да му помогнете на некој друг преку вештините што вие ги поседувате и на тој начин да си овозможите себеси да заработите кредит од еден час за...

Грција трета на листата најголеми странски инвеститори во Македонија (инфографик)

Ќе донесе ли имплементацијата на Преспанскиот договор заживување на економските односи меѓу Македонија и Грција е прашање што се заслужува внимание, имајќи предвид што стопанствениците од двете земји досега повеќепати укажувале дека спорот за името создава пречки за нормално функционирање на економските врски и потпишување договори за олеснување на соработката. И покрај политичките недоразбирања, податоците на Народната банка за периодот 1997-2017...

Извозот во првите осум месеци зголемен за 24,3 проценти

Извозот во првите осум месеци изнесува 4.428.642.000 долари и бележи пораст од 24,3 проценти во однос на истиот период лани. Вредноста  на увeзената стока, во истиот период, изнесува 5.885.969.000 долари што е за 21,4 проценти повеќе од лани. Трговскиот дефицит, во првите осум месеци од годината изнесува 1.457.327.000 долари. Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите...

Извозот во првите четири месеци со пораст од 31,5 проценти

Извозот на стоки од Македонија во првите четири месеци од годинава бележи пораст од 31,5 проценти во однос на истиот период лани, објави Државниот завод за статистика. Извозот во првите четири месеци од годинава изнесувал 2.176.646.000 долари, а увозот 2.954.810.000 долари и бележи пораст од 28,8 проценти. Трговскиот дефицит изнесува 778.163.000 американски долари. Покриеноста на увозот со извоз, во периодот јануари-април 2018,...

Во Москва прославена 13-годишнината од Македонско-руската стопанска комора

Македонско-руската стопанска комора и нејзината активност во сите овие изминати години придонесе за пораст на економската соработка меѓу двете земји и за успешен влез на низа македонски производи на рускиот пазар, рече Димитри Бистров регионален директор на одделот за Меѓународна соработка на Стопанската комора на Руската федерација, со која Македонско-руската стопанска комора има партнерски однос. На одбележување на 13-годишнината од основањето...

Бектеши – Дукс: Унгарски компании заинтересирани за проекти во Македонија

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска се сретна со амбасадорот на Унгарија во Македонија, Ласло Иштван Дукс. Дукс го информирал Бектеши дека многу унгарски компании биле заинтересирани да учествуваат во спроведувањето на различни проекти од областа на инфраструктурата, енергетиката и на туризмот во Македонија. Економската соработка меѓу двете земји е во постојан пораст и трговската размена е зголемена двојно. „Двајцата соговорници изразија задоволство...

ЕУ на чекор од потпишување на договорот за слободна трговија со Канада

Сојузната влада на Белгија доби согласнот од сите регионални влади за потпишување на договорот за слободна трговија (ЦЕТА) меѓу Европската Унија и Канада, потврди белгискиот премиер Шарл Мишел. Белгиската сојузна влада мора да добие согласнот од сите регионални влади за потпишување на овој договор за кој Канада и ЕУ преговараат седум години. Премиерот Мишел изјави дека лидерите на белгискиот регион и јазични заедници...

Охрид и Солун ќе соработуваат во туристичка размена

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, заедно со неговиот заменик, Спирос Пенгас, се сретнаа во Охрид во неформален разговор со претставници на локалната самоуправа. Бутарис, чии предци се по потекло од Крушево, на покана на претседателот Ѓеорге Иванов присуствуваше на Школата за млади лидери. На средбата било договорено грчки туристички оператори да бидат гости и да учествуваат на промотивната тура „Охрид 2016“,...

Саудиска Арабија разменила 109 бунтовници за девет Саудијци

Властите во Саудиска Арабија денеска соопштија дека коалицијата која ја предводат во борбите против шиитските бунтовници во Јемен разменила 109 бунтовници за девет Саудијци заробени на таа територија. Во соопштението не се прецизира како и кога саудиските државјани биле заробени во Јемен, иако јеменските власти објавија дека тие биле заробени за време на операциите во близина на границата на Саудиска...

САД станаа главен трговски партнер на Германија

Соединетите Американски Држави ја претркаа Франција и станаа најважен трговски партнер на Германија во 2015 година, првпат од средината на 70-тите години на минатиот век, покажуваат објавените податоци на германската канцеларија за статистика. Меѓу овие две држави минатата година била извршена трговска размена во вредност од 173,2 милијарди евра. Според тоа, САД  се најважен трговски партнер на Германија во 2015...

Либан ослободи 16 исламисти од Ал нусра

Фронтот Ал нусра, сириското крило на Ал каеда, денеска со посредништво на Катар ослободи 16 либански војници и полицајци, кои беа заробени во август 2014 година, а од затворот во Либан, за возврат, се пуштени 13 исламисти, вклучувајќи ја и поранешната сопруга на лидерот на Исламска држава, Абу Бакра ал-Багдади. Фронтот Ал нусра ги зароби Либанците за време на нападот...

Mеѓународна младинска размена во Струга: „Здрави и активни млади за одржлива Европа“

Млади од Македонија, Романија, Молдавија, Србија, Албанија и од Португалија учествуваат на манифестацијата Mеѓународна младинска размена во Струга, во организација на Младински совет од Прилеп. „Здрави и активни млади за одржлива Европа“ е темата што ги обединува младите во стекнувањето знаења и вештини, како да бидат флексибилни и да соработуваат меѓу себе, како да се преземе одговорност и иницијатива и,...

Средношколци од Охрид, Гостивар и од Кавадарци на практична обука во Турција

Десет ученици од средното училиште „Св. Наум Охридски“ од Охрид, во наредниве две недели ќе бидат на практична обука во Измир, Турција, во рамки на проектот „Иднината на мехатрониката“. Охридските средношколци, заедно со учениците од стручните училишта од Гостивар и од Кавадарци, ќе ја претстават Македонија и спецификите на нашиот образован систем на меѓународен план. Проектот „Иднината на мехатрониката“ е...

САД и Куба ги нормализираат односите

Куба го ослободи Американецот Ален Грос, во замена за тројца Кубанци затворени во САД. Размената на затвореници е првиот голем чекор во американско-кубанските односи. Американските претставници велат дека Грос, кој беше транспортиран со владин авион, е ослободен на хуманитарно барање, поднесено од Белата куќа. Ослободувањето на Грос, кој пет години се наоѓаше во затвор, претставува подобрување на односите меѓу Хавана...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...