fbpx
Таг: разбојници

таг: разбојници

По алармирањето на Порталб, студентите на ПМФ ќе имаат чувари

По алармирањето на Порталб.мк за поплаките на студентите дека по патот за на Природно-математичкиот факултет во Автокоманда тие се мета на крадци, Универзитетското студентско собрание (УСС) преку социјалните мрежи ги извести студентите дека ќе има чувари на факултетот, а вежбите нема да се одржуваат по 16 часот, како и дека ќе се зголеми безбедноста на локацијата, известува Порталб.мк.   Студентите...

Студентите на Природно-математичкиот факултет во Скопје мета на крадци, бараат итни безбедносни мерки

Студенти на Природно-математичкиот факултет (ПМФ) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) во Скопје се жалат дека во близина на факултетот во доцните попладневни часови, по наставата, непознати лица под закана со нож ги напаѓаат и ограбуваат. Полициските власти потврдија дека од јуни досега, во полиција биле пријавени три вакви случаи, но дека сторителите не се приведени. Студентите потпишале петиција...

Избеган затвореник и баран криминалец од Србија, биле убиените од менувачницата

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека во соработка со МВР е идентификуван и вториот разбојник што беше убиен во средата минатата недела, при обид да ограби менувачница во скопската населба Кисела Вода. Тој е  граѓанин на Србија, по кого поради претходно сторени кривични дела била распишана потерница. Според првичните сознанија на јавното обвинителство, македонскиот државјанин, кој вршејќи разбојништво настрада во менувачницата,...

Фатен еден од разбојниците што ја ограбија „Халк банка“

Осомничениот Е.М. (29) од Скопје е приведен и доби кривична пријава поради грабежот во експозитура на „Халк банка“ на 3 ноември годинава. Пријавениот заедно со уште две, засега непознати лица, на улицата Александар Урдаревски во експозитура на „Халк банка“ извршил грабеж, при што одзел околу 1.200.000 денари. „Е.М. и едно од двете лица извадиле пиштоли, заканувајќи им се на вработените и...

Албанци ограбени од лажни полицајци во Охрид

Двајца разбојници, од кои еден со елек на кој пишувало „полиција“, вчеравечер во Охрид сопреле автомобил со тројца државјани на Албанија, па им украле четири мобилни телефони, како и повеќе од 7.800 евра, но и лични документи. Како што соопшти МВР, случајот бил пријавен во полициската станица во Охрид вчера, по 21.30 часот. А.Д. (32) од Тирана, Албанија, кажал дека...

Разбојници украле актовка со 120.000 евра

Жител на Арачиново ноќеска останал без 120.000 евра, пари што пред два месеца ги добил од продажба на нива, соопшти СВР Скопје. Случајот бил пријаван во 5.15 часот утрово. Пријавувачот, 20-годишен син на ограбениот арачиновец, на полицијата ѝ кажал дека три непознати маскирани лица, вооружени со пиштол, ноќеска преку незаклучена влезна врата влегле во куќата, а потоа во спалната соба, каде...

Ограбени двајца мигранти во Гевгелија

Вчераутро, двајца мигранти од Сирија и од Ирак, на возраст од 30, односни 44 години, во гевгелиската полиција пријавиле дека биле ограбени од двајца разбојници во близина на Железнички мост. Како што информираат од полицијата, мигрантите пријавиле дека околу 5.30 часот биле нападнати од две непознати лица, кои биле со возило без регистарски таблички, со црвена боја. Разбојниците им одзеле...

Го повредиле со нож за 1.000 денари и за „метадон“

СВР Битола поднесе кривична пријава против Џ.М. (30) и Е.И. (32), двајцата од Битола, за разбојништво. Имено, на 9 ноември годинава, во 10 часот, во Старата битолска чаршија, пријавените, со закана со нож и со употреба на физичка сила, извршиле разбојништво над 26-годишно лице од село Кривогаштани, при што му нанеле видливи повреди и му одзеле 1.000 денари и седум шишиња „метадон“.

Разбојници се обиделе да ограбат колонијал во Прилеп

Вработен во колонијална продавница во Прилеп бил повреден со нож, од двајца разбојници кои утрово влегле во продавницата и се обиделе да ја ограбат, информираат од полицијата. Според полициските информации, обидот за грабеж се случил околу 3.30 часот, во колонијалната продавница „Забрането пушење“, на улицата Сотка Ѓорѓиоски. Едниот од двајцата маскирани разбојници му се заканил со нож на вработениот Л.В....

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...